Anasayfa TANITICI MAKALE Tanıtıcı Makale: Dünyanın Hafif Silah Üreticisi – Sarsılmaz

Tanıtıcı Makale: Dünyanın Hafif Silah Üreticisi – Sarsılmaz

Yazar: MSI

Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. (Sarsılmaz), 137 yıllık tarihiyle, silah teknolojilerinin gelişiminde söz sahibi olan ve bu teknolojileri, geliştirdiği özgün ürünlerde uygulayan, Türkiye’nin en eski silah üreticisidir. Çeyrek asırdır Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Emniyet Genel Müdürlüğünün kadro silahını sağlayan Sarsılmaz’ın askeri ürünleri, yerli ve yabancı birçok kurumun envanterinde yer alıyor. Sarsılmaz, 1880’de, Elazığ’da bir tüfek atölyesi ile başlayan silah serüvenini, emin adımlarla yeni ufuklara taşıyor.

Düzce Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Sarsılmaz fabrikası, 50.000 m² açık alanı ve yaklaşık 40.000 m² kapalı alanı ile dünyanın sayılı entegre silah üretim tesislerinden biri. Sarsılmaz ürünlerinin kalitesi, uluslararası ve ulusal kalite sertifikaları ile belgelenmiş durumda.

Sarsılmaz portföyünde, 3 ana ürün grubu bulunuyor:

 • Av ve spor tüfekleri,
 • Yarı otomatik ve toplu tabancalar ve
 • Yivli setli hafif muharebe silahları.

Bu ürünler içinde ise model ve tip ayrımı yapıldığında;

 • 12GA, 20GA ve olmak üzere, 3 farklı çapta, 36 tip ve model av ve spor tüfeği,
 • 9 farklı çapta, 13 tip ve 54 model tabanca,
 • 7,62 mm ve 5,56 mm olmak üzere, 2 çapta, 3 model piyade tüfeği,
 • 9×19 mm çapında, 2 model makineli tabanca üretimi gerçekleştirilmektedir.

Sarsılmaz’ın vizyonu:

 • Hafif silah sektöründe, Türkiye’de birinci marka olan konumu devam ettirmek,
 • Yurt dışı hedef pazarlarda, en büyük 5 marka arasına girmek,
 • Sektörün ve müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda, tüm dünyada Sarsılmaz markasını tercih eden askeri birlikler, emniyet güçleri, havacılık şirketleri, özel güvenlik şirketleri ve sivil kullanıcılar için; seri başı, nitelikli ürünler üretmek; satış sonrası hizmetler ile müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak ve
 • Türk ürünlerinin bilinirliği, kullanım oranını ve rekabet gücünü arttırmaktır.

Bu doğrultuda Sarsılmaz’ın ürün stratejisi;

 • Ulusal ve uluslararası kalite standartlarına uygun,
 • Rakipler tarafından pazara arz edilen ürünlerden daha üst seviyede,
 • Müşteri istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış,
 • İnovatif,
 • Fonksiyonel özelliklerinin yanında tasarımlarıyla fark yaratan,
 • Rekabetçi ve yenilikçi nitelikte,
 • Güvenilir ürünler sunmaktır.

 

Bir Mühendislik Şirketi

Teknolojideki hızlı gelişime paralel olarak, savunma ve havacılık sanayisi alanında, silah sistemleri ve teçhizattaki değişim ve gelişimin ivmesi artmıştır. Bu hızlı değişim ve gelişimi yakalayabilmek için, Sarsılmaz’da üretim, yüksek verim ve kaliteyi sağlayan son teknolojik otomasyon sistemleriyle yapılır. Gerekli bütün prosesler Sarsılmaz bünyesinde gerçekleştirilir ve entegre ve esnek üretim hatları ile üretim, tek bağlamda simultane olarak tamamlanır. CAD/CAM ve PDS sistemleri kullanılan 11 eksenli CNC tezgahları ile kusursuzluk hedeflenir. Üretimde kullanılan robotik kollar sayesinde, makineler arası malzeme transferlerinde, azami hıza ve üretim kapasitesine ulaşılır.

Silah üretiminde kritik önem arz eden süreçlerden biri, namlu üretimidir. Sarsılmaz, tüm Dünya’da kabul gören üç farklı yöntem ile üretim yeteneğine sahiptir. Her çeşit çap ve boyda hafif silah namlusu, üstün kalitede üretilir. Sarsılmaz bünyesinde, iki adet soğuk dövme makinası bulunmaktadır. Bu makinalar, her çeşit çaptaki ve boydaki hafif silah namlusunun dövme işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Sarsılmaz, teknolojik altyapısı ve üretim yöntemlerindeki üstünlük sayesinde, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)’nın, 2007 yılında başlattığı Modern Piyade Tüfeği projesinin seri üretiminde rol alan firmalardan bir tanesidir.

