Ana Sayfa Manşet STM Capture The Flag, Bu Yıl 1.000’i Aşkın Katılımcı ile Kendi Rekorunu Kırdı

STM Capture The Flag, Bu Yıl 1.000’i Aşkın Katılımcı ile Kendi Rekorunu Kırdı

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

STM tarafından her yıl düzenlenen; STM Capture The Flag (CTF / Bayrağı Yakala) siber güvenlik yarışmasının 6’ncısı, bu yıl, COVID-19 salgını nedeniyle tamamen çevrim içi olarak gerçekleştirildi. STM’nin, 3 aylık yoğun bir maraton ile hazırladığı yarışmada, toplamda 1.000’i aşkın katılımcı, 142 takım halinde, 24 saat boyunca mücadele verdi. 30 Ekim akşamı başlayan ve 31 Ekim akşamı sonuçlanan yarışmada, ilk 5’e giren takımlar, toplam 90.000 liralık ödülün sahibi oldu.

STM’nin, siber güvenliğe ilişkin farkındalık yaratmak ve insan kaynağını geliştirmek amacıyla düzenlediği STM CTF’ye, her yıl olduğu gibi bu yıl da siber güvenlik alanında kariyer yapmak isteyen gençler ve siber güvenlik araştırmacıları katıldı. Takımlar, siber güvenlik zafiyetlerini bulmak ve sistemleri ele geçirmek için mücadele etti. Yarışmada dereceye giren takımlar şunlar oldu:

  1. sadece pervaneler
  2. ExploitStudio
  3. Rastgele Numara Jeneratörü
  4. flag4ayran
  5. Alegori

Jet Hızlandırma Programı, Girişimcilerin Önünü Açacak

STM ayrıca, daha önceki yıllardakine benzer şekilde, bu yılki CTF etkinliğini de basın lansmanı için bir fırsat olarak değerlendirdi ve etkinlik sırasında, Jet Hızlandırma programının tanıtımını gerçekleştirdi.

Savunma Sanayii Başkanlığı, STM ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi iş birliği ile düzenlenen program kapsamında, siber güvenlik alanında ön prototip veya prototip seviyesinde ürünü olan 10 takım, 8 hafta boyunca, çeşitli eğitimler ve birebir danışmanlık hizmetlerinden yararlanacak. Program sonunda, ilk 3 takım, çeşitli desteklerin yanı sıra toplam 37.500 liralık ödülün sahibi olacak. Programda 1’inci gelen takım ayrıca, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ile birlikte uluslararası bir fuara katılma ve Türkiye’de düzenlenen 5’inci Uluslararası Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı’nda (International Cyber Warfare and Security Conference / ICWC), ücretsiz olarak 6 metrekarelik stant açma imkânına da kavuşacak.

SSB, STM ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi iş birliği ile düzenlenen Jet Hızlandırma programı kapsamında verilecek destekler.

Türkiye’nin Siber Güvenlik Markası: STM CTF

Etkinliğin 30 Ekim’de gerçekleştirilen açılış oturumunun konuşmalarını; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz yaptı.

Prof. Dr. Demir, konuşmasının başında, genel bir çerçeve çizdi: “Savunma sanayimiz, güvenliğimizin yerli ve milli sistemlerle sağlanması için çalışmalarını var gücüyle sürdürüyor… Teknolojik ilerlemenin etkisiyle dijital ekosistemin genişlemesi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de fiziksel güvenlikle birlikte, siber güvenliğin de önemini ortaya çıkarmıştır. Son yıllarda giderek artan siber saldırılar ve sürekli gelişen siber tehditlerle birlikte, bu tehditlere karşı etkin mücadele edilmesi gerektiği konusunda farkındalığımız üst seviyededir.”

Özel bir arayüz kullanılarak çevrim içi olarak gerçekleştirilen etkinlik, önceki yıllardaki fiziksel yarışmaları aratmadı. Etkinlik kapsamında, yarışmanın kendisinin haricinde, SSB ve STM yetkilileri ile yapılan röportajlar, sertifika da alınabilecek online eğitimler, mini CTF yarışmaları ve sürpriz hediyeler de yer aldı.

Başkanlık olarak, Türkiye’deki siber güvenlik ekosistemini geliştirmeyi, siber güvenlik alanındaki insan kaynağını artırmayı, niteliklerini geliştirmeyi ve toplumda siber güvenlik bilincini yerleştirmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Demir, şu şekilde devam etti: “Başkanlığımız himayesinde, yerli ve milli siber güvenlik ekosistemimizin geliştirilmesi amacıyla kurduğumuz Siber Güvenlik Kümelenmesi, faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda, tüm paydaşların bir araya getirilerek etkileşim ve sinerji oluşturulmasını; yerli ve milli siber güvenlik ürün ve teknoloji kapasitesinin arttırılmasını amaçlıyoruz. Odaklandığımız alanlarımızdan biri, ülkemizdeki yetenekli siber güvenlik insan kaynağının geliştirilmesidir. Bu kapsamda, gerek çeşitli eğitim faaliyetleri gerekse CTF yani “Bayrağı Yakala” tarzı yarışmalarla bu alana ilgiyi arttırmak veya yetenekli gençlerimizi keşfederek onları daha iyi noktalara taşımak istiyoruz. Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi bünyesinde, Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde düzenlenen eğitimler, yaz ve kış kampları ve online eğitimlerle birlikte, binlerce öğrenciye eğitim imkânı sunduk. Eğitimlerimizi daha profesyonel bir zemine taşımak maksadıyla bu ay içinde Siber Kariyer Sertifika Programı başlatarak, yetiştirmiş olduğumuz siber güvenlik uzmanlarını sektöre kazandırmayı hedefliyoruz. Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi olarak, düzenlediğimiz siber güvenlik fikir yarışmaları, siber güvenlik hackathon’ları ve bitirme projeleri gibi yarışmalarla gençlerimizin yeni fikirlerini ve projelerini destekliyoruz. Onların, siber güvenlik kariyerlerinde bir adım öteye geçebilmeleri için elimizden gelen tüm olanakları sağlıyoruz. Geleneksel hale gelen STM Bayrağı Yakala Programı, kümelenme bünyesindeki ‘Yeteneğe Erişim’ başlığımızın temel faaliyetlerinden birine dönüştü. Ülkemizin, siber güvenlik alanında bir markaya dönüşmesi yolunda atılan ve insan kaynağımızı geliştirmeye yönelik bu tarz adımları, her zaman desteklemeye devam edeceğiz.”

