Ana Sayfa Haberler 32’nci Yıl Dönümünü Kutlayan TSKGV, Gelişimini Güçlenerek Sürdürüyor

32’nci Yıl Dönümünü Kutlayan TSKGV, Gelişimini Güçlenerek Sürdürüyor

MSI Dergisi’nin 185’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV), 32’nci kuruluş yıldönümünü olan 26 Eylül’de bir basın toplantısı düzenleyerek, vakfın geçmiş dönem faaliyetleri ve gelecek hedefleri hakkında bilgi paylaştı. Kurulduğu 1987 yılında beri güçlenerek gelişimini sürdüren vakfın, hem Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) hem de Türk savunma ve havacılık sanayisinin, güçlenme ve gelişmesine sağladığı katkılar, bu toplantı ile bir kez daha gözler önüne serildi.

 

Çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantı, Ankara’daki TSKGV Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. TSKGV Genel Müdür Vekili Sadık Piyade’nin başkanlık ettiği toplantıya ayrıca, TSKGV Mali İşler  ve İştirakler Grup Başkanı Erhan Sipahioğlu, TSKGV Vakıf Hizmetleri Grup Başkanı Zeki Yağcı ve vakıf çalışanları da katıldı. Piyade’nin, basın mensuplarına, vakfı tanıtan ve vakfın faaliyetlerini içeren bir sunum yaptığı toplantıda, sektörün geleceğine dair birçok konu da ele alındı.

“Bugün bizim doğum günümüz.” diyerek sözlerine başlayan Piyade,  geride bırakılan 32 sene boyunca, vakfın aralıksız büyüdüğünü söyledi. Konuşmasının devamında, vakfın kuruluş süreci ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği Mütevelli Heyeti hakkında bilgi veren Piyade, vakfın görevlerini, 3 maddede özetledi:

  • Millî harp sanayisinin geliştirilmesi
  • Yeni harp sanayi dalları kurulması
  • Harp silah, araç ve gereçlerinin satın alınması

Türkiye’nin dört bir köşesinde faaliyet yürüttüklerini aktaran Piyade, şunları kaydetti: “Kanunen; bütün vali ve kaymakamlar, görevde oldukları il ve ilçelerde bizim onursal başkanımız oluyor. İl ve ilçelerde, vali veya kaymakamın başkanlığında, bizim de kontrolümüz altında fahri tanıtım kurulları kuruluyor. Bugüne kadar, 80 il ve 817 ilçede fahri tanıtım kurulumuz faaliyete geçti. Bağışçı sayımız, her geçen gün ciddi sayıda artıyor. Şu an, 84 bine yakın bağışçı sayımız var. Benim göreve başladığım dönem, yani iki buçuk yıl önce, bu sayı 30 bin civarındaydı. Vakfımıza bağış yapan herkes, artık bizim ailemize dâhil oluyor. Onların bütün sorunları ile ilgileniyor, yardımlarına koşuyoruz.”