 

Sektöründeki Tek Ar-Ge Merkezi

Sarsılmaz Ar-Ge Merkezi, hafif silah sektöründe, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan tek Ar-Ge merkezidir.

Sarsılmaz’ın dinamik Ar-Ge ekibi, ürün geliştirme sürecinde, 3 boyutlu özgün tasarım, prototip üretimi ve silah testi konusunda tecrübeli mühendisler, teknisyenler, av-spor tüfek ustaları ve pazar taleplerini araştıran işletmecilerden oluşur. Sarsılmaz Ar-Ge Merkezi’nde pazar araştırması, kavram geliştirme, proje yönetimi, bilgisayar destekli tasarım, simülasyon ve tasarım doğrulama çalışmaları ve elde edilen sonuçlara göre prototip imalatı, test ve imalata yönelik hazırlıklar gerçekleştirilir.

Sarsılmaz Ar-Ge Merkezi’nde, Türkiye’nin önde gelen bilim kuruluşları ve üniversiteleri ile ortak projeler yürütülmektedir. Hafif ve modüler silah sistemi özelliğine sahip Türkiye’nin ilk piyade tüfeği SAR 223, bu ortak projelerin ürünüdür.

 

Üstün Niteliklere Sahip Ürünler

SAR 223; ateş gücü, etkili menzili ve isabet yüzdesi yüksek, her türlü arazi ve iklim koşulunda etkili bir piyade tüfeğidir. Özellikle zor koşullar için tasarlanmış ve bu ağır koşullarda testleri tamamlanmıştır. SAR 223’ün, taktik SAR 223 T ve yarı otomatik SAR 223 C olmak üzere, iki çeşidi bulunmaktadır.

Özgün tasarım makineli tabanca SAR 109 da yine bu projelerin ürünüdür. SAR 109, kolluk kuvvetlerinin meskun mahal kullanımı için tasarlanmış; hafif, etkili ve kolay kullanılabilir bir tabancadır. SAR 109’un da polis ve ordu kullanımları için ve sivil kullanımlar için iki ayrı modeli bulunmaktadır. SAR 109 yurt dışında, özellikle ABD’de büyük ilgi görmektedir.

Sarsılmaz’ın merakla beklenen yeni polimer gövdeli tabancası SAR 9 ise iğne ateşlemeli, hafif, yeni nesil hizmet tabancasıdır. Tasarımı, “Tabancaların Rolex’i olsun” felsefesine göre oluşturulmuştur. En önemli özelliği, zor şartlar için namlusunda ve kapağında kullanılan üstün vasıflı çelik ve ısıl işlemdir. Tüm bu üstün özelliklerinin yanında, ağırlığı 780 gr olup, 3 ebatta değişebilir olan yan ve sırt el kabzesi desenleri lazerle kalıba işlenmiştir.

Silahın performans ve hafiflik optimizasyonu, içerisinde yüksek üretim kabiliyeti gerektiren, küçük, formlu ve hassas sac metal parçalarla sağlanmıştır. Kaset tipi mekanizması, silahın bakım işlemini çok kolaylaştırmaktadır. SAR 9 üzerinde; iğne, tetik ve opsiyonel olarak mandal emniyeti bulunur. Ayrıca tetik üzerinde, silah kurulu uyarısı eklenmiştir.

Yurt içinde kısa süre içerisinde satılmaya başlanacak olan SAR 9’un kutusunda, kılıf, şarjör taşıma aparatı ve namlu altına takılabilecek fener, ekstra aksesuarlar olarak yer alacaktır.

 

SAR 9 Teknik Özellikler

Çap 9 x 19 mm
Toplam Uzunluk 193 mm
Toplam Yükseklik 140 mm
Namlu Uzunluğu 113,5 mm
Dönü Uzunluğu 1/10”
Namlu Tipi (Yiv/Set) Sağ Dönüşlü – 6RH
Ateşleme Sistemi Yarı Otomatik
Emniyet Sistemi İğne Emniyeti, Tetik Emniyeti
Şarjörlü Boş Ağırlık 780 gr
İlk Hız 350 m/s
Asgari Namlu Atış Ömrü 50.000 atım

 

Güçlü Uluslararası Referanslar

Türkiye’de değişmez pazar lideri olan Sarsılmaz, Amerika’dan Uzak Doğu’ya, Avrupa’dan Afrika’ya, toplam 78 ülkeye yaptığı satışlar ile üretiminin büyük bölümünü ihraç etmektedir. Yurt dışı satışların %50’sinden fazlası, SAR ARMS markasıyla ABD’ye gerçekleştirilmektedir. ABD’ye yılda 50.000’in üzerinde tabanca ihraç edilmektedir.

