Anasayfa TANITICI MAKALE Tanıtıcı Makale: Otokar, ALTAY’ın Seri Üretimi için Göreve Hazır

Tanıtıcı Makale: Otokar, ALTAY’ın Seri Üretimi için Göreve Hazır

Yazar: MSI

MSI Dergisi’nin IDEF Özel Sayısı’nda yayımlanan, “Otokar, ALTAY’ın Seri Üretimi için Göreve Hazır” başlıklı tanıtıcı makalenin tam metnine, aşağıdan ulaşabilirsiniz:

 

Savunma sanayisinde hem yurt içinde hem de yurt dışında başarılı sonuçlar almaya devam eden Otokar, Türk Silahlı Kuvvetleri, güvenlik güçleri ve 5 kıtadaki 50’ye yakın kullanıcısına, göreve en uygun araçları ve en iyi hizmeti sağlamak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’nin tek milli kara araçları üreticisi olan Otokar’ın ana yükleniciliğinde tasarlanan ve geliştirilen ALTAY’ın Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen Kabul Testleri, Şubat ayında tamamlandı.

 

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli savunma sanayisi şirketi Otokar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda tasarladığı ve geliştirdiği ALTAY’ın, seri üretimi için görevlendirilmeyi bekliyor. Bugün dünyanın en modern ana muharebe tankı konumunda olan ALTAY, son iki yıldır, her türlü iklim ve arazi şartlarında gerçekleştirilen zorlu testleri üstün seviyede performans göstererek başarıyla tamamladı. Her türlü hava koşulunda ve mesafede, farklı senaryolarda yapılan atış testlerinde de çok yüksek isabet oranı kaydetti. ALTAY’ın, SSM ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen Kabul Testleri de bu yılın Şubat ayında tamamlandı.

 

Yapılan Testler

PV1 ve PV2 prototiplerinin testleri, 2015 yılı ortalarında başladı ve 2017 yılının Şubat ayı itibarıyla tamamlandı. Hareket kabiliyeti testlerinin yapıldığı PV1 ve atış testlerinin yapıldığı PV2’ye ilave olarak, Otokar, balistik ve mayın testleri için ayrıca bir balistik gövde-kule prototipi (BHT) üretti.

PV1, bütün hareket kabiliyeti testlerinden, üstün bir performans ve başarıyla geçti. Bir ana muharebe tankının karşılaşabileceği her türlü farklı arazi koşulunda, 10.000 km dayanıklılık testlerini tamamladı. Bu prototip üzerinde ayrıca, kış testleri ve sıcak iklim testleri de yapıldı.

PV2, yeni nesil atış kontrol sistemi ve 120 mm’lik 55 kalibre topu ile kullanıcı tarafından talep edilen tüm atış senaryolarını başarıyla tamamlayarak, özellikle hareket hâlindeki hedeflerde de çok yüksek isabet oranı sağladı. Araç, aynı zamanda, çok yüksek standartlarda istenen EMI/EMC gereksinimlerini de başarıyla karşıladı.

BHT ise kompozit zırh ve ERA modüllerinden oluşan zırhı ile muharebe sahasında mevcut en yüksek delme derinliğine sahip tanksavar füzelerine, tank topu mühimmatlarına ve en üst düzey mayın tehditlerine karşı koruma sağlandığını, yapılan tüm testleri başarıyla tamamlayarak gösterdi.

 

