Anasayfa TANITICI MAKALE Tanıtıcı Makale: ARES Tersanesi, Güven İnşa Etmeyi Sürdürüyor

Tanıtıcı Makale: ARES Tersanesi, Güven İnşa Etmeyi Sürdürüyor

Yazar: MSI

Son yıllarda, Türkiye ve dünya pazarlarında üstlendiği projelerle ve elde ettiği inanılmaz başarılarla adı tüm dünyada anılan bir tersane olma konumuna erişen ARES Tersanesi; etkileyici tasarımları, üstün üretim teknikleri, sorunsuz teslimatları ve entegre lojistik destek hizmetleri ile gemi inşa endüstrisinde güven inşa etmeyi sürdürüyor.

2006 yılında, atadan denizci olan Trabzon, Sürmeneli Kalafatoğlu ailesi tarafından kurulan ARES Tersanesi, toplam 25.000 m²si kapalı üretim alanı olmak üzere, iklimlendirilmiş 3 adet üretim tesisi, çekek yeri; metal, kompozit ve marangoz atölyeleri, boya fırınları, eğitim dershaneleri ve modern ofis alanları ile Antalya Serbest Bölgesi’nde hizmet veriyor.

Bir tersaneden de öte, uluslararası bir savunma sanayisi firması olmayı hedefleyen ARES Tersanesi, çok kısa bir süre içinde; insan kaynakları, organizasyon yönetimi, entegre lojistik destek, kalite yönetimi ve gelişmiş üretim teknolojileri alanlarında önemli yatırımlar yaptı. Firma, bu ivme ile büyük bir çoğunluğu ihracat olmak üzere, çeşitli deniz kuvvetleri, sahil güvenlik komutanlıkları, deniz polis teşkilatları, liman emniyet ve gümrük muhafaza müdürlüklerine, hatırı sayılır miktarlarda platform teslimatı gerçekleştirdi.

ARES Tersanesi’nde, Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı için tasarladığı 24 m, 34 m ve 48 m boyunda 3 tipte, toplam 17 adet Hercules serisi sahil güvenlik botunun inşa ve teslimat süreci son hızla devam ediyor. Müşteri tarafından talep edilen takvimin, yaklaşık 1 sene önünde ilerleyen ARES Tersanesi’nin inşa ettiği botlar, sınıfında dünya lideri tasarım ve üretim standartlarına sahip. Firmanın verdiği 5 sene gövde garantisi, üretimde kalitenin nasıl olması gerektiğinin de en büyük ispatı niteliğinde.

Sektörde yarattığı farklılıklar ile dikkat çeken ARES Tersanesi’nin bir özelliği de bünyesinde bulunan Entegre Lojistik Destek (ELD) departmanı. Neredeyse Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin tamamına eğitim veren, etkinliği ve formasyonu tescil edilmiş olan ELD departmanı ile ARES Tersanesi, Türkiye’deki tersaneler arasında, bu alanda tüm istekleri karşılayan tek firma olma özelliğini taşıyor. Türk Loydu tarafından, ISO 9001 Kalite Belgesi ile tescillenmiş olan ELD departmanı, müşterilerinin talep ettiği her türlü ihtiyacı karşılayabilecek tecrübeli personel ve bilgi birikimine sahip.

Satış gelirlerinin %90’ını aşkın bir bölümünü ihracat ile sağlayan ARES Tersanesi’nin botları, bugün, Hazar Denizi’nde, Asya kıyılarında, Basra Körfezi’nde, Arap Denizi’nde ve Afrika’nın batı ve doğu kıyılarında başarıyla görev yapıyor. Daha önce Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ve KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı için yeni tip devriye botları üreten ARES Tersanesi’nin en büyük hedeflerinden biri de Türk Deniz Kuvvetleri için muharip gemiler üretmek. Bu maksatla firma, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda tedarik edilecek Yeni SAT Botu ve Süratli Devriye Botu projeleri için, Türk Deniz Kuvvetlerinin vizyonuna hitap edebilecek yapıda, daha önce hiç kullanılmamış karbon ve sealium gibi üstün nitelikli materyaller kullanarak inşa edilecek tam donanımlı, üstün özellikli, süratli ve dayanıklı botlar tasarladı.

ARES Tersanesi’nin vizyonundaki en önemli kilometre taşlarından biri de Türk Tipi Hücumbot Projesi. ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu, bu vizyonlarına ilişkin şunları söylüyor: “Deniz Kuvvetlerimizin ve Sahil Güvenlik Teşkilatımızın ihtiyaçları, bizim için her zaman birinci öncelikli. Finansal hedeflerin daha da ötesinde ve ülkemize döviz kazandırmanın yanında, ülkemizin kıymetli silahlı kuvvetlerine hizmetlerimizi arttırarak sürdürmek en büyük gayemiz. Türk Silahlı Kuvvetlerinin, kapasitemizin elverdiği her projesine destek vermeye, her daim talibiz. Bu vesileyle Deniz Kuvvetlerinin hücumbot filosunun modernizasyonu kapsamında, yurt içinde geliştirilerek temini planlanan Türk Tipi Hücumbot Projesinin en güçlü adaylarından biri olduğumuzun altını çizmek isterim.”

Bu kapsamda ARES Tersanesi’nde, sadece Türk Tipi Hücumbot Projesi için sıra dışı çözümler üzerinde çalışan özel bir ekip kuruldu. Bu proje için sunduğu çözümün en iyisi olduğuna yürekten inanan ARES Tersanesi,, önerdiği botun tüm mühendislik hesaplarını, hatta model deneylerini bile tamamladı. Bu nedenle Türk Deniz Kuvvetlerinin vurucu gücünü oluşturacak Türk Tipi Hücumbot Projesinde, ARES Tersanesi’nin ATILGAN’ı, en büyük aday olarak öne çıkıyor.

ARES Tersanesi; çalışkan, vizyon sahibi ve genç ekibiyle elde ettiği başarıları, bu yıl üst üste aldığı ödüllerle de taçlandırdı. Tersane, öncelikle Avusturalya merkezli uluslararası bir yayın kuruluşu tarafından, 2016 Yılında Dünya’nın En İyi Karakol Gemisi İnşa Eden Tersanesi seçildi. Ayrıca, Katar İçişleri Bakanlığı için üretilen 34 metre boyundaki ARES 110 HERCULES sahil güvenlik botu, 2016 Yılında Dünya’nın En İyi Karakol Gemisi ödülüne layık görüldü.

Hemen ardından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından, Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen İlk 100 Firması arasında ARES Tersanesi, 1’incilik ödülünün sahibi oldu. Ödül, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından, ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Üyesi Yonca Kotiloğlu’na takdim edildi.

Ülkesi için üreten ve ülkesini dünyada en iyi şekilde temsil etmeye çalışan ARES Tersanesi, ürettiği gemilere, 20 yıl gövde garantisi verebilecek, Dünya üzerindeki, belki de tek üretici olma özelliğini taşıyor. ARES Tersanesi; genç, dinamik ve araştırmacı ekibi; yenilikçi, farklı ve yaratıcı çözümleri ile Türk ve dünya gemi inşa endüstrisinin parlayan yıldızı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

 

Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

http://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/07/136_137-144-idef2017-ARES-tr.pdf

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.