Ana Sayfa Haberler Savunma Sanayisi, Diğer Sektörler için Lokomotif Görevi Görüyor

Savunma Sanayisi, Diğer Sektörler için Lokomotif Görevi Görüyor

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve SAHA İstanbul iş birliğiyle düzenlenen Savunma Sanayii Buluşmaları’nın 3’üncüsü, çevrim içi olarak 21 Ocak’ta gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmalarını, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan yaptı.

Bakan Varank, savunma sanayisinin asla sadece savunma sanayisinden ibaret olmadığının; sektörün, ülke ekonomisinin geneli üzerinde muazzam etkilere sahip olduğunun altını çizdi. Savunma sanayisinin, bir ülkenin itibarının, dünyada söz söyleme hakkının ve bağımsızlığının teminatı olduğunu belirten Varank, savunma sanayisinin aynı zamanda, sivil sanayinin rekabetçilik kazanmasında doğrudan rol oynayarak, bilimsel ve teknolojik gelişmelerde adeta bir lokomotif görevi gördüğünü dile getirdi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ise yaptığı konuşmada, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) olarak 700 proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. Türkiye’nin komşularıyla olan ilişkilerinde savunma sanayisinin gelişiminin etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Demir, küresel tedarikçilerin çıkardığı zorluklar ile gizli ve açık ambargolara rağmen savunma sanayisinin paydaşları ile geliştiğini anlattı. Savunma sanayisindeki yerlilik oranının artmasına paralel olarak, diplomatik alanda da müzakere güçlerinin arttığını vurgulayan Başkan Demir, sektörün, 2023 yılı için 27 milyar dolar ciro ve 10 milyar dolar ihracat hedefi olduğunu kaydetti.

Başta SSB olmak üzere tüm paydaşlar ile etkin ve sonuç odaklı iş birliği yapmanın çok önemli olduğunu söyleyen İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, sanayi sektöründe çok önemli bir paya sahip İSO’nun bu yönüyle güçlü bir platform olabileceğini iletti. Bahçıvan, İSO’nun 70 yıla yaklaşan birikimi, tecrübesi ve ciddi ve nitelikli iş yapma kültürünün yanı sıra yürekli ve özverili sanayicileriyle bu konuda doğru bir adres olduğunu belirtti.

Etkinlik, açılış konuşmalarının ardından “Bir Yerlileşme Örneği Olarak Savunma Sanayii” konu panel ile devam etti. Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz’un moderatörlüğünde yapılan panelde TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Kale Grubu Başkan Yardımcısı Osman Okyay ve Roketsan Genel Müdür Yardımcısı Akın Toros, sektör ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.