Ana Sayfa Manşet Sektör, Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda Yeni Ürünlerini Sergiledi

Sektör, Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda Yeni Ürünlerini Sergiledi

Fuar kapsamında düzenlenen, “Geleceğin İletişim Modelleri” konulu seminerin açılış konuşmasını yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gelecekte, sadece teknolojiyi elinde bulunduran silahlı kuvvetlerin başarılı olabileceğinin altını çizdi: “Gelecek yıllarda harekât ortamının alacağı şekil, klasik yaklaşımlar ve geleneksel düşünme kalıplarıyla çözümlenemeyecek kadar zorlaşmaktadır. Harekâtın şekil ve icrasının gelecekte değişeceği düşünüldüğünde, yeni askeri ihtiyaçlar, savunma sanayimizin de yolunu çizmelidir. Geleceğin teknolojileri olan yapay zekâyla donatılmış robotik ve otonom sistemleri ordumuza kazandırmada geç kalmak istemiyoruz. Ordumuzu, makine hızında savaş yapabilme kabiliyetine şimdiden hazırlamak istiyoruz. Zira gelecekte, güçlü ve başarıyı elde edecek ordular; bilim ve teknolojiyle barışık olan; hatta teknolojik gelişmelere öncülük eden ordular olacaktır. Bu kapsamda yapay zekâyı, nesnelerin internetini, büyük veriyi, siber-fiziksel ve robotik sistemler ile otonom sistemleri yakından takip ediyoruz.”

Türkiye Savaşan İHA Geliştiriyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuşmasında, nitelikli insan kaynağının önemine dikkati çekti: “Şu anda dünyada, Türkiye’nin geliştirdiği insansız hava araçları teknolojileri konuşuluyor… Türkiye, şu anda savaşan İHA teknolojisine yatırım yapan birkaç ülkeden biri. İnşallah biz savaşan İHA’larımızı piyasaya çıkardığımızda, emin olun dünya, F-35’leri değil Türkiye’nin geliştirdiği savaşan İHA’ları konuşacak. Tüm bunları yapabilmek yalnızca kaynaklarla imkânla ve bütçeyle olmuyor. Biraz da yürekle ve insanla ilgili. İşte bu nedenle nitelikli beşeri sermayemize büyük önem veriyoruz.”

“Bugün, Artık Uzaya Erişecek Roketlerimiz Var”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, fuar kapsamında düzenlenen, “2023 Sonrası Savunma ve Uzay Teknolojileri” konulu seminere katıldı. Seminerde yaptığı konuşmada, savunma ve havacılık sektörünün uzay alanındaki çalışmalarına da değindi: “Genelde uzay çalışmaları, bilimsel, barışçıl ve sivil amaçlarla yürütülen çalışmalardır. Bütün bu çalışmalar, nihayetinde gözlem, haberleşme ve diğer konular başta olmak üzere savunma alanına da ister istemez katkıda bulunur. Bu açıdan Roketsan, katı yakıtlı roket motorlarıyla uzaya erişti. 150 kilometreyi aşan bir irtifada. Daha da ileri gidebileceğimiz bir irtifa bu… Bugün, artık uzaya erişecek roketlerimiz var.”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

Toplam 4 gün süren fuar, kamu kurumlarının yetkililerinin ve sektör çalışanlarının yanı sıra vatandaşlar tarafından da ziyaret edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda Öne Çıkanlar için linke tıklayınız: https://www.savunmahaber.com/3-uncu-verimlilik-ve-teknoloji-fuari-ozel-haber-one-cikanlar/

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.