Ana Sayfa Haberler 3. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi, Savunma Sektörünü Ankara’da Buluşturdu

3. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi, Savunma Sektörünü Ankara’da Buluşturdu

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi (DLSS) Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Türk Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) destekleriyle Ankara’da düzenlendi. Türk savunma sanayisinin lojistik alanındaki en yeni projelerini ve ürünlerini üçüncü kez sektör profesyonelleriyle buluşturan zirve, askeri lojistik alanında yerli ve yabancı uzmanlar, askeri personeller, akademisyenler, karar vericiler ve sanayicileri bir araya getirdi. ASO Başkan Yardımcısı Ercan Ata, Türkiye’nin savunma ve havacılık sektöründe 20 yılda ihracatını 1,3 milyon dolar seviyesinden 12,2 milyar dolara yükselttiğini belirterek, söz konusu cironun yüzde 50’sinin ise Ankara’daki firmalar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Sektördeki Cironun Yarısı Ankara’dan

Savunma ve havacılık sektöründe lojistik alanındaki gelişmelerin paylaşıldığı 3. DLSS, 12 Aralık’ta Ankara’da başladı. İki gün boyunca sektör paydaşlarını bir araya getirecek olan etkinliğin açılışında konuşan Ata, Türkiye’nin savunma sanayisinde yerlilik oranının yüzde 20’lerden yüzde 80’ler seviyesine ulaştığını belirtti. Ata sözlerini şöyle sürdürdü: “Savunma sanayisinin 2002 yılında 1,3 milyar dolar seviyesinde olan ciro hacmi, 2022 yılı sonunda 12,2 milyar dolara yükselmiştir. 2002 yılında yalnızca 248 milyon dolar olan savunma ve havacılık ihracatı 2022 yılında 4,4 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. 2023 ekim ayı itibariyle yıllıklandırılmış ihracat ise 5 milyar 500 milyon civarındadır. 2002 yılında yalnızca 62 savunma projesi yürütülmekteyken, bugün proje sayısı 13 kattan fazla artarak 850 oldu; proje hacmi 90 milyar dolara ulaştı. Ankara savunma ve havacılık sanayisi açısından önemli bir kentimiz. Geçen yıl sektörün elde ettiği cironun yüzde 50’si Ankara’daki firmalar tarafından gerçekleştirildi. SSB önderliğinde, Ankara’da kurduğumuz Uzay ve Havacılık Organize Sanayi Bölgesi ile Ankara sadece Türkiye’nin değil, dünyanın önemli merkezlerinden biri olmaya adaydır.”

“SASAD Ortak Amaç ve Hedefler için Çalışıyor”

Zirvenin açılışında konuşan SASAD Genel Sekreteri Ruşen Kömürcü ise savunma ve havacılık sektöründe dışa bağımlılığın azaldığını belirterek, “Dünya savunma sanayisinde önemli üretici ülkelerden ve ihraç yapan ülkelerden biri haline dönüşmenin gururunu yaşıyoruz. Dışa bağımlılığın azaldığı, üretimin yerli ve milli imkanlarla gerçekleştirildiği yüzlerce projenin hayata geçtiği dönemi hep birlikte yaşıyoruz. Kasım ayı verileri itibariyle Türk savunma ve havacılık sanayisi 484 milyon 907 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. 2023 yılının ilk 11 ayında savunma ve havacılık ihracatımız geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30 artış göstererek 4,8 milyar doları geçti. Yıl sonunda bu rakamın 6 milyar mertebesinde tamamlanmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Kömürcü, SASAD olarak Türkiye’nin savunma ve güvenlik alanında dışa bağımlılığını en aza indirecek ve uluslararası alanda rekabet edebilen bir sanayi oluşumuna katkıda bulunduklarını söyledi. Çeşitli ülkelerle geliştirilen iş birlikleri ile sektörün ürünlerini tanıtmaya devam edeceklerini söyleyen Kömürcü, ortak amaç ve hedefler doğrultusunda yeni organizasyonlara imza atacaklarını dile getirdi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.