Anasayfa TANITICI MAKALE Tanıtıcı Makale: Unidef, Silah Entegrasyonu Tecrübesini Derinleştiriyor

Tanıtıcı Makale: Unidef, Silah Entegrasyonu Tecrübesini Derinleştiriyor

Yazar: MSI

Unidef, KhanArms ve Samsun Yurt Savunma firmalarının iştiraki ile 2013 yılında, bu firmaların faaliyetleri doğrultusunda, savunma sanayisinde proje yönetimi yapmak ve yurt dışından teknoloji transferi gerçekleştirmek için kuruldu. KhanArms ve Samsun Yurt Savunma ateşli silah üretimi faaliyetinde bulunduğu için, Unidef’in de iştirak alanı, silah sistemleri entegrasyonu projeleri olarak şekillendi. Hâlihazırda silah tedariklerinin yanı sıra Unidef, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde bulunan döner kanatlı platformlara silah sistemleri entegrasyonu gerçekleştiren, Türkiye’deki tek özel şirket konumunda.

 

Zorlu Projeler

Şu ana kadar yürüttüğü çalışmalarda Unidef, silah entegrasyonu kapsamında, sadece mekanik entegrasyon çalışmaları gerçekleştirdi; platformun elektronik ve aviyonik kısımlarına müdahale etmedi. Son kullanıcı, firmadan, pratik bir şekilde ve platformun ana şasesine bir müdahalede bulunmadan, belli bazı silah sistemlerini entegre etmesini talep etti. Dışarıdan bakılmadığında, “platforma müdahale edilmemesi” basit bir gereksinim gözükse de yapılan çalışmaları daha da zorlu hâle getiriyor.

Unidef, platformun mevcut altyapısını kullanarak görev profiline uygun ara yüzleri, silah mesnetlerini, ara bağlantı elemanlarını ve kilitlerini tasarlıyor. Her bir uygulama, birbirinden farklı bir şekilde ve ilgili platforma ve son kullanıcının özel isteklerine uygun olarak yapılıyor. Bu sebeple bazı uygulamalar, dünyada ilk defa Türkiye’de gerçekleştiriliyor. Unidef’in bu kabiliyeti sayesinde, platform üreticisinin, son kullanıcı nezdinde taahhüt ettiği çeşitli garanti şartları da bozulmuyor.

Unidef Genel Müdürü Cem Kurter, yaptıkları uygulamalarla ilgili şunları söylüyor: “Bu uygulamalarımızın benzerleri, tabii ki dünyada da yapılıyor. Ancak çok daha basit ve üzerinde çok daha az tasarım emeği harcanmış işler yapıldığını gözlemledik. Unidef’in, özelikle iki platform üzerindeki çalışması, yurt dışındaki rakiplerimizi de hareketlendirdi diyebilirim. Bu çözümlerimizi ihracat etmek için de çaba göstermeye başladık.”

Kurter, görev aldıkları projelerin, sanayi açısından önemini de şöyle anlatıyor: “Havacılığın askeri kanadı, özel sektörün yeni yeni yatırım yapmaya başladığı bir alan. Bu alanda izlenecek sektör politikaları da henüz tam olarak oluşmadı. Havacılık, Batı dünyasında, artık sanayi olmayı aşmış; bir yaşam biçimi, bir kültür hâline gelmiş durumda. Bizde ise özellikle askeri havacılık sanayisi, devlet teşekküllü firmalarımızın faaliyet alanı olarak kalmış. Kuşkusuz havacılık zor bir sektör; sermaye, yetişmiş insan gücü, güçlü finansal kaynaklar gerektiren bir alan. Türkiye gibi ülkelerde, bunun devlet eliyle başlaması ve belli bir aşamaya kadar devam ettirilmesi kaçınılmaz ve böyle de olması gerekir. Belli bir zaman sonra da iyi bir planlamayla özel sektöre, sistem bazında sorumluluk vererek gelişmenin tabana yayılması sağlanmalı ki havacılık sanayisi ve kültürü, toplumda kabul görmeye başlasın. Unidef olarak bize bu atmosfer sağlandı; bunun için Savunma Sanayii Müsteşarlığı MEBS Daire Başkanlığına ve son kullanıcılarımıza, bize güvendikleri için müteşekkiriz. Onların cesaretleri sayesinde, Türkiye’ye, bir kabiliyet kazandırıldı ve onların şahitliğinde, yıldan yıla gelişiyor.”

 

M134 Minigun, Unidef’ten Soruluyor

Unidef, M134 Minigun silahının, farklı platformlara entegrasyonu konusunda çalışmalar yürütüyor. Bu platformlar arasında, AS532 Cougar ile S60 ve S70 BLACK HAWK helikopterleri yer alıyor. Firma, her iki platform için de son kullanıcının özel taleplerine uygun olarak özgün çözümler geliştirdi ve ana yüklenici olarak sorumluluk alıyor. Unidef’in çözüm ortağı Profense ise silahı ve aksesuarlarını temin ediyor. Tüm entegrasyon, kurulum ve kalibrasyon işleri ise Unidef tarafından icra ediliyor. Kullanıcının eğitimi ve satış sonrası destek gibi hizmetleri ve sistemin tamamı için garantiyi ise Unidef veriyor.

