Ana Sayfa Haberler 7’nci A400M, TSK Envanterine Girdi

7’nci A400M, TSK Envanterine Girdi

İlki 12 Mayıs 2014 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine katılan A400M ATLAS uçağının 7’ncisi, 18 Ekim’de, Kayseri 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında yapılan törenle envantere girdi.

Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya’nın katılımı ile 1985 yılında başlatılan A400M ATLAS Stratejik Nakliye Uçağı Projesi’ne, Türkiye, 1988 yılında katıldı. Proje kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı) için 10 adet A400M tedarik edilecek.

Genelkurmay Başkanlığı, 18 Ekim’de İnternet sitesinden yaptığı açıklamada, A400M uçaklarının envantere girişi ile birlikte, TSK’nın kazandığı yetenekler hakkında şu bilgileri paylaştı:

  • A400M ile tek seferde daha ağır veya daha hacimli malzemeler taşınabileceği gibi, daha önce hava yolu ile taşınamayan silah sistemleri ve araçlar da bir yerden başka bir yere intikal ettirilebiliyor.
  • A400M ile Hv.K.K.lığının; sürat, menzil ve ağırlık olarak taşıma kapasitesi iki katına çıktı.
  • A400M, sahip olduğu birçok yeni kabiliyet ile TSK, dünyanın her yerinde harekât düzenleyebilme yeteneği kazandı.

 1,634 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.