Ana Sayfa Manşet HEMUS 2020’de, Türk Bayrağını Yine Otokar Dalgalandırdı

HEMUS 2020’de, Türk Bayrağını Yine Otokar Dalgalandırdı

HEMUS Uluslararası Savunma Ürünleri ve Hizmetleri Fuarı’nın 14’üncüsü, 30 Eylül-3 Ekim tarihlerinde, Bulgaristan’ın Filibe kentinde gerçekleştirildi. Her iki yılda bir icra edilen fuarda, Otokar, bir önceki fuarda olduğu gibi, Türk Bayrağını dalgalandıran tek firma oldu. Otokar, HEMUS 2020’de, ARMA 8×8 aracını, MIZRAK-30 kule sistemi ile birlikte sergiledi.

HEMUS 2020, dünya çapında süregelen pandemi ve pandeminin beraberinde getirdiği ekonomik koşullara rağmen sanal ortama taşınmadan, bilfiil icra edilen az sayıdaki savunma fuarından biri oldu. Fuar, organizatörler ve katılımcı firmalar tarafından pandemi kapsamında alınan önlemler uyarınca icra edildi.

Bu yıl, pandemiye rağmen, önceki fuarlara kıyasla sayısı artan katılımcı firmalara tahsis edilmek üzere bir pavilyon alanı daha fuar alanına eklendi. Bulgaristan’dan katılan 60 kurum, kuruluş ve firmaya ek olarak; 14 farklı ülkeden, 26 yabancı firma da HEMUS 2020’de stant açtı. Bir önceki fuara, 48’i Bulgar, 21’i yabancı olmak üzere, toplam 69 firma, kurum ve kuruluş katılmışken bu yıl, bu sayı 86’ya ulaştı.

Ziyaretçi sayısının 3.000 kişiyi aştığı fuarı, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Bulgaristan Cumhuriyeti’nin üst düzey yetkilileri ziyaret etti. Bulgaristan tarafından fuarı ziyaret edenler arasında; Cumhurbaşkanı Rumen Radev başta olmak üzere, Başbakan Yardımcıları, Bakanlar, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ile diğer üst düzey yetkililer yer aldı. Ayrıca aralarında; bakanlar, milli silahlanma direktörleri, üst düzey sivil ve askeri yetkililerin de olduğu 15 farklı resmi delegasyon, fuarı ziyaret etti. Bu delegasyonlara ek olarak, 50’ye yakın ülkeden büyükelçiler ile savunma ve ticaret ataşeleri de fuarı ziyaret eden yabancı heyetlerde yer aldı.

Fuarın açılış konuşması, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev tarafından yapıldı.

Fuarda, daha önceki yıllarda olduğu gibi, Uluslararası Bilimsel Konferans ve Endüstriyel Forum gibi etkinliler gerçekleştirildi. Ayrıca statik sergilemenin yanı sıra canlı ve atışlı gösteriler de gerçekleştirildi.

Bu yıl ilk defa düzenlenen ve fuardan bir gün önce, 29 Eylül’de gerçekleştirilen “Savunmanın Geleceği: Barış ve Güvenliğin Muhafazası için NATO’un Teknolojik İnovasyonu” konulu panel de katılımcıların ilgi gösterdiği bir etkinlik oldu.

Ağırlıklı olarak Bulgaristan Silahlı Kuvvetlerine ait birimler tarafından gerçekleştirilen atışlı ve canlı gösterilere ek olarak, bu yıl Amerikan Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları da Bulgar Hava Kuvvetlerine ait helikopterler ile birlikte bir canlı gösteri gerçekleştirdi. Ayrıca Amerikan Kara Kuvvetlerinden bir birlik de fuarda; silah, araç ve gereçlerini statik olarak sergiledi.

Bir önceki fuara kıyasla gerek katılımcı firma sayısının gerekse yerli ve yabancı ziyaretçi sayısının arttığı fuar esnasında uygulanan anketler, ziyaretçi ve katılımcıların, fuara katılmaktan memnuniyet duyduklarını ve fuardan amaçladıkları faydaları elde ettiklerine inandıklarını gösterdi.

Otokar’ın Bulgaristan’a İlgisi Devam Ediyor

Otokar, bu yılki fuarda, yine ARMA 8×8 zırhlı aracını; bu sefer MIZRAK-30 kulesi ile birlikte sergiledi. HEMUS 2018’de, ARMA 8×8 aracının üzerinde, Mızrak S kulesi bulunuyordu. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev tarafından da ziyaret edilen Otokar standı, sivil ve asker pek çok ziyaretçinin ilgisini çekti.

Otokar, fuarda, MIZRAK-30 kuleli ARMA 8×8 aracını sergiledi.

Zırhlı Personel Taşıyıcı, Zırhlı Muharebe Aracı, Havan Aracı, Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Aracı, İstihkâm Aracı, Zırhlı Kurtarıcı, Komuta Kontrol aracı gibi farklı görevler üstlenebilen Otokar ARMA, 7,62 mm’den 105 mm’ye kadar farklı silah sistemlerinin yer aldığı, insanlı veya insansız kuleler ile kullanılabiliyor. Otokar, amfibik olarak da üretilebilen ARMA 8×8’in, yüksek faydalı yük taşıma kapasitesini ve geniş iç hacmini ön plana çıkartıyor.

Otokar’ın, dünya savunma sanayindeki konumunu her geçen gün güçlendirdiğinin altını çizen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, firmanın fuar katılımına ilişkin şunları söyledi: “Askeri araçlar alanında 30 yılı aşan tecrübemiz ile kullanıcılarımızın beklentilerini ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz ediyor; mühendislik kabiliyetlerimiz ve Ar-Ge imkânlarımız ile bu ihtiyaçları karşılayacak askeri araçlar geliştirip üretiyoruz. Fikri mülkiyet hakları kendimize ait askeri araçlarımızla, dünyanın farklı bölgelerinde her geçen gün yeni ihracat başarılarına imza atıyoruz. 32.000’den fazla aracımız, 35’in üzerinde ülkede görev yapmakta. Otokar olarak Bulgaristan Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamayı ve bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda oluşabilecek iş birliği fırsatlarını değerlendirmek istiyoruz. HEMUS bu anlamda bizim için iyi bir fırsat.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.