Ana Sayfa Haberler e-Safe, Kamu ve Özel Sektördeki Siber Güvenlik Zafiyetlerini Masaya Yatırdı

e-Safe, Kamu ve Özel Sektördeki Siber Güvenlik Zafiyetlerini Masaya Yatırdı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin destekleriyle Sentez Medya tarafından düzenlenen 6. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi, “Kamu ve Özel Sektördeki Siber Güvenlik Zafiyetleri 2.0’’ temasıyla 17 Mart 2022 tarihinde, Ankara’da gerçekleştirildi. Zirve’nin açılış konuşmalarını, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve Sentez Medya Kurucusu Musa Savaş yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan

Dr. Sayan, siber saldırılarda bir eksen kayması olduğunu belirterek, “Siber saldırıların bireylerden ve küçük işletmelerden uzaklaşarak; büyük şirketlere, hükümetlere ve kritik altyapılara doğru yöneldiğini görüyoruz.” dedi.

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu

“Bugün pek çok işlemimizi uzaktan elektronik ortamlarda gerçekleştirebiliyoruz. Özel sektörümüz de sürece çok hızlı bir şekilde uyum sağlayarak, hizmetlerini dijitalleştirme ve uzaktan çalışma adımları ile faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. Bakanlığımız desteği ile BTK tarafından gerçekleştirilen düzenlemeler ile abonelik işlemleri işletmeci ve ofis bayilerine gitmeye gerek kalmadan elektronik ortamda yapılabilir hale geldi.” şeklinde konuşan Sayan, sözlerine şöyle devam etti: “Hal böyle olunca ülkemiz ile birlikte tüm dünyada dijitalleşmede yaşanan artış, siber korsanların iştahını da kabartıyor. Teknolojide yaşanan gelişmeler, ülkelerin siber güvenlik kabiliyet ve kapasitelerinin gelişmesine katkı sağlarken, aynı zamanda kötü niyetli oyuncuların da saldırı yeteneklerini destekliyor. Siber tehditler, tüm dünyanın üstesinden gelmesi gereken ortak sorun olarak ortaya çıkıyor. Son günlerde yaşanan savaş ortamı da bunun bir kanıtı olarak canlı canlı yaşanıyor, bilginin doğru kullanımı ya da siber saldırılarla tarafların etkinliği değişebiliyor. Bu nedenle ‘Uçtan uca siber güvenlik, uçtan uca yerli ve milli güvenlik’ diyoruz.”

Sentez Medya Kurucusu Musa Savaş

Etkinlikte ayrıca, Genel Yaklaşım, Kamu Yaklaşımı ve Özel Sektör Yaklaşımı başlıklı 3 ayrı bölüm düzenlendi. Bu bölümlerde 14 konuşmacı sunumlar yaptı ve zirvede; siber güvenlik bilinci, gelişen dünyada siber güvenlik rolleri ve güvenlik riskleri gibi konular masaya yatırıldı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.