Siber Güvenlik Çözümleri de Milli Olmalı

İçinde yaşadığımız çağın en dikkat çeken özelliğinin, baş döndürücü bir hızla gelişen dijital teknolojiler ve bu teknolojilerin meydana getirdiği dönüşümler olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ise konuşmasında, yenilikçi teknolojilerin salgın süreciyle birlikte daha da hızlandığını ve hayatın her alanını şekillendirdiğini söyledi.

Dijital dönüşümün gerçekleştirilmesi için siber güvenliğin vazgeçilmez olduğunu kaydeden Dr. Koç, şöyle devam etti: “Dijital Dönüşüm Ofisi olarak, hızlı, etkin bir biçimde dijital ekosistemin geliştirilmesi, temel görevlerimizden biri. Siber güvenlik başta olmak üzere, yerli ve milli yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi, milli yazılımların desteklenmesi, kritik altyapıların korunması, büyük veri ve yapay zekâ konuları, şüphesiz dijital dönüşümün ayrılmaz birer parçası. Siber güvenliği yabancı çözümlerle sağlamaya çalışmanın, sınır güvenliğini yabancı askerlere emanet etmeye eşdeğer olduğu unutulmamalıdır. Yerli ve milli siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesine yönelik olarak oluşturulan Siber Güvenlik Kümelenmesi’ni destekliyoruz. Yenilikçi teknolojileri kullanarak ve ulusal önceliklerimiz doğrultusunda, uluslararası rakipleriyle rekabet edebilecek markalara sahip olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Siber güvenlikte caydırıcı olmanın yolu, bu alanda doğru strateji ve politikalar uygulayarak mevcut teknolojilere eşdeğer, milli ürün ve çözümler geliştirmek; her kademede siber güvenlik uzmanı sayısını arttırmak ve yeni analiz yöntemleriyle zafiyet alanlarını erken tespit etmekten geçiyor.”

Siber Güvenlikte Bütüncül Bakış Açısı

Konuşmasında, “Siber güvenliği, ülkemizin güvenliğinin olmazsa olmazı olarak görüyoruz” ifadesini kullanan STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise “Hayatımıza giren her yeni teknolojinin, güvenliğimiz açısından sorgulanması gerektiğini düşünüyoruz. Bizler için üretilmiş; yaşamlarımızı ve işlerimizi kolaylaştırmak üzere hayatımıza girmiş her teknolojik cihaz, beraberinde birtakım riskler de getiriyor. Bu nedenle siber güvenliğe, öncelikle ‘Teknolojiyle bu kadar iç içe yaşamaya başlamışken kamusal ve kişisel verilerimiz, ticari sırlarımız, iş yapış süreçlerimiz; özetle tüm hayatlarımız korunmalı’ gözüyle bakıyoruz.” dedi.

Siber saldırıların sıklığı ve yıkıcılığının her geçen gün arttığını da kaydeden Güleryüz, şöyle devam etti: “Durmaksızın ilerleyen teknoloji, siber saldırganlar tarafından tehditlerin daha etkili hale getirilmesi için de kullanılıyor. Hedeflerinde ise önemli veri tabanına sahip şirketlerden, pandemide gördüğümüz üzere aşı çalışmalarına varıncaya dek, hemen her alan bulunuyor. Bu nedenle yerli teknolojilerle siber güvenlik çözümleri geliştirip bu hizmeti veren bir şirket olarak, ülkemizde iş süreçlerinin doğru işlemesi; verilerin kamu, sektörler ve kişiler bazında korunması, en önemli önceliğimizi oluşturuyor. Ayrıca STM olarak, ülkemizde siber güvenlikte uzman açığını kapatmak üzere, fırsat bulduğumuz her an, gençlerimizde bu farkındalığı yaratabilmek adına harekete geçiyoruz. CTF etkinliğimizle gençlerimizin bu konuya olan ilgilerine bir zemin oluşturuyor ve bir siber güvenlik araştırmacısı olarak, savunma sanayimizde kariyer imkânı olduğunu gösterebilmeyi hedefliyoruz. Şimdiden CTF’de yarışacak tüm takımlarımıza başarılar diliyorum.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.