Öte yandan Sarsılmaz ürünleri, dünyanın birçok ülkesinde, polis teşkilatları ve askeri kuvvetler tarafından da kullanılmaktadır. Pakistan’da, uzun yıllardır açılan çeşitli ihaleleri kazanan Sarsılmaz ürünleri, ülkede güvenle kullanılıyor. Sarsılmaz ile POF (Pakistan Ordnance Factories) ile başlayan iş birliği de yeni projelerle derinleştirilmiştir. POF’un, Pakistan Silahlı Kuvvetleri mensupları için güvenilir bir silah arayışı sonucu, 2012 yılında başlayan görüşmeler sonucunda, Türkiye’nin hafif silah konusunda ilk teknoloji transferi sözleşmesi, Sarsılmaz ile POF arasında imzalanmıştır.

Pakistan, Tayland, Senegal, Kolombiya, Bahreyn, Bangladeş, Lübnan, Gana ve Makedonya da Sarsılmaz ürünlerini tercih eden ülkeler arasında yer alıyor.

 

Havacılık’ta Sarsılmaz

Son teknolojik ekipmanla donatılmış yeni makine parkuru ile sürdürülebilir büyüme modeli benimseyen Sarsılmaz, 2013 yılında, havacılık sektörüne de hızlı bir giriş yaptı. Kısa süre içerisinde TUSAŞ ve TEI ile yürütülen farklı projeler kapsamında, 200’ün üzerinde farklı parçanın üretimi devam ediyor. TUSAŞ için yapılan üretimler; ATAK helikopteri, MELTEM 3 Projesi ve Airbus, Sikorsky, Boeing ve AgustaWestland için üretilen parçalarda kullanılıyor.

Bugün sektörün sayılı alt yüklenici firmalarından biri hâline gelen Sarsılmaz, son olarak 3,6 metrelik parça işleyebilme ve ölçebilme kapasitesine sahip yeni üretim tezgâhlarını devreye aldı.

Sarsılmaz’ın parça üretimini yaptığı platformlar şöyle sıralanıyor: Airbus A400M ve A320, Sikorsky MH-60 ve UH-60M, Boeing uçakları, AW-139, T129, ANKA, HÜRKUŞ, MELTEM-3 (ATR-72), CSeries ve F-35.

 

Dünya Markası

Hafif silah sektörünün yıllardır değişmeyen lideri Sarsılmaz; AS 9100, ISO 9001 ve MSB Üretim Hattı Kalifikasyon Sertifikası gibi kalite belgelerine sahip.

Öte yandan Sarsılmaz, dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality kapsamında da yer almaktadır. Sarsılmaz’ın marka bileşenleri; yüksek kalite ve güvenilirlik, insan kaynağı ve müşteri memnuniyeti, sektöre yön veren yenilikçilik ve daha güçlü bir Türkiye için çalışma motivasyonu olarak belirlenmiştir. Yurt içi ve yurt dışında yapılan algı çalışmalarında, Sarsılmaz’ın marka bilinilirliği, marka algısı ve kullanıcı memnuniyeti çok yüksek oranlarda çıkmaktadır.

Sarsılmaz web sitesi, günde yaklaşık 10 bin kullanıcı tarafından tıklanmaktadır. 2016 yılında Sarsılmaz web sitesi, tüm dünyadan 1,8 milyon kullanıcı tarafından, toplam 2,6 milyon kez tıklanmıştır. Sosyal medya sitelerinde, Sarsılmaz’ın 100 binin üzerinde takipçisi bulunmaktadır.

Savunma sanayisi alanında silah sistemleri ve teçhizattaki değişim ve gelişimin ivmesi, her geçen gün artıyor. Ülkemizi geleceğe taşıyacak yollardan güvenle geçmenin yolu ise milli savunma sanayimizin kapasitesi, kalitesi ve teknolojisi ile birebir ilişkilidir. Sarsılmaz, bu vizyonla; hızlı değişim ve gelişimi yakalayabilmeyi ve dünya çapında istek ve ihtiyaçlara iyi cevap verebilmeyi amaçlıyor.

 

Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

http://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/07/142_147_144-idef2017-SARSILMAZ-tr-son.pdf

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.