Ana Sayfa Haberler 4’üncü Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı’nda, Uluslararası İş Birliği Vurgusu Öne Çıktı

4’üncü Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı’nda, Uluslararası İş Birliği Vurgusu Öne Çıktı

MSI Dergisi’nin 187’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayelerinde, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından düzenlenen 4’üncü Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı (International Cyber Warfare & Security Conference / ICWC), 20-21 Kasım’da, Ankara’da gerçekleştirildi. Ulusal ve uluslararası katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlik kapsamında, siber güvenlik konusu, farklı boyutları ile ele alındı. Bunlardan uluslararası iş birliği vurgusunun öne çıktığı konferans, iki iş birliği anlaşmasına da ev sahipliği yaptı.

 

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

“Siber Güvenlikte Küresel Bir Oyuncu Nasıl Olunur” temasıyla düzenlenen konferansın açılış konuşmalarını, sırasıyla SSB Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Mustafa Özçelik ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir gerçekleştirdi. Etkinliğe; Savunma Sanayii Başkan Yardımcıları Dr. Celal Sami Tüfekçi ve Mustafa Murat Şeker, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) Yönetim Kurulu Başkanı Öner Tekin, Ankara’da görev yapan yabancı ülke büyükelçileri ve askeri ataşeleri, sektör temsilcileri ve yurt içi ve yurt dışından alanla ilgili birçok kişi katıldı. Etkinlik kapsamında kurulan fuaye alanında ise siber güvenlik alanında faaliyet yürüten firmalar, ürün ve kabiliyetlerini sergiledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Konferansa Mesaj

4’üncü Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı’nın açılışında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, gönderdiği mesaj okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında, 4’üncü Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı için gönderilen davete teşekkür ederek, şunları kaydetti: “Teknolojideki hızlı ilerlemeyle birlikte her alanda hızlı gelişme ve küresel bilgi paylaşımının yanı sıra siber güvenlik meselesi de gündemin önemli konuları arasındaki yerini almıştır. ‘Siber Güvenlikte Küresel Bir Oyuncu Nasıl Olunur’ temasıyla gerçekleştirilecek konferansın, ülkemizin siber güvenlik alanındaki etkinliğinin arttırılmasına, yerli ve milli siber güvenlik çalışmalarına hız kazandırılmasına önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Konunun tüm paydaşlarını bir araya getirecek olan, dünyanın geleceğini belirleyecek siber güvenlik meselelerinin tüm yönleriyle ele alınacağı, ülkemizi siber güvenlik alanında cazibe merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenen konferansın, verimli geçmesini temenni ediyorum. Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi başta olmak üzere konferansın düzenlenmesinde emeği geçenleri kutluyor, tüm misafirlerimizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

4’üncü Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı, Pakistan (üstte) ve Malezya (altta) ile imzalanan iki önemli iş birliği anlaşmasına ev sahipliği yaptı.

 

