Anasayfa TANITICI MAKALE Tanıtıcı Makale: SYS, Büyümesini Her Alanda Sürdürüyor

Tanıtıcı Makale: SYS, Büyümesini Her Alanda Sürdürüyor

Yazar: MSI

Samsun Yurt Savunma (SYS), yarı otomatik tabanca üreticisi olarak başladığı yolculuğunda; bir yandan faaliyet alanlarını hava ve füze platformlarına yönelik parça üretimi ile genişletirken bir yandan da CANİK markası ile dünya geneline ihracata başladı. Firma, UNIDEF ortaklığı ile de silah ve mühimmat alanında yeni denizlere yelken açıyor.

 

SYS, 42’si mühendis olmak üzere, toplam 260 kişilik bir ekibe sahip. Firmanın Ar-Ge departmanı, hâlen yarı-otomatik silah sistemleri kapsamında, 4 projeyi aktif olarak yürütüyor. Yürütülen projelerin hepsi ihracat amaçlı ve hiçbir proje, birbirinin muadili değil. SYS, Ar-Ge projeleri için, yılda asgari 3 milyon liralık bütçe ayırıyor.

TOBB tarafından organize edilen ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerini belirleyen Türkiye 100 programında, son 3 yıldır, her sene yer almayı başaran tek savunma sanayisi şirketi olan SYS, 2016 yılında da %35’lik bir büyüme kaydetti. 2017 yılı büyüme oranı hedefi ise %45. SYS, Türkiye’nin tabanca ihracatının, %70’ini gerçekleştiriyor. Firmanın CANİK markası, 2016 verilerine göre, ABD’ye tabanca ihracatında, dünyada 8’inci marka konumunda. SYS’nin 2017 yılı ciro hedefi ise 100 milyon lira. Firma, bu rakamı, 4 yıl içerisinde, 3 katına çıkartmayı öngörüyor.

SYS’nin ürün portföyünün amiral gemisi, yarı otomatik tabancalar. Bu alanda da TP9 serisi, gerek Türkiye’de gerekse dünya pazarlarında elde ettiği satış rakamları ile adından söz ettiriyor.

SYS, yarı otomatik tabancaların haricinde de faaliyet gösteriyor. ROKETSAN’ın alt yüklenicisi olabilmek için önemli yatırımlar yapan SYS, bugün ROKETSAN’ın, stratejik ortakları arasında yer alıyor. Firma, bu yıl içinde, kabiliyetleri arasına, elektronik sistemleri de katmayı planlıyor. SYS, TUSAŞ için HÜRKUŞ, A400M ve CSeries uçaklarına yönelik parça üretimi de yapıyor.

 

Vizyon Projesi: UNIDEF

SYS için bir vizyon projesi olan UNIDEF ortak girişim şirketi, birkaç yıl içerisinde, hem Türkiye’de hem de uluslararası pazarda, 15 milyon dolar değerinde sözleşmeye imza attı. Firmanın uluslararası silah ticareti yanında en önemli projesi, Hava Kuvvetleri ve Özel Kuvvetler için hayata geçirdiği, hava platformlarına silah entegrasyonu projeleri. Söz konusu projeler, Türkiye’ye önemli bir entegrasyon altyapısı kazandırdı ve Türkiye’yi, bu konularda bağımsız hâle getirdi. UNIDEF, Cougar helikopterlerine, dünyada ilk kez M134 silah sistemini entegre etti. S70 BLACK HAWK helikopterleri için yapmış olduğu çalışmada ise elektronik bir mesnet tasarladı. UNIDEF, bugün, entegrasyonun bir sonraki adımı olan, hava platformlarının uçuş kontrol sistemleri dâhil, silahlara uyumluluğunun sağlanması konusunda çalışmalar yapıyor.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, gelecek ile ilgili şu değerlendirmeleri yapıyor: “SYS, henüz gerçek potansiyeline ulaşmadığından, büyümesi çok hızlı gerçekleşiyor. Bu büyümeyi, hiçbir devlet destekli proje olmadan gerçekleştiriyoruz. SYS, cirosunun %85’ini, kendi ürünlerinin satışından sağlıyor ve yapmakta olduğu üretimin de %70’ini ihraç ediyor. Gelecek için yapılan tüm planlarda da ihracat pazarını hedefliyor. Bugün, ABD pazarına ihracatta, dünyada 8’inci marka olmasına rağmen, ürün portföyü rakiplerinin gerisinde olduğundan, yeni projeleri ile pastadan alabileceği pay çok daha fazla. Bu sebeple 4 yıl içerisinde, cirosunun 3 katına ulaşması, SYS için çok gerçekçi bir hedef. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde, TP serisinin önemli modelleri hayata geçecek ve ABD’de kurulmuş olan CANİK USA firmamız, tam gücüne de ulaşmış olacak. Bu oluşum tamamlandığında, önemli bir basamak olan, 350.000 adet/yıl tabanca satışı hedefine ulaşmak için gerekli ürün portföyüne de sahip olacağız. SYS için en önemli aşama, bir Türk markası olan CANİK’in, pazarda bir dünya markası olarak kabul edilmesini sağlamaktı ki, şu anda CANİK, dünyadaki en önemli Türk markalarından birisidir.”

 

Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

http://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/07/150_151_144-idef2017-SYS-tr.pdf

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.