Anasayfa TANITICI MAKALE Tanıtıcı Makale: Katmerciler, Zırhlı Araçlarıyla IDEF Sahnesinde

Tanıtıcı Makale: Katmerciler, Zırhlı Araçlarıyla IDEF Sahnesinde

Yazar: MSI

IDEF’17 fuarına, ürün yelpazesindeki tüm araçlarla katılan Katmerciler; NATO standartlarında, yüksek balistik ve mayın koruma seviyesine sahip, 4×4 taktik tekerlekli zırhlı muharebe araçlarını sergilediği standında, zırhlı ambulansını da ilk kez tanıtacak. Katmerciler, 8’inci salonda, 807 numaralı standında ziyaretçilerini ağırlayacak.

Türk savunma sanayisine güçlü bir giriş yapan ve taktik tekerlekli zırhlı araçları başta olmak üzere, geniş savunma ürün portföyüyle dikkat çeken Katmerciler, IDEF’17’de:

  • NATO standartlarında geliştirdiği, balistik olarak güçlendirilmiş taktik tekerlekli araçlarından muharebe aracı HIZIR,
  • Personel taşıma aracı KHAN,
  • NEFER zırh sistemi ile güçlendirilmiş 4×4 aracı ve
  • İlk kez bu fuarda sergileyeceği zırhlı ambulansla ziyaretçilerini karşılayacak.

Segmentinin en güçlü aracı olan HIZIR’ın lansmanı, 2016 yılının Kasım ayında, İstanbul’da düzenlenen 3’üncü High-Tech Port by MÜSİAD fuarında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmış ve araç, fuarın gözdesi olmuştu. Şirketin, Türkiye için bir ilk olan, Rubicon Jeep üzerine uyguladığı ve NEFER adını verdiği kompozit seramik zırhlama sistemi de yine ilk olarak bu fuarda tanıtılmıştı.

Katmerciler’in, 8’inci salondaki 807 numaralı, yeniliklerle dolu standı, yine büyük ilgi çekecek.

 

Sektörün Çözüm Ortağı

1985 yılında kurulan; 2010 yılından itibaren üretimini gerçekleştirdiği Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA)’yla Türk savunma sanayisine giriş yapan Katmerciler, silahlı kuvvetlerin ve güvenlik güçlerinin farklı ihtiyaçlarına uygun ürün portföyüyle savunma ve güvenlik sektörünün güçlü bir çözüm ortağı ve tedarikçisi durumunda.

Katmerciler’in, savunma ve güvenlik sektörüne yönelik ürün portföyü içerisinde ayrıca, koruma kalkanı, uzaktan kumandalı zırhlı paletli ekskavatör, zırhlı kazıcı yükleyici iş makinası, zırhlı otobüs, zırhlı damper, zırhlı lowbed treyler, zırhlı su tankeri, zırhlı damper ve zırhlı ADR’li tanker de bulunuyor.

 

Fuarda Sergilenen Araçlar

4×4 zırhlı ambulansını ilk kez bu fuarda tanıtacak Katmerciler’in, tamamı kendi Ar-Ge merkezinde geliştirip ürettiği ve fuardaki standında sergileyeceği ürünleri ve özellikleri kısaca şöyle:

HIZIR: Segmentinin En Güçlü Muharebe Aracı

HIZIR’ın lansmanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 3’üncü High-Tech Port by MÜSİAD fuarında yapıldı ve araç, büyük beğeni topladı. HIZIR, Türk savunma sanayisinde, sınıfının en yüksek motor gücüne sahip, taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracı olarak:

  • NATO standartlarında ve 4×4 konfigürasyonunda olması, yüksek manevra kabiliyeti, güvenlik güçlerinin operasyonel ihtiyaçlarına uygunluğu,
  • 9 personel taşıma kapasitesi, balistik açıdan güçlendirilmiş olası ve mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek koruma seviyesine sahip olması,
  • Kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlanmış olması,

gibi özellikleriyle silahlı kuvvetler ve güvenlik güçlerine güven veriyor.

