Ana Sayfa Haberler 11. Deniz Sistemleri Semineri, Savunma Sektörünü Ankara’da Buluşturdu

11. Deniz Sistemleri Semineri, Savunma Sektörünü Ankara’da Buluşturdu

Savunma sektörünün temsilcileriyle son kullanıcıları bir araya getiren 11. Deniz Sistemleri Semineri (11th Naval Systems Seminar/DSS) Ankara’da başladı. Seminerde, deniz savunma sistemlerindeki yenilikler ve gelişmeler ile AR-GE faaliyetleri katılımcılarla paylaşıldı. HAVELSAN ve STM ana sponsorluğunu; Altınay Savunma Teknolojileri, Kraken Robotics, Meteksan Savunma, Navantia, NOVA Power, ONUR Mühendislik ve Roketsan’ın sponsorluğunu üstlendiği seminerde toplamda 30 paralel oturum gerçekleştiriliyor. Fuayelerde 23 firmanın tanıtım faaliyeti yer alırken, seminere bu yıl 450 kişi katılım için kayıt yaptırdı.

“Sektörün Kaydını Tutuyoruz”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Yüksek Mühendis (E) Albay Zafer Betoner, Deniz Sistemleri Semineri’nin yeterli destekle bir dünya markası olabileceğine dikkat çekerek, “Sektörümüzün kaydını tutmaya devam ediyoruz. Üretmeden tüketmek felaket getirir diyoruz. İlave olarak da kendi özgün savunma sanayisi olmayan ülkeler tam bağımsız olamazlar diye vurgulamaya devam ediyoruz. Destekçilerimize, sponsor ve ana sponsorlarımıza, tüm katılımcılarımıza şükranlarımı sunuyorum. Savunma gücümüze katkı sağlamaya ve ekonomimize katma değer yaratmaya hizmet etmeye çalışıyoruz.” dedi.

“Otonomi İşi Makinaya Yaptırıyor”

METEKSAN Yönetim Danışmanı (E) Tümamiral Hasan Özyurt ise yaptığı sunumda teknolojinin gelişimiyle öne çıkan insansız sistemlerin önemine değindi. Özyurt, insansız araçların denize entegre edilmesinin kara ve havaya göre yavaş ilerlediğini ancak yaygınlaşmaya başladığını ifade etti. İnsanın tek başına pahalı bir kaynak olduğunu ifade eden Özyurt, “Personelin maruz kalacağı riskler de daha fazla, platformu kaybettiğinizde personeli de kaybediyorsunuz. İnsan hatası olgusu da kaçınılmaz bir olgu. Otonomi insanı tam olarak dışlamıyor, işi makinaya yaptırıyor.” ifadelerini kullandı. Sahil Güvenlik Proje Yönetim ve AR-GE Daire Başkan Vekili Albay Gökhan Edge Karaarslan, Sahil Güvenlik Yönetim Sistemi (SGYS) hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Seminerin ilk günü üç ayrı salonda düzenlenen paralel oturumlarda; Altınay Savunma Teknolojileri, ASELSAN, STM, HAVELSAN, Leonardo Türkiye, Meteksan Savunma, Navantia, NOVA Power ve YALTES firmalarının yetkilileri tarafından sektörün ilgililerine çeşitli sunumlar yapıldı. Oturumlara, Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarından çok sayıda personel ile sektör temsilcileri katıldı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.