Ana Sayfa Haberler 300’üncü Yerli ve Milli Tanksavar Platformu TSK’ya Teslim Edildi

300’üncü Yerli ve Milli Tanksavar Platformu TSK’ya Teslim Edildi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen “STA Projesi 300. Araç Teslim Töreni”, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve savunma ve havacılık sektörü temsilcilerinin katılımı ile düzenlendi. Törende FNSS’nin çözüm ortaklarıyla birlikte geliştirip üretimini yaptığı 300’üncü araç TSK yetkililerine teslim edildi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün’ün de katıldığı program, 10 Kasım’da, FNSS Gölbaşı tesisinde gerçekleştirildi.

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün

Teslimatlar Ekim 2024’te Tamamlanacak

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, “Kara Kuvvetleri Komutanlığımız (K.K.K.lığı) envanterinde bulunan KORNET-E silahların ve Orta Menzilli Tanksavar Silahı Projemiz kapsamında tedarik ettiğimiz OMTAS’ların araç üzerinde kullanımını sağlayabilmek adına 2016 yılında başlattığımız Silah Taşıyıcı Araçlar Projemizde, üç farklı konfigürasyonda toplam 344 adet STA aracı için tedariki faaliyetlerini yönetiyoruz. Projenin birinci fazı kapsamında 260 adet aracın ilgili birliklere teslimatını 2022 yılı Şubat ayı içerisinde tamamladık. Bugün 300’üncü aracın teslimatı sonrası, kalan araçların teslimatını da en geç 2024 yılı Ekim ayı sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz.” dedi.

500’e Yakın Çözüm Ortağı ile Çalışıldı

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt da, projenin özgün tasarım ve üretim süreçleri konusunda FNSS’de gerçekleştirilen itinalı çalışmanın yanı sıra ASELSAN, Nurol Makina, Roketsan ve SDT başta olmak üzere 500’e yakın çözüm ortağı ile çalışılmış olmasının önemine vurgu yaptı. Kurt, araç elektroniği ile mekanik alt sistemlerin ve parçalarının tasarım ve üretimine yönelik çalışılan çok sayıda yerli firma ile ciddi bir birikim elde edildiğini, bu birikimin yine FNSS tasarımı olan diğer platformlara da aktarılması sayesinde sürdürülebilir bir tedarik yönetimi döngüsü sağlandığına dikkat çekti.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt

Lojistik Destek de FNSS’den

STA Projesi kapsamında FNSS tarafından özgün olarak tasarlanarak üretimi gerçekleştirilen PARS 4×4 ve KAPLAN silah taşıyıcı araçlar ve uzaktan komutalı tanksavar kuleleri hakkında Program Müdürü Kerem Kaplan tarafından bir sunum gerçekleştirildi. FNSS tarafından teslimatları ve teslimat sonrası lojistik destek faaliyetleri sürdürülen STA Projesi kapsamında, K.K.K.lığına, PARS 4×4 ve KAPLAN STA araçları ile KORNET-E ve OMTAS silah kulesi teslimatları devam ediyor. Özellikle Roketsan tarafından geliştirilen KMC-U kule sistemi entegre edilen KAPLAN araçları da Türkiye’nin milli tanksavar sistemi olarak ön plana çıkıyor. Araçların teslimat sonrasındaki ihtiyaçlarına yönelik hayata geçirilen lojistik destek sözleşmesi de yine bu alanda bir ilk olma özelliği taşıyor.

PARS 4×4
KAPLAN

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.