Ana Sayfa Haberler İ Sınıfı Fırkateynlerin İlki Olan İSTANBUL, Suya İndirildi

İ Sınıfı Fırkateynlerin İlki Olan İSTANBUL, Suya İndirildi

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

MİLGEM Projesi’nin beşinci gemisi, İ sınıfı fırkateynlerin ilki İSTANBUL, 23 Ocak’ta gerçekleştirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle denize indirildi. İSTANBUL, STM ana yükleniciliğinde, İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşa edildi.

İSTANBUL, projenin ilk 4 gemisi olan ADA sınıfı korvetlerden daha farklı kabiliyetlere, daha büyük boyutlara ve daha yüksek deplasmana sahip. 113 metre uzunluktaki ve 14,4 metre genişlikteki geminin deplasmanı ise 3.000 ton.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Kabiliyetler açısından bakıldığında ise İ sınıfı fırkateynler, ADA sınıfı korvetlere kıyasla daha gelişmiş hava savunma kabiliyetleri ile dikkat çekiyor. İ sınıfı fırkateynlerde, milli olarak geliştirilmeye devam eden ve ADA sınıflarında bulunmayan Dikey Atım Sistemi bulunuyor. Geminin satıhtan havaya güdümlü mermileri, bu sistem ile fırlatılıyor. Alçak irtifa namlulu hava savunma sistemi KORKUT’un deniz versiyonu olan GÖKDENİZ de İ sınıfı fırkateynlerde ilk kez kullanılan sistemlerden olacak. İ sınıflarında ayrıca, ATMACA satıhtan satıha güdümlü mermileri de bulunacak.

Su üstü hedefleri ile kara hedeflerine atış yapabilen bir adet 76 mm’lik baştopu ile 2 adet 25 mm’lik uzaktan komutalı silah sistemi de İ sınıflarının diğer silah sistemleri arasında yer alıyor.

İ sınıfı fırkateynlerde yer alan sistemler

2023 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanan ve envantere F-515 borda numarası ile girecek olan İSTANBUL’un inşasında, 80’in üzerinde alt yüklenici firma görev yaptı. Projede çalışan toplam firma sayısı ise 220’ye ulaştı.

Aynı tören kapsamında, Pakistan için inşa edilmekte olan ADA sınıfı korvetlerden 3’üncüsün ilk kaynağı da yapıldı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.