Ana Sayfa Haberler 16 Üniversiteden Mühendis Adayları, TUSAŞ’ta Staj Yapacak

16 Üniversiteden Mühendis Adayları, TUSAŞ’ta Staj Yapacak

TUSAŞ, Stajyer Mühendis Programı kapsamında 16 üniversite ile iş birliği protokolü imzaladı.

TUSAŞ, 24 Ocak’ta yaptığı açıklamada, uygulamaya konulan program ile yeni mühendislerin yetiştirilmesi ve üniversite sanayi iş birliğine yönelik olarak, mühendis adaylarına yeni yeteneklerin kazandırılmasının amaçlandığını bildirdi.

Protokol kapsamında, Ankara Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, TED Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Yıldız Teknik üniversitesi ile iş birliği yapılacak.

Programa, üniversitelerin makine, elektrik,-elektronik ve haberleşme, havacılık, uçak, uzay, endüstri, bilgisayar, metalürji ve malzeme, kimya, mekatronik mühendisliği başta olmak üzere ihtiyaç duyulan bölümlerin, 3’üncü veya 4’üncü sınıflarındaki öğrenciler katılabilecek. Stajyer mühendisler, haftada en az 1 tam gün TUSAŞ’ta çalışacak. Şirketin faaliyet göstermediği şehirlerde ise TUSAŞ mühendisleri üniversitelere giderek öğrencilerle çalışmalar yürütecek. Öğrenciler çalıştıkları süre boyunca üniversiteleri tarafından sigortalanacak, TUSAŞ’taki çalışmaları için de ücret ödenecek.

Protokol, üniversite rektörleri ve TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat ve Genel Müdür Doç. Dr. Temel Kotil tarafından imzalandı. İmza törenine, YÖK Denetleme Kurulu Üyesi ve Başkan Danışmanı Prof. Dr. Orhan Aydın da katıldı.

İmzalanan protokole ilişkin konuşma yapan Doç. Dr. Kotil, stajyer mühendis programının önemine vurgu yaptı. TUSAŞ bünyesine kazandırılan stajyer mühendislerin okul ortalamalarının bir hayli yüksek olduğunu belirten Doç. Dr. Kotil, yalnızca yüksek notun istihdam standartları için belirleyici olamayabileceğinin de altını çizdi. Doç. Dr. Kotil,  ayrıca üniversite yıllarında çalışmanın önemine dikkat çekerek, Şirket bünyesinde devam eden projelerin başarısı için, istihdam rakamlarının artması gerektiğini belirtti.

 

 5,043 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.