Ana Sayfa Manşet DEICO Akademi, IPC Eğitimleri ile Kasım Ayında Faaliyetlerine Başlıyor

DEICO Akademi, IPC Eğitimleri ile Kasım Ayında Faaliyetlerine Başlıyor

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Test ve ölçüm alanında faaliyet gösteren DEICO, faaliyetlerine, eğitim hizmetlerini de ekliyor. DEICO Akademi, bu kapsamda, elektronik tasarım ve üretim alanlarında öne çıkan programlara ve standartlara yönelik sertifikalı eğitimler düzenlenmek hedefiyle faaliyetlerine başladı. “Profesyoneller ile çalışma” ve “profesyoneller yetiştirme” hedefleri ile hayata geçirilen DEICO Akademi, savunma ve havacılık sanayisine, yaklaşık 10 yıldır test ve ölçüm hizmetleri sunan DEICO’nun tecrübesini, teorik bilgi ile harmanlamayı amaçlıyor.

Bilginin paylaşıldıkça çoğalacağı ilkesi ile hareket eden DEICO, akademi girişimi ile kurum ve kuruluşlara, kendi test süreçlerini oluşturabilecek seviyede eğitimler vermeyi ve bu açıdan sektördeki önemli bir eksiği kapatmayı da hedefliyor.

İlk Eğitim, 7 Kasım’da

DEICO Akademi platformunda ilk etapta verilecek eğitimlerin konu başlıkları, şu şekilde sıralanıyor:

 • Labview
 • TestStand
 • C#
 • Altium
 • Boundary Scan
 • Elektronik üretim
DEICO Akademi Koordinatörü Emre Ceylan

DEICO Akademi bünyesinde verilecek ilk eğitimler ise elektronik alanında verilecek ve 1957 yılından beri, elektronik sektörünün oyuncularını bir araya getiren uluslararası bir kuruluş olan IPC’nin standartları ile uyumlu eğitimler olacak. Bu eğitimler, Kasım ayında başlayacak. Özellikle elektronik sektöründe imalat yapan firmalara yönelik olarak kurgulanan IPC eğitimlerinin konu başlıkları ve tarihleri ise şu şekilde:

 • Lehimli Elektrikli ve Elektronik Takımların Gereklilikleri – 7 Kasım
 • Elektronik Takımların Kabul Edilebilirliği – 14 Kasım
 • Kablo ve Kablo Takımları için Kabul Gereklilikleri – 21 Kasım

Bu eğitimlerin bir bölümü, DEICO’nun kendi tesislerinde; bir bölümü de daha büyük sınıflarda verilecek. Eğitimler, içeriklerine göre; sunumlar, örnek çalışmalar, pratik uygulamalar, fiziki çıktılar ve elektronik ortamdaki çeşitli materyaller ile desteklenecek. Böylece, eğitimlerin kalitesinin ve etkisinin arttırılması amaçlanıyor.

DEICO Akademi’nin LabVIEW Eğitmeni Özlem Gümüşkanat

DEICO Akademi, ana eğitim planının yanında, sektördeki bireyler ile kurum ve kuruluşlardan gelen farklı talepleri de değerlendiriyor. Firma, özellikle salgın sürecinde, eğitimlerin yöntemi, kapsamı ve kapasitesi ile ilgili gelen taleplere sıcak bakıyor. DEICO Akademi ayrıca, DEICO’nun faaliyetlerine paralel olarak büyümeyi ve sektöre sunduğu eğitimlerin türü ve kapsamını da genişletmeyi hedefliyor.

Eğitimler hakkında detaylı bilgi https://akademi.deico.com.tr/ adresinden alınabiliyor.

2 Yıl Boyunca Eğitim Kalitesine Odaklanıldı

DEICO Akademi’nin kuruluşuna giden yolda ilk fikir, 2019’un başlarında ortaya çıktı. Bununla birlikte, kurulduğu ilk günden itibaren eğitime büyük önem veren DEICO, uzunca bir süredir, şirket içi eğitimlerle kendi personelinin profesyonel gelişimine katkı sağlıyordu.