SSB Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Mustafa Özçelik

Konferans, Her Seferinde Daha da Büyüyor

SSB Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Mustafa Özçelik de bir sunum gerçekleştirerek, konferansın geçmiş dönem istatistikleri ve Türkiye’de siber güvenlik alanında yapılan çalışmalara dair bilgiler paylaştı. Özçelik, sunumunda, şu noktalara dikkat çekti: “Sayılara baktığımızda, konferansın, katılımcı anlamında da içerik anlamında da büyüdüğünü görüyoruz. Katılımcı sayımız; 2013’te 450 idi, 2014’te 550’ye yükseldi ve 2017’de 750 olarak gerçekleşti. Uluslararası temsilcilerimizin de katılımları artarak devam etti. En son yaptığımız konferansta, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi modelini deklare etmiştik. Akabinde, hızla kümelenme faaliyetlerimiz hayata geçti. Bu sene, konferansımıza, 2.440 kişi kayıt yaptırdı ve 45 farklı ülkeden katılımcı bekliyoruz. Ayrıca, 6 ülkeden de ticari delegasyonlar bizimle birlikte olacaklar. Amacımız; siber güvenlik ekosistemini güçlendirmek ve kapasitemizi arttırmak. Vizyonumuz da Türkiye’yi siber güvenlik anlamında global bir markaya dönüştürmek… Bugün geldiğimiz noktada, 126 tane siber güvenlik firmamız var. 126 firmamızın 180’den fazla ürünü var. 400’e yakın [farklı] hizmetle ve eğitim [programı] ile faaliyet göstermekteler. Türkiye’de siber güvenlik ekosisteminin çatısı altında, 4.000’in üzerinde profesyonel uzman çalışıyor. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Anadolu’nun çeşitli yerlerinde firmalarımız mevcut. Siber güvenliğin her alt alanında çalışan firmalarımız mevcut…  Firmalarımız, mevcut durumda, 65 ülkeye ihracat yapıyor. İhracat rakamlarımız çok yüksek değil; ama bizi umutlandıran tarafı, rakamlar küçük olsa bile bu kadar çok ülkeye ihracat potansiyeli olan bir sektörden bahsediyoruz. Eğer doğru mekanizmaları kurgulayabilirsek gerçekten globalde markaya dönüştürecek bir sektörün de Türkiye’de var olduğuna inanıyoruz. 2020’nin, Türkiye’deki firmalarımız adına, globalde ses getirecek işler yaptığı, önemli işler aldığı ve kümelenme adına da uluslararası iş birliği faaliyetlerini arttığı bir yıl olmasını hedefliyoruz.”

 

Prof. Dr. Demir’den İş Birliği Vurgusu

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de siber güvenlik alanında uluslararası iş birliğinin önemine işaret ederek, bu alanın bir “savaş alanı” olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Demir, bilgi ve iletişim teknolojileri, akıllı şebekeler gibi alanların hızlı bir gelişim gösterdiğini ve gelecekte dijital ağların artarak güçleneceğini belirtti. Siber dünya, siber güvenlik, siber savaş gibi konuların her ulus için araştırma alanı olduğunu; tarımdan iletişime kadar yayılan yelpazede suç faaliyetlerine karşı harekete geçilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Yakın zamanda pek çok siber saldırı, siber suç ve fidye faaliyeti ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Demir, şunları ekledi: “Bütün bu faaliyetler, bizi, siber güvenlik alanına odakladı. Her ülke, kurumlarını, askeri teknolojilerini korumaya çalışıyor. Yakın gelecekte, ülkeler, bu alanın bir savaş alanı değil, bir iş birliği alanı olduğunu kavramak durumunda. İş bağlantılarında ulusal sınırlar yok, olsa bile bu sınırlar geçilebiliyor.”

Toplumların güvenliği için siber güvenlikte uluslararası iş birliği ve bir anlaşmaya ihtiyaç bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Demir, şöyle devam etti: “Ülkelerin ve insanların korunması, güvenliği çok önemli. Günümüzde toplumları yönlendirmek, kişi ve kitlelerin zihinlerindeki bilgilerle oynamak mümkün. İnternetteki bilgilerin doğrulanması gerekiyor. Bilgiyi çarpıtarak ya da yanlış bilgi yayarak pek çok zarar verebilirsiniz. Bu noktada, işin hem yazılım hem donanım kısmı var. Her ülke ikisinde de dikkatli olmalı. Türkiye, insan kaynakları ve teknolojiye odaklanmakta; bu konuda farkındalık oluşturmaya ve iş birliği zihniyeti yaratmaya çalışmakta. Bu çabaların uluslararası iş birlikleri de yaratacağına inanıyorum. Ülkelerin birbirleriyle savaşmak yerine yan yana gelmeleri gerekiyor.” Ayrıca siber güvenlik alanında bugün kendisini avantajlı gören ülkelerin de yarın sorunlarla karşı karşıya kalacaklarını belirterek, “Bu ülkeler de siber saldırılara hedef olabilecekler. Bu yüzden siber güvenlik bir iş birliği alanı olmalı.” diye ekledi.