IDEF 2023 için Dünya Birinciliği Hedefi

Konuşmasının devamında, vakfın tanıtım faaliyetlerine değinen Piyade, TSKGV tarafından düzenlenen IDEF fuarına ilişkin ise şunları söyledi: “IDEF, 1993 yılından beri düzenleniyor. IDEF’te, yüksek teknoloji sistemleri ile ilgili ürünleri tanıtıyoruz. 2019 itibarıyla stant katılımında, dünya sıralamasında 4’üncüyüz. Bunu, çok büyük bir başarı olarak görüyoruz. Görüşme trafiği ve imzalanan anlaşma bakımından ise dünya sıralamasında birincisiyiz. IDEF 2021 ve IDEF 2023’ün de planlamasına başladık. Eğer şartlar el verirse 2023’te stant katılımcı sayısında da dünya birinciliğine oynayacağımızı düşünüyorum. İstatistiklere baktığımız zaman, fuar hep büyüyor. 1993’ten 2019’a kadar, inanılmaz bir trend var. Bu sene, rekor olarak 1.061 stantlı katılım oldu. Bunların arasında, 53 ülkeden 580 yabancı firma da bulunuyor. Bu rakamların, büyük bir başarı olduğunu düşünüyorum. 2019’daki fuarda, bir yenilik yaparak, stant ücretlerinde, dolar kuru yerine Türk lirasını baz almaya başladık. Öte yandan, KOBİ’lere özel indirimlerimiz de oldu. Geçtiğimiz senelerde, KOBİ’ler için stant metrekaresi 490 dolardı. Bu sene, 1.300 liraya düşürdük. Bu rakamın da 1.000 lirasını devlet karşılıyor. Yani, KOBİ’lerimiz, stantları, metrekaresi 300 liradan almış oldu. Katılım sayısına baktığımızda ise 2019’da, fuarımızda, Türk ve yabancı 76.000 profesyoneli ağırladık.”

 

 

Vakıf Şirketlerinin, Sektördeki Konumu

Piyade, sunumunun devamında, vakıf şirketleri ve iştirakler hakkında bilgiler paylaştı. ASELSAN, TUSAŞ, Roketsan, HAVELSAN, İŞBİR ve ASPİLSAN’ın vakfa bağlı şirketler olduğunu söyleyen Piyade, ayrıca, vakfın 7 tane de iştiraki olduğunu belirtti. Piyade, “Şirketlerimizin, Türk savunma ve havacılık sanayisindeki konumuna baktığımız zaman; net satışların %40’ını, ihracatın %38’ini, Ar-Ge faaliyetlerinin ise %62’isini biz yönetiyoruz.” bilgisini paylaştı. Piyade, vakfın, bu şirketlerin; etkin gözetimi, yönlendirilmesi, şirketler arasındaki faaliyet tekrarlarının önlenmesi ve şirketler arası iş birliği ve koordinasyonunun artırılmasına katkı sağladığını kaydetti.

Vakfın, 5 tane ana gelirini; şirketlerin kâr payları, bağışlar, IDEF, emlak ve finans gelirleri olarak sıralayan Piyade, bu gelirleri nasıl kullandıklarını şöyle anlattı: “Gelirler bir havuza atılıyor. Bunun; %80’ini TSK’ya yatırımlara, %20’sini ise vakfın işletme ve idari ihtiyaçlarına ayırıyoruz. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Genelkurmay Başkanlığınca bize verilen projeleri destekliyoruz. Bu süreç, bizim öngörülen bütçemizi bildirmemizle başlıyor. Bu bütçe ile MSB ve Genelkurmay Başkanlığından proje talep ediyoruz. Projeyi aldıktan sonra, parayı, Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na aktarıyoruz. Mesela, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 4 adet ANKA İHA alacak. Aldığımız görev ile onun parasını biz karşılıyoruz.”

 

İhracat Rakamları Artırılacak

İŞBİR ve ASPİLSAN için birer fabrika daha kurulduğunu belirten Piyade, bu yatırımlarla şirketlerin, önemli teknolojiler geliştireceğini ifade etti. Yakında yeni bir şirketin daha kurulacağını söyleyen Piyade, vakıf şirketleri hakkında şu değerlendirmeleri de paylaştı: “59 ülkeye, doğrudan veya dolaylı olarak ihracatımız var. Bu, aslında övünülecek bir ihracat rakamı değil. Ama bunu geliştireceğiz. Özellikle, bağışçılarımızla gönül bağı kurduğumuzda, bizim gelirimiz ve projelere desteğimiz de artıyor. Onun için ‘El Birliği ile Güç Birliğine’ diyoruz.”

Basın toplantısı, Piyade’nin, TSKGV’nin 32’nci yılı için bağışçılara gönderilen mektubu okumasıyla son buldu.

 612 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.