DEICO Akademi Koordinatörü Emre Ceylan, DEICO Akademi’nin ortaya çıkışının ardında yatan fikri şu şekilde özetliyor: “Dünya, tam anlamıyla bilgi çağını yaşıyor. Modern şirketler, en büyük yatırımlarını bilgiyi arttırmak, yaymak, bilgiden faydalanmak üzerine kurguluyor. Bu sürece uyum sağlayan kişiler ise her geçen gün daha kıymetli hale geliyor. Türkiye’nin en büyük test ve ölçüm şirketi olarak, en kıymetli değerlerimizin teknik bilgimiz, çalışanlarımız ve profesyonel çevremiz olduğunun farkındayız. Dolayısıyla bu adımı, teknik bilgimizi, çalışanlarımız vasıtasıyla yine çalışanlarımıza ve iş profesyonellerine aktarmak adına doğal bir hamle olarak ifade edebiliriz.”

DEICO, akademinin kuruluş fikrinin oluşmasının ardından, yaklaşık 2 yıl süren yoğun bir çalışma yürüttü ve sektöre, yüksek kalitede eğitimler sunmaya odaklandı. Firma, bu süreçte; eğitmen kadrosunun belirlenmesine, uzman eğitimlerinin planlanmasına ve eğitim materyallerinin ortaya konulmasına odaklandı.

DEICO Akademi’de uygulamalı eğitimlerin verileceği sınıf ortamı.

Savunma ve Havacılık Sanayisine Özel Eğitimler

DEICO’nun savunma ve havacılık sektöründeki uzmanlığı ve tecrübesinden güç alan DEICO Akademi, eğitimlerini de yine bu sektör özelinde kurguluyor. Bununla birlikte, bilginin paylaştıkça çoğalacağı felsefesini düstur edinen DEICO Akademi’nin kapıları, DEICO’nun rakiplerine de açık. Ceylan, bu yaklaşımı şöyle açıkladı:

“Konfüçyüs’ün dediği gibi;
Bildiğini bilenin arkasından gidiniz,
Bildiğini bilmeyeni uyarınız,
Bilmediğini bilene öğretiniz,
Bilmediğini bilmeyenden kaçınınız.”

JTAG Boundary Scan yazılımının ekran görüntüsü

Ceylan, DEICO Akademi’nin, faaliyet alanı açısından sektördeki konumu hakkında ise şunları söyledi: “Test ve ölçüm sistemleri alanında uzun yıllardır elde ettiğimiz tecrübe ile teorik bilgiyi harmanlıyoruz. Bu açıdan bakıldığında, sektörde rakibimiz yok diyebilirim.”

DEICO Akademi’nin Eğitimleri

DEICO Akademi’de eğitimi verilen konu başlıklarını, kısaca şu şekilde açıklamak mümkün:

 • LabVIEW: LabVIEW; donanım yapılandırması, ölçüm verileri ve hata ayıklama dahil olmak üzere, bir uygulamanın her yönünün görselleştirmesine yardımcı olan bir yaklaşım sunuyor. Bu görselleştirme, herhangi bir kaynaktan ölçüm donanımını entegre etmeyi, karmaşık bir algoritma yapısını şematik olarak göstermeyi, veri analiz algoritmalarını geliştirmeyi ve özel mühendislik çalışmaları için kullanıcı arayüzleri tasarlamayı kolaylaştırıyor.
 • NI TestStand: NI TestStand, esnek ve açık kaynak kodlu yapıya sahip bir test yönetimi yazılımı. Bu uygulama sayesinde, çok fonksiyonlu test yönetimi sistemleri geliştirmek, düzenlemek ve farklı ortamlardaki son kullanıcılara sunabilmek mümkün olabiliyor.
 • C#: Bu eğitim, katılımcılarının nesne tabanlı programlama yaklaşımını ve C# programlama dili bilgilerini, başlangıç seviyesinden ileri seviyeye taşımayı hedefliyor. Eğitim süresince, katılımcılara, gündelik hayatta nesne tabanlı düşünme ve bu yaklaşımı programlamaya nasıl uyarlayacakları aktarılıyor.
 • IPC: Bu eğitimlerde, IPC’nin standartları ile uyumlu şekilde baskılı kart tasarımı ve üretiminin nasıl yapılacağı öğretiliyor.
 • JTAG Boundary Scan: Geleneksel test yöntemlerinin modernbir uzantısı olan bu araç, yapısal test yaklaşımıyla karmaşık baskılı devre kartlarının test otomasyonunu sağlıyor. Eğitim sırasında,JTAG Technologies firmasının kontrolörleri ile JTAG Provision ve JTAG Live yazılımları kullanarak Boundary-Scan testleri yapılıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.