Ana Sayfa Haberler Baykar’ın AKINCI’sı, 40 Bin 170 Fit İrtifayla Rekor Kırdı

Baykar’ın AKINCI’sı, 40 Bin 170 Fit İrtifayla Rekor Kırdı

Baykar tarafından geliştirilen ve test uçuşlarına devam eden Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın (TİHA) B sürümü, 11 Mart’ta gerçekleştirilen uçuşta, 40 bin 170 fit yüksekliğe ulaştı. Baykar tarafından konuyla ilgili yayınlanan basın bülteninde, bu gelişmeyle birlikte Türk havacılık tarihinin, özgün olarak geliştirilen bir uçakla çıkılan irtifa rekorunun kırıldığı vurgulandı. Bültende, bir önceki rekorun da 8 Temmuz 2021’de ulaşılan 38 bin 39 fit irtifayla yine AKINCI’ya ait olduğunun da altı çizildi.

AKINCI TİHA için şimdiye kadar 2 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeler kapsamında AKINCI ve ilgili yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren teslim edilmesi hedefleniyor. İlk İHA ihracatını 2012’de gerçekleştiren Baykar, 2021’de 664 milyon dolarlık İHA ve SİHA sistemi ihracatı yaparak, söz konusu yıl gelirlerinin yüzde 80’den fazlasını ihracattan elde etti. Firma, AKINCI’ya ilgi duyan birçok ülkeyle görüşmelere devam ediyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen proje kapsamında geliştirilen AKINCI’nın A sürümünden şu ana kadar 6 tanesi Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi. 2 adet 750 beygirlik olmak üzere toplam bin 500 beygir güce sahip motorlarla donatılan AKINCI B ise ilk uçuşunu geçtiğimiz hafta gerçekleştirmişti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.