Anasayfa TANITICI MAKALE Tanıtıcı Makale: ARES Tersanesi’nden, Özel İhtiyaçlara Özel Botlar

Tanıtıcı Makale: ARES Tersanesi’nden, Özel İhtiyaçlara Özel Botlar

Yazar: MSI

ARES Tersanesi (ARES), yakın zamanda, 2 bot modeli ile ilgili önemli gelişmeler yaşayacak olmanın heyecanını yaşıyor.

 

Özel Kuvvetlerin Yeni Ası: ARES 80 SAT

ARES’in su altı taarruz (SAT) timlerine yönelik yeni botu ARES 80 SAT, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı)’nın ihtiyacı için başlatılan; fakat daha sonra iptal edilen yeni SAT botu tedarik sürecinde geliştirilen platformu temel alıyor. ARES’in ciddi yatırımlar yaparak geliştirdiği ve tüm teknik çalışmaları tamamlanan ARES 80 tasarımının gövdesi üzerinde şekillendirilen ARES 80 SAT, farklı bir konsepte sahip. ARES, çok önem verdiği bir yurt dışı müşterisi için geliştirdiği botun tanıtım çalışmalarına, IDEF 2017 ile başlıyor.

ARES, bu sınıftaki botlarla ilgili çalışmalarına yaklaşık 5 yıl önce başladı. Türkiye’deki ihaleye hazırlık olarak başlattığı çalışmada, denizcilik ve performans özellikleri öne çıkan bir gövde formu tasarımı ortaya çıktı. ARES Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu, bu formu; “Gerek sınırları zorlayan yüksek sürat kabiliyeti ve gerekse çok ama çok üstün denizcilik özellikleri itibarıyla emsalsiz.” sözleri ile anlatıyor. ARES’in bu formu, geleneksel çekme testlerinin dışında, hem ampirik olarak ve hem de “self-propelled sea-keeping” (kendinden tahrikli denizcilik) testleriyle denenip ispatlandı. Gövde formu, 5 deniz durumunda dahi, 50 knot civarı süratleri yakalayabiliyor. Sonuçta, hem özel operasyonlarını ve hem de daha uzun görev dayanımı gerektiren karakol görevlerini başarıyla yapabilecek nitelikte, çok rollü bir platform ortaya çıktı.

ARES 80 SAT, 24 m boyunda, 5,8 m eninde ve 5.200 BG güç ile 54 knot sürate ulaşıyor. Tahrik, 2 adet 2.600 beygir gücünde 16 silindirli MTU marka ana dizel makinalara bağlı Rolls-Royce marka su jetleri ile sağlanıyor. Çok çeşitli silah ve sensörlerle donatılabilen bot, 1 ya da 2 adet RHIB ve bunlara ilaveten 2 adet jetski taşıyabiliyor. Seyir siası 600 mile kadar uzatılabilen botta, 7 personel, bir hafta kadar ikmalsiz olarak görev yapabiliyor. Ek olarak, tam teçhizatlı, 9 ila 16 arasında komando da botta idame edilebiliyor. Platforma, 30 mm stabilize topun rahatlıkla uygulanabileceği de gelen bilgiler arasında.

Tamamen alüminyum gövdeli olan botta, standart deniz alüminyumu olan 5083 yerine, daha üstün karakteristiklere sahip, 5383 sealium kullanılıyor. Kalafatoğlu, bu konudaki yaklaşımlarını söyle özetliyor: “Kompozitin ticari ve paramiliter gemi inşada en iyi malzeme olduğundan emin olmakla birlikte, muharip sınıf askeri gemilerde kullanımının sınırlı olduğunu düşünüyoruz. Özel operasyonlarda, ağır şartlarda çalışacak; hedef olabilecek, çok çeşitli çarpışma ve ezilmelerden kaynaklı deformasyonlara tabi olabilecek bir platformda, her yerde ve kolaylıkla tamir edilebilme özelliği olan metal malzemelerin kullanımının daha uygun olduğuna inanıyoruz. ARES 80 SAT, gerek sığ sularda operasyon kabiliyeti gerekse çıkarma kabiliyeti ile farklılık yaratıyor. Bot, sığ sulara girebiliyor, sahile kapak atarak direkt olarak personel indirip alabiliyor. Bunu yaparken de timler, geminin kıç veya yan güvertelerine çıkmadan, doğrudan doğruya gemi içinden baş rampa kanalıyla koşarak sahile çıkabiliyor.”

 

ARES 150 HERCULES Geliyor

ARES, Katar İçişleri Bakanlığı ile imzaladığı sözleşme uyarınca, Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı için, farklı tiplerde, toplam 17 bot inşa ediyor. 5 adedi 24 m’lik, 3 adedi de 35 m’lik toplam 8 adet botun teslimatını tamamlayan ARES, sözleşme takviminin 13 ay önünde devam ediyor. Projede teslim edilmeyen 7 adet 35 m’lik bot ve 2 adet 48 m’lik bot kaldı. ARES, bu yılın sonuna kadar, 4 adet daha 35 m’lik bot teslim etmeyi planlıyor.

