Anasayfa TANITICI MAKALE Tanıtıcı Makale: Gökser Makina, Ar-Ge Projeleri ile Yoluna Devam Ediyor

Tanıtıcı Makale: Gökser Makina, Ar-Ge Projeleri ile Yoluna Devam Ediyor

Yazar: MSI

 

Gökser Makina, 30 yıl önce, askeri ihtiyaçları yerli çözümler ile karşılama sloganı ile başladığı üretim hayatına, Ar-Ge projeleri ile devam ediyor. Firma, geçen ay tamamlamış olduğu, Avrupa Birliği tarafından fonlanan ve liderliğini yapmış olduğu proje ile birlikte; 4 tanesi Avrupa Birliği, 4 adedi TÜBİTAK, 1 adedi KOSGEB ve 1 adedi de Ankara Kalkınma Ajansı kaynaklı olmak üzere, bugüne kadar birçok Ar-Ge projesini başarı ile tamamladı. Gökser Makina, Ar-Ge projeleri ile ilgili olarak bugüne kadar, TÜBİTAK’tan da 2 kere ödül aldı.

En son tamamlanan, 8 Avrupalı ortağın yer aldığı ve liderliğini Gökser Makina’nın yaptığı proje, Brüksel’deki Avrupa Komisyonu tarafından onaylanarak sona erdi. Dijital ekranların maliyetlerinin düşürülmesi ve çevreye duyarlı yeni teknolojiler geliştirilmesini amaçlayan proje, firmanın, aynı zamanda gelecekteki yeni sivil ürünlerle ilgili araştırmalarına da büyük katkılarda bulundu.

Gökser Makina Proje Müdürü Hilal Ünal, Ar-Ge çalışmaları ile ilgili şunları söylüyor: “Avrupa Birliği gibi Ar-Ge harcamalarını fonlayan büyük yapılarda, sivil Ar-Ge projeleri ya da en fazla güvenlik ile ilgili konular desteklenmektedir. Savunma sanayisi için yapılacak olan Ar-Ge projeleri -ki bunlar sivil projelerden genellikle fon tutarı daha büyük projelerdir- için, bizim gibi KOBİ’lere yönelik yeni bir fon sistemi yaratmanın ülkeyi ileri taşıyacağı bir gerçektir.”

 

Markalaşmış Ürünler

Firma, bugün; Ar-Ge, tasarım, prototip üretimi ve seri imalat faaliyetlerinin hepsini bir çatı altında toplayarak, savunma ve havacılık sektörüne özel çözümler sunuyor. Tüm bu aktiviteleri ise Gökser Makina’nın yanı sıra Techniflex ve Thermacool markaları altında gerçekleştiriyor.

Gökser Makina’nın markalarından ilki olan Techniflex, endüstriyel esnek hava nakil kanallarını üzerinde uzman. Bu kanallar; kara araçlarında, gemilerde, uçaklarda, helikopterlerde ve havaalanlarında kullanılıyor. Gökser Makina, bu alanda Türkiye’deki tek üretici konumunda.

Gökser Makina, Thermacool markası adı altında, askeri ve sivil mobil iklimlendirme, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerini, özel olarak tasarlıyor ve üretiyor. NATO standartlarında çalışabilen bu özgün tasarımlar, hem Türk Silahlı Kuvvetlerinin hem de yabancı orduların hareket kabiliyetini arttırıyor. Gökser Makina, IDEF 2017’de, Thermacool markası altındaki ürünlerini ve bunlarla ilgili kabiliyetlerini sergileyecek. Bunlar arasında; zorlu hava koşulları altında görev yapan askeri personelin idamesini, hareketini ve görevlerin tamamlanmasını sağlayacak olan; mobil yaşam alanları, kamplar, geçici üsler bulunuyor. Firma, askeri çadır ve kamplarda; hızlı, pratik, sağlam ve NATO şartlarında iklimlendirme sistemlerini, 32 yıldır, Türk ordusunun ve dost ve müttefik orduların kullanımına sunuyor. Askeri ihtiyaçlara göre şekillenen talepler, uzman mühendislik kadrosu ile tasarlanıp üretiliyor. Dünyanın her yerine, her türlü iklim şartlarına uygun olarak üretilen sistemlerin, NATO stok numaraları da bulunuyor.

Thermacool birimleri kullanılarak tek bir ünite ile çadırın ortasına kadar iklimlendirme yapılabiliyor. Her çadır için farklı klima üniteleri kullanmak, toplam maliyet ve enerji tüketimini arttırıyor. Bunun yerine, birden fazla çadır iklimlendirmesi yapabilen Thermacool birimleri ile ordular, daha az enerji harcayarak ve daha etkin maliyette çözümlere sahip olabiliyor.

Ayrıca, Gökser Makina, silahlı kuvvetlerin en önemli ihtiyaçlarından mobil hastaneler için de herhangi bir iklim kuşağında, temiz oda şartlarını ve standartlarını sağlayabilen, mobil iklimlendirme cihazları da tasarlayabiliyor ve üretebiliyor. Sahra tipi kullanım için tasarlanan bu cihazlar; lastik tekerlekli, makas yaylı, frenli ve herhangi bir araçla çekilebilen römork şeklinde, tam kapalı olarak yapılandırılıyor. İstenen hava sıcaklığı ise hastane içerisindeki sıcaklık kontrol kutusundan ayarlanabiliyor. Verimi yükseltmek amacıyla sıcak veya soğuk hava üretimi, kapalı çevrim şeklinde düzenleniyor. Bu sistemde, hastane içerisindeki hava, hava nakil körükleri vasıtası ile cihaza iletiliyor ve buradan tekrar ısıtılarak ya da soğutularak çadır içerisine gönderiliyor. Taze hava ihtiyacı ise sistemdeki, ayarlı klape ile dış ortamdan karşılanır. Firmanın, NATO standartlarına uygun ve askeri tüm ihtiyaçlar göz önüne alınarak tasarlanıp ve üretilen cihazları; 2 yıl servis ve 15 yıl yedek parça garantisine sahiptir.

 

Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

http://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/07/168_169_144-idef2017-GOKSER-tr.pdf

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.