Anasayfa HABERLER Türkiye’nin Aviyonik Devi: ASELSAN

Türkiye’nin Aviyonik Devi: ASELSAN

Yazar: MSI

ASELSAN tarafından geliştirilen uçuş yönetim, seyrüsefer, elektro-optik, haberleşme, radar, elektronik harp, silah ve görev sistemleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ile dost ve müttefik ülkeler tarafından, uzun yıllardır, güvenle kullanılıyor.

Kırk yılı aşkın süredir, Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayisindeki lider kuruluşu olan ASELSAN, yurt içi ve yurt dışı ihtiyaçların karşılanması amacıyla, helikopter, uçak ve insansız hava araçlarında kullanılan en kritik aviyonik ürünlerin geliştirilmesi, üretilmesi ve bu sistemlerin hava platformlarına entegrasyonu ile satış sonrası faaliyetlerini, başarıyla yürütüyor. Aviyonik alandaki faaliyetlerine, 1988 yılında, F-16 savaş uçaklarının seyrüsefer sistemlerinin üretimi ile başlayan ASELSAN, bugün, havacılık alanında, 1.200 kişilik deneyimli insan gücü ile dünyanın sayılı aviyonik ekipman üreticilerinden biri konumuna geldi.

Bugüne kadar, 20 farklı tipte, 500’ün üzerinde hava platformunun milli imkânlar ile modernizasyonu, tamamen ASELSAN mühendisleri tarafından gerçekleştirildi. Milli olarak geliştirilen görev bilgisayarı donanımları ve yazılımları sayesinde, milli silah sistemlerinin hava platformlarına entegrasyonu da ASELSAN tarafından yapılıyor.

Milli olarak geliştirilen görev bilgisayarı donanımları ve yazılımları sayesinde, milli silah sistemlerinin hava platformlarına entegrasyonu da ASELSAN tarafından yapılıyor.

 

Güvenilir ve Etkin Görev Kabiliyeti

Türkiye’nin dışa bağımlılığını en aza indiren ve yüksek teknoloji içeren ASELSAN tasarımı milli sistemlerin; başta T129 ATAK helikopteri, F-16 savaş uçağı, S-70 BLACK HAWK helikopteri, HÜRKUŞ ve ANKA olmak üzere, pek çok hava platformunda kullanılması sayesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri, daha güvenilir ve etkin görev kabiliyeti kazandı.

Ülkemizin gururu T129 ATAK helikopterlerinde, milli kabiliyetler, en üst seviyede kullanıldı. Helikopterde yer alan tüm aviyonik sistemler, ASELSAN tarafından geliştirildi ve üretildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine giren helikopterin, silah sistemlerinin entegrasyonu da ASELSAN tarafından yapıldı. T129 ATAK helikopteri için özel olarak geliştirilen, AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi sayesinde, helikopterin silah ve görüntüleme sistemleri, pilotun bakış hattına otomatik olarak yönlendirilebiliyor. Bu sayede, helikopterin silah sistemleri, pilotun kafa hareketiyle hedefe yönlendirilerek tam isabetle atış gerçekleştiriliyor.

Başta F-16 olmak üzere, savaş uçakları için geliştirilen; gece görüş ve lazer ile hedef işaretleme kabiliyetine sahip ASELPOD Hedefleme Sistemi ve Lazer Güdümlü Bomba Kitleri sayesinde, TSK’nın milli harekât kabiliyeti arttırılıyor.

ASELSAN tarafından, T129 ATAK helikopteri için özel olarak geliştirilen AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi sayesinde, helikopterin silah ve görüntüleme sistemleri, pilotun bakış hattına otomatik olarak yönlendiriliyor.

 

 

Geliştirilen Sistemler, Dünyaya Pazarlanıyor

ASELSAN, T129 ATAK helikopterinde elde edilen bilgi birikimi sayesinde, Sikorsky firması ile yurt içi ve yurt dışı satışları içeren, uzun vadeli stratejik iş birliği sözleşmesi imzaladı. Bu sözleşme kapsamında, helikopterin üzerindeki tüm sistemlerin yönetiminden sorumlu, “Görev Yönetim Sistemi”, ASELSAN tarafından geliştiriliyor.

