Ana Sayfa Haberler 10.000 Ton Kapasiteli Yüzer Havuz, Envantere Alındı

10.000 Ton Kapasiteli Yüzer Havuz, Envantere Alındı

A.Şamil DEMİRSÖZ s.demirsoz@savunmahaber.com

Türkiye’nin Akdeniz ve Ege kıyılarındaki en büyük havuzlama kapasitesine sahip yüzer havuzu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. İzmir Tersanesi Komutanlığındaki törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları, Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile diğer yetkililer de Bakan Akar’a eşlik etti.

Törende yaptığı konuşma, Türkiye’nin Akdeniz ve Ege kıyılarındaki en büyük havuzlama kapasitesine sahip yüzer havuzun hizmete girmesiyle gemi inşa alanındaki çalışmaların ve kapasitenin bir adım daha ileriye taşındığını vurgulayan Bakan Akar, yüzer havuzun önemli katkılarda bulunacağına yönelik inancını dile getirdi. Bakan Akar; insan kaynağına, potansiyele ve savunma sanayii firmalarına yönelik duydukları güveni belirterek, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin karada, denizde, havada; yurt içinde ve sınır ötesinde, dünyanın çeşitli coğrafyalarında üstlendiği görevleri başarıyla yerine getirmesinde yerli ve millî savunma sanayiimizin güçlenmesi için çalışan iş adamlarımızın, sanayicilerimizin, mühendislerimizin, işçilerimizin de büyük payı var. Bu çalışmaların artarak devam etmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Millî Savunma Bakanlığının 19 Şubat’taki basın açıklamasında kamu özel sektör iş birliğinin güzel ve başarılı bir örneği olarak tanımlanan yüzer havuzun, öngörülen maliyetinin yarı fiyatına ve belirlenen sürenin yarısında inşasının tamamlanarak teslim edildiğinin altı çizildi. ASFAT ve HAT-SAN Tersanesi iş birliğinde inşa edilen yüzer havuz, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının önümüzdeki dönemde envantere alacağı platformlara da hizmet verebilecek. 10 bin ton kaldırma kapasitesine sahip yüzer havuzun uzunluğu 175,60 metre, iç genişliği ise 35,54 metre. 1 saat içinde dalabilen veya kaldırabilen havuzda, 2 adet elektro hidrolik tip hareket edebilen vinç de bulunuyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.