Ana Sayfa Haberler SYS, ABD’ye Yaptığı İhracatı, İlk 4 Ayda 2 Katına Çıkardı

SYS, ABD’ye Yaptığı İhracatı, İlk 4 Ayda 2 Katına Çıkardı

Samsun Yurt Savunma (SYS), 2021 yılının ilk 4 aylık döneminde, ABD’ye gerçekleştirdiği ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre ikiye katladı. SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, konuyla ilgili olarak, “Son 13 ayda, yarı otomatik tabanca, yarı otomatik tüfek ve av tüfeği gibi ürünler pazarında Türkiye’nin ciddi bir satış artışı yaşadığını biliyoruz. Sivil silahlanma konusunda ABD’de önemli bir hareketlenme var. ABD’ye satışlarımız 2021 yılının Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 kat arttı.” şeklinde konuştu. Aral’ın konuyla ilgili görüşlerine, SYS tarafından 7 Haziran’da yayınlanan basın bülteninde yer verildi.

Pandeminin getirdiği ekonomik ve sosyal problemler ve ABD’deki seçimlerin, sivillerin silah sahibi olma isteğini arttırdığını kaydeden Aral, şu değerlendirmeyi yaptı: “ABD’de silahlanma hakkı, anayasal bir hak. Pandemi döneminde artan ekonomik sıkıntılar, işsizlik, artan suç oranları ve diğer sosyal problemler, halkın silahlanmasına sebep oldu. Silah ve mühimmat satışlarına talep arttı. Can güvenliklerinin, ailelerinin ve evlerinin güvenliğinin tehdit altında olduğunu hissettikleri anda, daha önce bizim müşterimiz olmayan bir kitle de silah edinmeye başladı. Bu süreç, 2020 yılının Şubat ayından beri devam ediyor. Ayrıca, ABD’de devam eden seçim süreci sonunda demokratların Beyaz Saray ve Senato’da üstünlük sağlamış olmaları, halkta, silahlanmaya bir kısıtlama gelecek kaygısını artırdı. Bu da insanların silaha olan ilgisini arttırdı.”

Pandeminin ülkelerin sınır güvenliği sorunlarını da arttırdığını söyleyen Aral, şu bilgileri verdi: “Pandemi sürecinin uzaması, insanların, güvenlikli ortamda yaşayabilecekleri ülkelere doğru göç etmelerine neden olacak. Bu da ülkelerin sınır güvenliğini arttırmasını, daha mobil ve modüler sistemler geliştirmesini sağlayacak. Türkiye’nin insansız hava araçları, otomatik kuleler gibi alanlarındaki yatırımları, sınır güvenliği için doğru yatırımlar… İştiraklerimiz olan Unidef ve Unirobotics ile kule ve modüler yapılar üzerine çalışmalarımız mevcut. Önümüzdeki bir yıl içinde bu alanda çok önemli ürünlerle piyasaya gireceğiz.”

Bültende ayrıca, Canik markasıyla Türkiye’nin tabanca ihracatının yüzde 75’ini tek başına yapan SYS’nin, dünya genelinden ABD’ye en çok tabanca ihraç eden 4’üncü marka olduğunun altı çizildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.