“ASELSAN Görev Yönetim Sistemi”, yalnızca Türkiye’nin aldığı 109 adet helikopterde değil, aynı zamanda, Sikorsky tarafından üçüncü ülkelere satılacak olan, en az 164 helikopterde daha kullanılacak. ASELSANSikorsky iş birliğiyle, ilk kez bir Türk firmasının geliştirdiği ve ürettiği yüksek teknolojiye sahip sistemler, dünyada pek çok ülkenin tercihi olan, BLACK HAWK gibi bir hava aracının standart konfigürasyonuna dâhil oldu. Genel Maksat Helikopteri Programı sayesinde, dünyanın en modern aviyonik mimarilerinden birine sahip yeni nesil bir helikopter, TSK’nın hizmetine sunulacak ve ASELSAN mühendisleri tarafından tasarlanmış olan aviyonik sistemler, dünyanın dört bir yanındaki pilotlara ve kullanıcılara hizmet verecek.

“ASELSAN Görev Yönetim Sistemi”, yalnızca Türkiye’nin aldığı 109 adet helikopterde değil, Sikorsky tarafından üçüncü ülkelere satılacak olan, en az 164 helikopterde daha kullanılacak.

Dünyanın önde gelen uçak üreticilerinden ANTONOV firması ile imzalanan iş birliği anlaşması kapsamında da ihtiyaca göre; bölgesel yolcu uçağı, kargo uçağı ve genel maksat uçağı gibi farklı görevleri icra edebilmek üzere konfigüre edilebilen AN-148 ailesi uçaklarda, ASELSAN’ın özgün aviyonik sistemleri ve görev ekipmanları kullanılacak.

 

Milli Platformlara Yenilikçi Çözümler

Türkiye’nin, ilk milli helikopter geliştirme projesi olan T625 Özgün Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında, başta temel kokpit ekipmanları olmak üzere, aviyonik sistemler, yine ASELSAN sorumluluğunda geliştiriliyor. ASELSAN, proje kapsamında, dünya pazarında rekabet edebilir ve yenilikçi kokpit tasarımını, tamamen milli imkanlar ile gerçekleştirdi. Geniş ekran dokunmatik göstergelerden oluşan yeni nesil akıllı kokpit, pilotun iş yükünü azaltıyor ve uçuş güvenliğini en üst noktaya taşıyor.

Milli Muharip Uçak platformunda da kullanılacak bu yeni nesil akıllı kokpit çözümünde; 3 boyutlu ses, sentetik görüntü ve otomatik konuşma tanıma gibi gelişmiş özellikler bulunuyor. Türkiye’nin, 2023 hedefleri arasında önemli bir yere sahip olan Milli Muharip Uçak Programı’nda, ASELSAN, sahip olduğu bilgi birikimi sayesinde, uçağın; görev, sensör ve aviyonik sistemlerini de geliştirmeye hazırlanıyor.

Türk savunma ve havacılık sanayisinin amiral gemisi ASELSAN, ülkemizin teknolojik bağımsızlık mücadelesinde, en önde yer almaya devam ediyor.

ASELSAN’ın, Milli Muharip Uçak platformunda da kullanılacak yeni nesil akıllı kokpit çözümünde, 3 boyutlu ses, sentetik görüntü ve otomatik konuşma tanıma gibi gelişmiş özellikler bulunuyor.

Genel Maksat Helikopteri Programı sayesinde, dünyanın en modern aviyonik mimarilerinden birine sahip yeni nesil bir helikopter, TSK’nın hizmetine sunulacak ve ASELSAN mühendisleri tarafından tasarlanmış aviyonik sistemler, dünyanın dört bir yanındaki pilotlara ve kullanıcılara hizmet verecek.

 

Başta F-16 olmak üzere, savaş uçakları için geliştirilen; gece görüş ve lazer ile hedef işaretleme kabiliyetine sahip ASELPOD Hedefleme Sistemi sayesinde, TSK’nın milli harekât kabiliyeti arttırılıyor.

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.