Seri Üretim Teklifi Sunuldu

SSM, sözleşme koşullarına uygun olarak, seri üretim hazırlık çalışmalarının eş zamanlı başlayabilmesi ve ALTAY ana muharebe tankının vakit kaybetmeden seri üretimine geçilebilmesi için, Dönem II olarak adlandırılan Seri Üretim’e yönelik Teklife Çağrı Dökümanı’nı, 2015’te yayınlamıştı. Sözleşmeye göre, Teklife Çağrı Dökümanı’nı almaya yetkili tek şirket olarak Otokar, seri üretim için ilk teklifini 18 Ocak 2016’da; son teklifini ise 29 Ağustos 2016’da sundu. SSM’ye sunulan bu son teklif, 250 adet ALTAY’ın seri üretimi ve bunların Entegre Lojistik Destek faaliyetlerini kapsıyor. Şu anda SSM’nin teklifi değerlendirme süreci devam ediyor.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, projeye ilişkin şunları söyledi: “Otokar olarak, Türk savunma sanayisine yeni teknolojiler ve imkânlar veren, Türk Silahlı Kuvvetlerine yepyeni yetenekler kazandıracak olan ALTAY’ın seri üretiminde de ana yüklenici olarak görev almak için heyecanlıyız ve üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapmaya hazırız.

 

Otokar, bugün Türkiye’nin tek milli kara araçları üreticisi konumunda ve uzun yıllardır ‘milli gizli’ statüsünde. Güvenlik hassasiyetlerinin çok daha önem kazandığı şu günlerde, ana muharebe tankımızın ana yükleniciliğinin, projenin gereği olarak milli bir şirkete emanet edilmiş olmasının çok doğru ve yerinde bir karar olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin en büyük kara sistemleri projesi ALTAY, mühendisliğinden teknolojisine, tasarımından prototip imalatına kadar her aşamasında Türkiye’nin imzasını taşıyor, bu anlamıyla önemli bir gurur kaynağımız. Yakın gelecekte de milli ana muharebe tankının seri üretiminde de ülkemizin kara sistemlerindeki tek milli şirketi olarak görev almak istiyoruz.”

Görgüç, ALTAY’ın, savunma sanayimize getirdiği kazanımlarla ilgili ise şunları söyledi: “Günümüzde, ana muharebe tanklarının kara sistemleri arasında en karmaşık platformlar olduğu düşünüldüğünde, dünyada sadece birkaç ülkenin ana muharebe tankı tasarım ve üretim yeteneğine sahip olmasının nedeni de kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Türkiye’nin bu yeteneğe sahip olması, savunma sanayisinde söz sahibi ülkeler arasında yer alması bakımından büyük önem arz etmektedir. Hükümetimiz, bu yönde cesur bir karar almış ve bunu titizlikle uygulamaya koymuştur. Bu kararı en iyi şekilde desteklemek ve hizmet etmek en büyük önceliğimizdir. Yakın gelecekte, ilk milli tanklarımız ordudaki yerlerini almaya başladığında, Türkiye, hem tüm tasarım ve fikri mülkiyet haklarına sahip olacağı modern bir tanka kavuşacak hem de yurt dışına teknolojik bağımlılığın azaltılması konusunda dev bir adım atmış olacak. Türkiye’nin bu proje ile ilgili kararının doğruluğu bir kez daha ortaya çıkmış oluyor. Projenin başarıyla tamamlanmasını takiben, ALTAY’ın yetiştirdiği işgücü, yarattığı teknik birikim ve edinilen teknik bilgiler ile savunma sanayimizin kara platformları alanındaki tasarım, geliştirme ve üretim potansiyeline de büyük bir ivme getireceğine inanıyorum.”

 

ALTAY Projesi Hakkında

SSM, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu modern ana muharebe tankının özgün tasarım ve milli imkânlarla tedarik edilmesi için açtığı ihale sonucunda, ana yüklenici olarak Otokar’ı seçti. Dönem I ve Dönem II olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan projede; Dönem I, 2009 yılının Ocak ayında başladı. Otokar’ın ana yükleniciliğinde yürütülen bu dönem, “Konsept Tasarım”, “Detaylı Tasarım” ve “Prototip Geliştirme ve Kalifikasyon” olmak üzere üç aşamadan oluştu. Otokar, SSM’nin talebi üzerine, Dönem II olarak adlandırılan ve 250 adet ALTAY’ın seri üretimini ve bunların Entegre Lojistik Destek faaliyetlerini kapsayan bölüm için teklifini, 2016 yılında sundu.

 

Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

http://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/06/130_131_144-idef2017-OTOKAR-altay-tr.pdf

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.