Türkiye’nin tehditleri önleyecek teknolojiler geliştirdiğini ve bu yönde çaba gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Demir, farklı ülkeleri de söz konusu çabalara katmaya çalıştıklarını, aralarında yabancı öğrencilerin de yer aldığı binlerce öğrenciye yönelik faaliyetler yürüttüklerini, iş birliği kapsamında ülkelerle eğitmen değiş tokuşuna da açık olduklarını söyledi. Prof. Dr. Demir, konferansla Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nde yer alan firmalar ve kabiliyetlerinin daha geniş kesimlere ulaşmasını amaçladıklarını da kaydetti.

 

Etkinlik kapsamında düzenlenen “Dijital Çağda, Siber Savaş” konulu panelde, HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay ve STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut konuşmacı olarak yer aldı.

 

HAVELSAN ve STM, Panelde, Öngörülerini Paylaştı

Etkinliğin ilk panelinin konusu, “Dijital Çağda, Siber Savaş” oldu. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkan Yardımcısı Yavuz Emir Beyribey’in moderatörlüğündeki panelde; HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay, Cyber Security Malaysia Yönetim Kurulu Başkanı Em. Orgeneral Tan Sri Mohd Azumi Bin Mohamed, STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut, Pakistan Ulusal Siber Güvenlik Merkezi Direktörü Prof. Dr. Kashif Kiyafat ve Ürdün Silahlı Kuvvetleri adına Yarbay Mohammed Al Zu’Bi konuşmacı olarak yer aldı.

 

Atalay’dan Siber Tehditlere Karşı İş Birliği Çağrısı

Atalay, panelde yaptığı konuşmada, siber evreni şöyle tarif etti: “Şu anda yeryüzündeki insan sayısı 7,6 milyar olarak tahmin ediliyor. Bu 7,6 milyarın, 5,2 milyarı cep telefonu kullanıyor. 4,5 milyar insan da internet kullanıcısı. Bununla ilgili çok çarpıcı bir tespit var; dünyada diş fırçasına sahip insan sayısından daha fazla insan cep telefonuna sahip. Dolayısıyla hepimizi de içine alan bir siber evren içindeyiz. Bu evrendeki veriler, her iki yılda bir katlanarak büyüyor. Yani insanlık tarihi boyunca oluşturulmuş veri büyüklüğü kadar, iki yılda yeni veri üretiyoruz. İnanılmaz bir çağın içindeyiz. Haberleşme şebekeleri üzerinden bağlantılı hale gelmiş nesne sayısı 15 milyar. Önümüzdeki 5 yıl içinde 50 milyara çıkması bekleniyor. Tabii bu bağlantılılık pek çok fırsat ortaya çıkardığı gibi aynı zamanda da pek çok tehdit ve tehlikeyi beraberinde getiriyor. Yeryüzünde, 10 saniyede bir zararlı yazılım üretiliyor. Buna tedbir almamız gereken bir atmosfer içinde yaşıyoruz. Bugüne kadar daha çok yaramaz çocukların faaliyeti gibi görünen hackerlık artık devlet destekli hale geliyor. Dolayısıyla ülkelerin kritik altyapılarını hedef haline geliyor.”

HAVELSAN, 4’üncü Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı’nda açtığı stant ile alana yönelik geliştirdiği teknolojileri katılımcılara aktardı.

