Ana Sayfa Haberler 4’üncü Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı Başladı

4’üncü Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı Başladı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayelerinde, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından düzenlenen, 4’üncü Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı (International Cyber Warfare & Security Conference / ICWC), 20 Kasım’da, Ankara’da başladı. 21 Kasım’da da devam edecek etkinliğin açılışına, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkan Yardımcıları Dr. Celal Sami Tüfekçi ve Mustafa Murat Şeker, SSB Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Mustafa Özçelik, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) Yönetim Kurulu Başkanı Öner Tekin, Ankara’da görev yapan yabancı ülke büyükelçileri ve askeri ataşeleri, sektör temsilcileri ve yurt içi ve yurt dışından alanla ilgili birçok kişi katıldı.

Etkinlik, SSB Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Özçelik’in açılış sunumu ile başladı. 2013’ten beri her iki yılda bir düzenlenen etkinliğin giderek büyüdüğünü ifade eden Özçelik, 2017’de, etkinliğe 750 kişinin katıldığını, bu sene ise 2.450 kişinin katılımın için kayıt yaptırdığını söyledi.

 

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Demir de konuşmasında, şu ifadeleri kullandı: “Ülkelerin ve insanların korunması ve güvenliği oldukça önemli bir konu. Günümüzde, toplumları yönlendirmek, kişi ve kitlelerin zihinlerindeki bilgileri yönlendirmek mümkün. İnternette paylaşılan bilgilerin doğrulanması gerekiyor. Bilgiyi çarpıtarak ya da yanlış bilgi yayarak pek çok zarar verebilirsiniz. Bu noktada işin hem yazılım hem donanım kısmı var. Ülke bu konularda dikkatli olmalı. Türkiye de insan kaynakları ve teknolojiye odaklanmakta, bu konuda farkındalık oluşturmaya ve iş birliği zihniyeti yaratmaya çalışmakta. Bu çabaların uluslararası iş birlikleri de yaratacağına inanıyorum. Ülkelerin birbirleriyle savaşmak yerine yan yana gelerek iş birliği yapmaları gerekiyor.”

Prof. Dr. Demir, Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı ile Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesinde yer alan firmalar ve kabiliyetlerinin daha geniş kesimlere ulaşmasını amaçladıklarını da ifade etti.

 

Etkinlikte, ayrıca, SSB ile Pakistan ve Malezya’nın siber güvenlik kurumları ile iş birliği yapılmasına dair birer Mutabakat Belgesi imzalandı.

Etkinliğin ilk paneli ise “Dijital Çağda, Siber Savaş” oldu. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkan Yardımcısı Yavuz Emir Beyribey’in moderatörlüğündeki panelde, HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay ve STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut da konuşmacı olarak yer alarak siber güvenliğe dair değerlendirmelerini paylaştı.

Etkinlik kapsamında kurulan fuaye alanında ise siber güvenlik alanında faaliyet yürüten firmalar ürün ve kabiliyetlerini sergiledi.

 

 1,726 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.