Anasayfa HABERLER Kanada’nın CH-149 Helikopterleri, Leonardo Öncülüğünde Modernize Edilecek

Kanada’nın CH-149 Helikopterleri, Leonardo Öncülüğünde Modernize Edilecek

Yazar: MSI

MSI Dergisi’nin 183’üncü sayısında yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Kanada Savunma Bakanı Harjit S. Sajjan, Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri envanterindeki CH-149 Cormorant helikopterlerinin, üyeleri arasında helikopterlerin orijinal üreticisi Leonardo’nun da bulunduğu Team Cormorant tarafından modernize edileceğini, 22 Ağustos’ta duyurdu.

Cormorant Mid-Life Upgrade (CMLU) olarak adlandırılan proje kapsamında, Team Cormorant’ın ana yüklenicisi Leonardo olacak. Envanterdeki 14 helikopterin modernize edileceği; 1,49 milyar Kanada doları (yaklaşık 1,03 milyar ABD doları) değerindeki projede, en az 2 adet de yeni helikopter üretilecek. Leonardo’nun AW101 helikopterinin bir sürümü olan CH-149’lar, bu ailenin en yeni üyesi olan AW101-612 standardına yükseltilecek. AW101-612, hâlihazırda Norveç tarafından da tercih edilen bir çözüm olduğundan, nispeten düşük riskli ve kendini kanıtlamış bir konfigürasyon olarak öne çıkıyor.

Proje kapsamında, hâlihazırda arama-kurtarma görevleri yürütmekte olan helikopterlerin; seyrüsefer, uçuş yönetimi, haberleşme ve emniyet sistemleri ile kurtarma vinçleri modernize edilecek. Ayrıca helikopterlere, kabin içi kablosuz iletişim sistemi ve LED ışıklandırma entegre edilecek. Helikopterin motorları, daha güçlü ve sayısal kontrollü motorlar ile değiştirilecek. Tüm bu iyileştirmeler, helikopterin arama-kurtarma kabiliyetlerini de geliştirecek.

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.