ARES, 48 m boyundaki ARES 150 HERCULES açık deniz karakol gemilerinden ilkinin kompozit gövde inşasını, geçtiğimiz haftalarda tamamladı. Bu gemi, donatım hattına geçerken, ikinci geminin de gövde inşası başladı. ARES, ilk gemiyi, Ağustos veya Eylül ayında denize indirmeyi ve yıl sonuna kadar da teslim etmeyi planlıyor. İkinci geminin teslimatı da 2018 yılının ortasında yapılacak. Böylece, yine 2018 yılında teslim edilecek 3 adet 35 m’lik bot ile proje, sözleşmede belirtilen tarihten, yaklaşık 22 ay daha erken tamamlanmış olacak.

48 m boya ve 9 m ene sahip ARES 150 HERCULES; E-glass, karbon elyaf ve epoksi reçine gibi tamamen ileri kompozit malzemelerle inşa ediliyor. ARES, gemi gövdesinin, 30 yıl hiç bakım gerektirmeyeceğini; rutin karina temizliği ve antifoil uygulamasının yeterli olacağını belirtiyor. Diğer yandan gemi, gövde formu itibarıyla yarı deplasman özelliği sunuyor. Böylece, hem üstün denizcilik kabiliyetine hem de yüksek sürate sahip. Örneğin, 260 ton deplasmanda ve sadece 9.000 beygir makina gücüyle 37 knot sürate ulaşabiliyor. Sözleşme isterlerine göre, 29 knot sürat ve 800 mil seyir siası zorunluluğu var; ARES 150 HERCULES ise 37 knot sürat ve 1600 mil seyir siası sağlıyor.

ARES 150 HERCULES ayrıca, dalış desteği sağlayan; ilaveten kıç güvertesinde, yine ARES tarafından üretilen iki adet yüksek süratli ve ARES 25 HARPOON markalı interseptör bot taşıyan bir platform. Bu interseptör botlardan, birer adet de 35 m’lik ARES 110 HERCULES serisi botlara bulunuyor.

ARES, teslim ettiği tüm botlarda, ASELSAN üretimi 30 mm MUHAFIZ ve 12,7 mm STAMP silah sistemlerini kullanıyor. Tersane, geçtiğimiz aylarda imzaladığı sözleşmeyle ASELSAN’dan, 12 adet MUHAFIZ ve 29 adet de STAMP satın aldı.

Kalafatoğlu, ARES’in, yurt içinde ve yurt dışında takip ettiği projelerle ilgili şu bilgileri paylaşıyor: “Etkin ve başarılı bir iş geliştirme departmanına sahibiz ve pazarlamaya ciddi kaynak ayırıyoruz. ARES, şu anda dahi hatırı sayılır bir marka durumunda geldi. Kendi alanımızda, dünyanın en büyük isimleriyle yine dünyanın her yerinde, kıran kırana yarışabilmekteyiz. Bu, çok olumlu bir durum ve emeklerimizin karşılığının alındığının kanıtı. Aklımıza gelmeyecek coğrafyalardan talepler almaya başladık. Egomuz çok düşük. Çok iyi bildiğimiz bir şey var: Aslında ne kadar az biliyor olduğumuz. Hâlâ öğrenmeye çalışıyoruz ve bu hep böyle devam edecek. Tamamen müşteri odaklı, gerçek ihtiyaç ve operasyonel gereksinimlere hitap eden platformlar geliştirip sunmaya gayret ediyoruz. Yurt içinde Yeni SAT Botu ve Süratli Devriye Botu ihalelerinde yarıştık; şu anda sonuç bekliyoruz. SSM projeleriyle çok ama çok ilgiliyiz ve bu yönde ciddi yatırımlar, düzenlemeler yaptık. Özellikle ileride beklenen Türk Tipi Hücumbot Projesi’nin, en önemli oyuncularından biri olmaya adayız. Ancak bizi diğer yerli tedarikçilerden ayıran önemli bir farkımız var. Yerli rakiplerimizin tamamı, öncelikle SSM’ye, yani yurt içine satışlar yapıp geliştiler, zenginleştiler. Ve böylece ihracat pazarlarına çıktılar. Oysaki ARES, en başından beri ihracatta var ve aslında dış pazarlardan içeriye gelen; daha doğrusu, ihracatın yanına iç pazarı da eklemeye gayret eden bir tersane. Yani dışarıda kazanıp içeriye harcayan, belki de tek milli tersane. Nitekim hâlihazırda, yurt içinde, görece düşük bütçeli 2 ihalede yarışıyor olmakla beraber, özellikle Körfez bölgesinde, rekor sayılabilecek büyüklüklerdeki tedarik programlarında yarışıyoruz. Çok yakında, önemli ve çok iyi haberlerimizi duyacaksınız.”

 

Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

http://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/08/222_225_144-idef2017-ARES-2-tr.pdf

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.