Ana Sayfa Haberler ULAQ, Mavi Vatan ile Buluştu

ULAQ, Mavi Vatan ile Buluştu

A.Şamil DEMİRSÖZ s.demirsoz@savunmahaber.com

Türkiye’nin ilk muharip insansız deniz aracı ailesi ULAQ, önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.  28 Ekim’de ilk defa basına duyurulduktan kısa bir süre sonra, ULAQ ailesinin ilk platformu olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı’nın (SİDA) prototip üretimi tamamlandı ve araç, suya indirildi. Gelişmeyi 12 Şubat’ta birlikte duyuran ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma, ULAQ ailesini beraber geliştiriyorlar.  Tecrübe seyirlerine başlayan SİDA’nın, deniz testlerinin tamamlanmasına müteakip, bu yılın ilk çeyreğinin sonunda, güdümlü mermi atış testlerine başlaması planlanıyor.

Keşif, gözetleme ve istihbarat, su üstü harbi, asimetrik harp, silahlı eskort ve kuvvet koruma, stratejik tesis güvenliği gibi görevleri icra edecek SİDA, karada konuşlu mobil araçlardan, karargâh komuta merkezlerinden veya yüzer platformlardan komuta edilebilecek. Kompozit malzemeden üretilen SİDA, 400 kilometre seyir menziline, saatte 65 kilometre sürate, gündüz/gece görüş kabiliyetine ve milli kriptolu haberleşme altyapısına sahip olacak. Üzerinde 4 adet CİRİT ve 2 Adet L-UMTAS bulunan ve ULAQ ailesinin ilk üyesi olan SİDA’dan sonra; istihbarat toplama, mayın avlama, denizaltı savunma harbi, yangın söndürme ve insani yardım/tahliye gibi farklı harekât ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde çeşitli faydalı yüklerin entegre edileceği diğer modeller de geliştirilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.