Anasayfa TANITICI MAKALE Tanıtıcı Makale: EUROJET – 2017 Rekor Bir Yıl Olabilir

Tanıtıcı Makale: EUROJET – 2017 Rekor Bir Yıl Olabilir

Yazar: MSI

EUROJET Turbo GmbH (EUROJET), bu sene ikinci kez katıldığı IDEF’te, tam ölçekli bir EJ200 motorunun kesitini sergileyecek. Fotoğrafta, 2015 yılında stant üzerinde sergilenirken görülen motor, çalışırken sistemin iç kısımlarını görmek isteyenlerin de aralarında bulunduğu, çok sayıda ziyaretçinin büyük ilgisini çekmişti.

EUROJET, verimli geçeceğini düşündüğü ve TF-X programı kapsamında motor seçiminin gerçekleşeceğini öngördüğü, son derece olumlu bir 2017 senesi beklentisi içinde. Her ne kadar motor tedarik süreci çetin bir rekabete sahne olsa da EUROJET, EJ200 motorunun, üstün bir hava muharebesi kabiliyetinin önünü açan performansından ve üstün bir hız-güvenilirlik-güç üçlüsü sunduğundan emin. EJ200, TF-X programının ilk aşaması için, hemen kullanıma hazır bir çözüm olarak öne çıkıyor. EUROJET, motorun, hem TF-X programına mükemmel uyum göstereceğini hem de seçenekler arasında en düşük riske sahip tercih olduğunu değerlendiriyor.

EUROJET CEO’su Clemens Linden’i dinlediğiniz zaman, şirketin 2017 için gerekli hazırlıkları yaptığı açıkça anlaşılıyor. “EJ200 için, çeşitli büyüme seçenekleri üzerinde, çok yoğun çalışmalar yürüttük ve bu çalışmalar neticesinde, cazip ve rekabetçi bir teklif ortaya koyabildik” şeklinde konuşan Linden, şöyle devam ediyor: “Teklifimiz, Türkiye’nin kendi kabiliyetleriyle ilgili özel ilgi alanlarını da ele alacak şekilde tasarlanmış bir teknoloji iş birliğini de kapsıyor. Türk savunma ve havacılık sanayisi ile iş birliği alanları; motorda bir dizi kapasite arttırma çalışmasının yanı sıra motor kontrol yazılımı ve donanımı geliştirmeyi de içeriyor. ITAR’a tabi olmayan bir motor ortaya çıkartabilmek için yapılan bazı değişiklikler de teklifimizde yer alıyor. EUROJET ayrıca, TF-X’in gerekli sertifikasyon ve kalifikasyonları elde etmesi açısından da önemli destek sunabilecek konumda.”

Linden, ayrıca şu konulara da değiniyor: “Türkiye, bizim için önemli bir pazar ve Türkiye’nin gelişimine katkıda bulunmak için elimizden geleni yapmaya hazırız. Türkiye için yapabileceklerimiz arasında, ülkedeki ileri düzey üretim teknolojilerin geliştirilmesini, sponsorluk yoluyla desteklemeyi de sayabilirim. Bu tür teknolojileri desteklemek; tedarik zincirleri ve tasarım ile ilgili bilgi aktarımı sağlamak ve başta havacılık ve uzay ile nükleer enerji sektörleri dâhil olmak üzere, çeşitli alanlarda büyük çaplı sanayi projelerini gerçekleştirmek için uygulayabileceğimiz yaklaşımlardan biridir. Bu sayede sunabileceğimiz uzmanlık, ülkeye yüksek değerli istihdam, beceri ve kabiliyetler getirerek, Türkiye’nin ekonomik büyümesini teşvik edecek ve küresel düzeydeki itibarını arttıracaktır.”

Linden, TF-X konusuna geri dönerek, değerlendirmelerini şu sözlerle tamamlıyor: “EUROJET, Türkiye’ye kendini kanıtlamış ve arızalara dayanıklı (fail-safe) bir ürün içeren; en üst düzeyde teknoloji iş birliğini kapsayan; kapsamlı bir yerlileştirme konseptine sahip; prototip fazı için ortak bir kalifikasyon yaklaşımı benimseyen ve hizmet içi faaliyetler için olgun bir bakım felsefesi uygulayan, esnek bir çözüm sunuyor. Ayrıca söz ettiğim tüm bu özellikler, uçağın geliştirilme sürecine uygun bir dizi seçenekle birlikte sunulacak. Tüm bu özelliklerin yanı sıra Türkiye’nin üreteceği motorların, diğer platformlarda da kullanılabileceğini göz önünde bulundurarak, bu motorun, TF-X için en iyi tercih olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

 

Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

http://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/06/128-129_144-idef2017-EUROJET-tr.pdf

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.