HIZIR; komuta kontrol aracı, KBRN aracı, çeşitli silah sistemlerinin kolay entegrasyonuna olanak sağlayan yapısıyla silah taşıyıcı araç, ambulans, sınır güvenliği aracı ve keşif aracı olarak çeşitli konfigürasyonlar için çok yönlü, düşük maliyetli ve bakım kolaylığı sağlayan bir araç.

4×4 Zırhlı Ambulans

4×4 zırhlı ambulans, yüksek riskli bölgeler için; ulaşım, ilk yardım ve hastaların nakli amacıyla Ford F550 araç şasisi üzerine tasarlanıp donatıldı. Geniş iç hacmi sayesinde, araçta, ayakta operasyon gerçekleştirilerek hastalara müdahale edilebiliyor. Araç; 5 hasta, 2 sağlık personeli ve sürücü dâhil 8 kişilik taşıma kapasitesine sahip. 300 BG gücüne ve 4×4 sürüş özelliklerine sahip ve her türlü yol ve iklim koşullarına uygun üretilen zırhlı ambulans; sürücü, sağlık personeli ve hastanın tam emniyetini sağlayabiliyor. Araç, kullanıcı isterlerine uygun olarak istenilen konfigürasyonda ve farklı balistik koruma seviyelerinde de dizayn edilebiliyor.

NEFER: Aracı Ağırlaştırmayan Zırhlama Sistemi

Katmerciler’in sektöre sunduğu yeni zırhlama sistemi NEFER de ilk olarak 3’üncü High-Tech Port by MÜSİAD fuarında tanıtılmış ve büyük ilgi çekmişti. Zırh çeliğine göre daha hafif olan, dolayısıyla aynı koruma seviyesini sağlarken aracı ağırlaştırmayan kompozit seramik bazlı bu zırhlama sistemi, 4×4 off-road özelliklerine sahip araçlar üzerinde, hem kırsal hem de şehir içi kullanım için optimize edilebiliyor.

NEFER zırh sistemi, Türkiye’de kategorisinin ilk örneği olarak, Rubicon Jeep üzerine uygulanmış ve 3’üncü High-Tech Port by MÜSİAD fuarında sergilenmişti. Toyota Land Cruiser, Volkswagen Amarok, Ford F550 gibi 4×4 off-road araçlara uygulanabilen zırhlama çözümü, paletli ve tekerlekli diğer araçlara da uygulanabiliyor. Katmerciler, muharebe aracı HIZIR ve personel taşıma amaçlı KHAN’ın yanı sıra zırhlı ambulanslarda da bu teknolojiyi kullanmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bu zırhlama sisteminde, araca özel olarak son teknoloji kompozit ve seramik bazlı malzeme sistemi kullanıldığı olduğu için, performansından neredeyse hiçbir şey kaybetmeyen araç, tam yüksek korumaya sahip araç sınıfına terfi ediyor. Bir diğer ifadeyle muadillerine göre manevra kabiliyeti daha yüksek ve aynı zamanda konforlu bir zırhlı araç ortaya çıkıyor. Dışarıdan bakıldığında, zırhlı olduğu bile anlaşılamayan bu araçlar; bakan, milletvekili, komutan, vali, emniyet müdürü gibi yüksek güvenlik ve koruma gerektiren kişilerin kullanımı için son derece uygun hâle geliyor.

KHAN: ZPT Ailesinin İlk Üyesi

KHAN, Katmerciler’in, NATO standartlarında geliştirdiği, balistik korumalı, el yapımı patlayıcılara karşı yüksek güvenlik sağlayan, 4×4 taktik tekerlekli zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) ailesinin ilk üyesi. 8 personel taşıma kapasiteli; hızlı, dinamik, çok yönlü, bakım kolaylığı sağlayan bir araç. Toyota Land Cruiser şasisi üzerinde şekillendirilen ve yüksek balistik koruma sağlayan monokok zırh çeliği gövdeye sahip olan araç; kırsal ve kentsel alanlarda yapılacak her türlü iklim koşulundaki operasyonlar için, iç güvenlik güçlerinin tüm gereksinimlerini karşılayabilecek şekilde tasarlandı.

 

Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

http://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/07/138_139_144_idef2017_Katmerciler-tr.pdf

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.