 

Atalay, siber güvenlik alanındaki uzman yetersizliğine ve yapılması gerekenlere dair şunları söyledi: “Şu an tam söylenmese de ülkeler arasında bir siber savaş söz konusu. Bağlantı sayısı arttıkça tehdit ve saldırılara açık alanlar da artıyor. Buna karşın, bu saldırılarla mücadele edecek uzman sayısı yeterli değil. Saldırılarla orantılı sayıda uzman yetiştiremiyoruz. Bütün raporlar gösteriyor ki dünya üzerinde en az 3 milyon siber güvenlik uzmanı açığı var. Türkiye’de, bu sayı 25-30 bin arasında. Öte yandan, kuantum bilgisayar teknolojisi geliyor, bugüne kadar bütün bildiklerimizi değiştirecek bir teknoloji ile karşılaşacağız. Bugün bir takım kriptolojik şifreleme ile güvenlik sağlanırken kuantum bilgisayarlar bu şifreleri saniyeler mertebesinde çözüyor hale gelecek. Bu tehdit ve tehlikelere karşı, kendi yerli ve milli çözümlerimizi geliştirmek zorundayız. Türkiye, kendi başına bütün ihtiyaçlarını da karşılayamıyor olabilir. Bu yüzden yeni iş birlikleri oluşturmak zorundayız.”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Asis Elektronik ve Zemana’nın standını ziyaret ederek bilgi aldı.

 

STM’den Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’ne Destek Vurgusu

Korkut ise İbni Haldun’un “Coğrafya kaderdir.” sözünü hatırlatarak başladığı konuşmasında şu vurguları yaptı: “Biz, fiziksel anlamda, Türkiye veya bu bölgede yaşayan ülkeler milletler aynı kaderi paylaşıyoruz. İnternette sınırlar olmadığı için coğrafya yok, artık bağlantılılık bir kader. Türkiye malumunuz bir deprem ülkesi. Türkiye’de depremler olunca ‘Biz nerede yanlış yaptık.’ diye düşünüyoruz. Kişileri, kurumları, tıpkı deprem gibi başka bir şeye karşı da korumamız lazım: Siber suçlar. Bu er veya geç aynı deprem gibi bir şekilde başımıza gelecek. Eğer bağlantılı bir ortamda yaşıyor isek etkileri farklı olabilir; ama bu olacak.”

STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’i, firmanın alana özgü geliştirdiği ürünler konusunda bilgilendirdi.

 

ICterra Savunma Sektör Direktörü Hakan Ayçenk, standı ziyaret eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’i, firmanın ürün ve kabiliyetleri hakkında bilgilendirdi.

 

Bu konuda mutlaka iş birlikleri kurulması gerektiğini ifade eden Korkut, STM olarak da bu alanda iş birlikleri yaptıklarını belirtti. Korkut, şöyle devam etti: “Bu alanda, hem SSB’nin hem de Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin aldığı ve bir sene içerisinde büyüttüğü inisiyatif çok önemli. Ulusal boyutu geçtik, artık uluslararası boyuta taşınmasından ve bunun bir parçası olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bugün, bu konferansa verdiğimiz destek gibi bundan sonra da küme faaliyetlerine gücümüzün sonuna kadar destek vereceğimizi belirtmek istiyoruz.”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve beraberindeki heyet, TRTEST standını ziyaret ederek fotoğraf çektirdi.

 

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in ziyaret ettiği stantlar arasında, Rovenma da vardı.

 

Malezya ve Pakistan ile İş Birliği için İmzalar Atıldı

Konferans kapsamında, Pakistan ve Malezya ile siber güvenlik alanında iş birliği yapılmasına dair birer Mutabakat Belgesi imzalandı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katılımıyla gerçekleştirilen imza töreninde, Mutabakat Belgelerini, Türkiye adına SSB Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, Pakistan adına Ulusal Siber Güvenlik Merkezi Direktörü Prof. Dr. Kashif Kiyafat, Malezya adına Cyber Security Malaysia Yönetim Kurulu Başkanı Em. Orgeneral Tan Sri Mohd Azumi Bin Mohamed imzaladı.

Etkinlik kapsamında, toplam 10 ulusal ve uluslararası konuşmacı katılımcılarla buluşurken ayrıca, siber güvenliğin farklı konularına odaklanan 4 panel gerçekleştirildi.

 

4’üncü Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı’nın katılımcıları arasında, Ankara’da görev yapan yabancı ülke askeri ataşeleri de vardı.

 2,014 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.