Unidef’in radarında, Mi serisi helikopterler ile Chinook helikopteri bulunuyor. Unidef, bu platformlara yönelik çözümleri, bağımsız olarak geliştirmeye çalışıyor. Kurter, konu ile ilgili olarak şunları söylüyor: “M134 Minigun uygulaması, silahta geri tepme düşük ve darbesiz olduğu için, nispeten daha kolay oluyor. Ancak geri tepmesi yüksek ve darbeli olan konvansiyonel silahlarda, daha farklı çözümler ortaya koyacağız. Bu konuda hayal gücümüzü sınırlamıyoruz. Bunun yanı sıra kara platformlarında, VIP araç silahlandırması ve deniz platformlarına uygulamalar konusunda çok istekliyiz ve kütüphanemizi zenginleştiriyoruz.”

Kurter, M134’ün yerlileştirilmesi konusunda ise şu bilgileri veriyor: “Profense firması ile Türkiye’de üzerinde anlaştığımız bir satış adedine ulaştığımızda, silahı yerlileştirmek üzere bir mutabakata varmıştık. Profense’nin geliştirdiği M134, gerçekten muadilleri arasındaki en gelişmiş ve güvenilir versiyon. Üzerinde patentli alt sistemler var. Bu iş birliğinin güzel tarafı, silahın Türkiye’de envantere girmesinden sonra da geliştirilmeye devam edilmesi. Türkiye’de muharip olan silahla o kadar farklı deneyimler elde ettik ki üzerinde, burada elde edilen deneyimlere özgü geliştirmeler oluyor. Altyapımız, bu silahı, Profense’nin ürettiği mükemmellikte üretmemize olanak veriyor. Ancak M134 Minigun, plansız bir şekilde üretilebilecek bir silah değil. Bu bir platform koruma silahı. Üretilecekse belli bir programın alt kalemi olarak veya bir milli proje kapsamında, bir irade ortaya konularak üretilebilecek bir silah.”

Unidef, henüz silah entegrasyonuna yönelik bir ihracat yapmasa da kendisine bir yol haritası çizdi. Firma yetkilileri, Türkiye’de son kullanıcı ile yakaladığı uyumun da ihracat projelerine olumlu yansıyacağını değerlendiriyor.

 

Kullanıcı ile Yakın İş Birliği

Unidef, projelerinde, öncelikle müşteri ihtiyaçlarını belirliyor. Bu süreçte de son kullanıcının taleplerini, en ince ayrıntısına kadar tespit ediyor. Kavramsal tasarımın gerçekleştirilmesinin ardından, devreye, Samsun Yurt Savunma (SYS) giriyor. Kavramsal tasarımın bilgisayar ortamındaki çizimleri ve mühendislik hesaplamaları tamamlandıktan sonra, prototipler üretiliyor. Unidef ekibi ise uygulamayı yapıyor ve geri bildirimleri, SYS’ye iletiyor. Kurter, SYS ile iş birliklerini, “Bu iş birliği, daha esnek olmamızı ve hızlı reaksiyon vermemizi sağladı. Her iki firmanın ekipleri, çok uyumlu çalışıyor.” sözleriyle özetliyor.

Unidef, M134 dışında, özellikle konvansiyonel silah sistemlerini de görev profillerine göre entegre edebilecek kabiliyete ulaşmayı hedefliyor. Firma, şu anda, M134 konusunda en iyisini olduğunu değerlendirdiği Profense ve konvansiyonel sistemlerde güvenilir bir firma olan Ohio Ordnance Works ile çalışıyor. Bununla birlikte, müşteri taleplerine göre, farklı silahlar ve sistemler üzerinde çalışmaya da hazır. Bunlar, geri tepmeli bir silah sistemi olabilir, itki sistemli bir silah olabilir veya yardımcı bir sistem olabilir. Üzerinde çalışacağı platformlar ise döner kanatlı ya da sabit kanatlı olabilir. Unidef, gerekli havacılık sertifikasyonlarını alma konusunda da çalışmalara başladı.

 

Hedefler Büyük

Unidef’in IDEF’teki ana odağı, AS532 Cougar ve S70 BLACK HAWK M134 Minigun uygulamaları olacak. Firma ayrıca, deniz uygulamaları hakkında da bilgi verecek.

Kurter, gelecek hedefleri ile ilgili şunları söylüyor: “Unidef’in ortakları KhanArms ve SYS, hızlı büyüyen firmalar. Yakın bir zamanda, ortak bir Ar-Ge merkezi kurma gereksinimi duyabileceğimizi görüyoruz. Bu merkezde, çok daha karmaşık entegrasyonlar için çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz. Üretime ise ortağımız olan firmaların üretim tesislerini kullanarak devam edeceğiz. Üretim altyapımız, bu açıdan çok tatmin edici. Unidef olarak Ar-Ge tarafında kalacağız; üretime girmeyeceğiz.”

 

Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

http://www.savunmahaber.com/wp-content/uploads/2017/06/132_135_144-idef2017-unidef-tr.pdf

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.