Ana Sayfa Haberler 2023’te İhracatını Yüzde 75 Arttıran SYS, 2024 için Yeni Pazarlar Hedefliyor

2023’te İhracatını Yüzde 75 Arttıran SYS, 2024 için Yeni Pazarlar Hedefliyor

Samsun Yurt Savunma (SYS), 2023 yılında ihracatını dolar bazında yüzde 75 oranında arttırdı. 4 kıtada 13 yurt dışı fuarına katılan SYS, 750 binden fazla ziyaretçi ile buluştu. Firmanın 2024 yılında da ihracatta yeni pazarlara açılma hedefi ile yoluna devam edeceğini belirten SYS Yönetim Kurulu Üyesi Didem Aral, “Global bir Türk markası olarak hız kesmeden sürdürdüğümüz ihracat yolculuğumuzda, ülkemizin gücünü ve sektördeki gelişimini gururla göğsümüzde taşıyoruz. 2024 yılında da kendimize büyük hedefler belirledik, önümüzdeki yıl da yoğun bir ihracat rotası gerçekleştireceğiz” dedi.

SYS Yönetim Kurulu Üyesi Didem Aral

“Çıtayı Daha Yukarılara Taşımaya Hazırız”
SYS Yönetim Kurulu Üyesi Aral, yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: “Dünyanın en güçlü ordularından birine sahip olan Türkiye, savunma ve havacılık sanayisinde sürdürdüğü büyüme ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Global bir Türk markası olarak biz de hız kesmeden sürdürdüğümüz ihracat yolculuğumuzda, ülkemizin gücünü ve sektördeki gelişimini gururla göğsümüzde taşıyoruz. 2023 yılında da ziyaret ettiğimiz her kıtada, her ülke temsilcilerinden benzer övgüler aldık. Bu bize daha iyilerini yapmak için motivasyon sağlıyor. Önümüzdeki dönemde yeni pazarlarda ihracat halkamızı genişletmeyi sürdüreceğiz. 2023 yılını sektörümüz ve şirketimiz adına çok verimli bir şekilde tamamladık, 2024 yılında çıtayı daha yukarılara çıkarmak için hazırız. Cumhuriyet’in yeni yüzyılında da aşkla, heyecanla ve gururla yeni yatırımlar yapmayı ve üretmeyi sürdüreceğiz.”

SYS’de 2023’ün Öne Çıkanları
Dünyanın önde gelen ateşli silah üreticilerinden SYS, 2023 yılında beklediği hedeflerini de aşarak büyümesini sürdürdü. Dünyanın dört bir tarafındaki dost ve müttefik ülkelere tabanca, makineli tüfek, orta kalibre top ve uzaktan komutalı silah sistemi (UKSS) ihraç eden firmanın 2023 yılı için öne çıkan gelişmeleri şunlar oldu:
• Aralık 2022’de, orta kalibre top üretimi alanında dünyanın önde gelen firmalarından AEI Systems şirketi SYS bünyesine katıldı. AEI Systems’ın geliştirdiği VENOM LR, başta Türkiye olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin ordularının ilgisine sunuldu. Deniz, hava ve kara platformları için büyük önem taşıyan 30×113 mm toplarının üretimi alanında yapılan bu yatırım, dünyada büyük bir ses getirdi.
• Türkiye’nin kalifiye olmuş ilk ve en büyük kalibreli 12,7 mm ağır makineli tüfeği CANiK M3, ilk kez IDEF 2023’te sergiledi. Test ve kalifikasyon süreci tamamlanan CANiK M3, başta hava platformları olmak üzere deniz ve kara platformlarında etkin bir şekilde kullanılabiliyor.
• SYS grup şirketlerinden UNIROBOTICS’in ürettiği TRAKON TARGAN uzaktan komutalı stabilize silah sisteminin (UKSS), ASFAT ana yükleniciliğinde inşa edilen iki açık deniz karakol gemisine entegrasyonu için fabrika kabul testleri başarıyla tamamlandı.
• Tüm global operasyonların yürütüleceği yeni genel merkezin temeli atıldı. İnşaat tamamlandığında yeni merkez, 500 kişiye istihdam sağlayacak, yurt içi ve yurt dışından yılda yaklaşık 4000’in üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapacak. İnşaatın 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.
• ABD’de ateşli silah endüstrisinin Oscar’ları olarak kabul edilen 2023 Industry Choice Awards’tan (ICA) iki ödül alındı. CANiK’in ürettiği SFx RIVAL-S ile 4’üncü kez yılın tabancası ödülü alındı; METE MC9 ise Yılın En İyi Gizli Taşıma Tabancası seçildi.
• Cumhuriyetin 100’üncü yılı için özel olarak üretilen TP9 Elite Combat 1923 serisi kullanıcıların ilgisine sunuldu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.