Ana Sayfa Özel Haberler8'inci DSS 8’inci DSS Özel Sayısı: ONUR A.Ş., IP Tabanlı Ses ve Ağ Destekli Yetenekte, Dünya Markası Olma Yolunda Emin Adımlarla İlerliyor

8’inci DSS Özel Sayısı: ONUR A.Ş., IP Tabanlı Ses ve Ağ Destekli Yetenekte, Dünya Markası Olma Yolunda Emin Adımlarla İlerliyor

MSI Dergisi’nin, medya sponsorluğunu üstlendiği 8’inci Deniz Sistemleri Semineri için hazırlamış olduğu, içerisinde haber, analiz, makale ve söyleşilerin yer aldığı 151’inci özel sayısında yayımlanan “ONUR A.Ş., IP Tabanlı Ses ve Ağ Destekli Yetenekte, Dünya Markası Olma Yolunda Emin Adımlarla İlerliyor” başlıklı tanıtıcı makale, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Bugüne kadar ele aldığı projeler ve çalışmalarla, bilinen KOBİ kalıplarının ötesine geçen ONUR A.Ş., gelişimini ve büyümesini, hem özgün ürünleri hem ana yükleniciler için güvenilir bir ortak olma özelliği hem de gerektiğinde tek başına ele alabildiği entegrasyon projeleri ile sürdürüyor. ONUR A.Ş., “IP Tabanlı Ses İletişimi başta olmak üzere yüksek teknoloji tabanlı mühendislik çözümlerinde Türkiye öncüsü, Dünya rekabetçisi olmak” vizyonu ile ihtiyaç duyulan her alanda çalışmalarına devam ediyor.

İletişim alanında, günümüzün ve geleceğin teknolojisi olan IP tabanlı sistemler, birçok yeni özellik ve kabiliyet getirmesi, yedeklilik, uygulama ve entegrasyon kolaylığı, bakım ve idamesinin kolaylığı gibi avantajlara sahip. Bunların yanı sıra IP tabanlı sistemlerin, mevcut eski sistemlerle uyumlanabilmesi ile birlikte, yatay ve dikeyde, günümüz ve geleceğin sistemleri, entegre bir şekilde çalışabiliyor. Bu sayede, kullanıcı tarafından yapılmış olan yatırımın korunması da sağlanıyor.

ONUR A.Ş., günümüzde; IP tabanlı ses iletişim sistemleri ağırlıklı olmak üzere, hava trafik kontrol sistemleri ve meteorolojik sistemler konularında faaliyet gösteriyor. Firma, kuruluşundan bugüne kadar kazandığı, savunma ve havacılık sektöründe iş yapma tecrübesi ile entegrasyon kabiliyetlerini geliştirdi; sözleşme ve entegre lojistik destek gibi sektörün olamazsa olmaz hizmetlerini bütünleştirerek, kendi ürünlerini geliştirmeye başladı. ONUR A.Ş., bugün, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile ana yüklenici olarak çalışma yetkinliğine sahip çok az sayıda firmadan biri konumuna geldi. Yerli ve milli olarak geliştirdiği IP Tabanlı Ses Çözümlerini, aynı zamanda yerli olarak üreterek, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin kullanımına sundu.

Geliştirilen IP Tabanlı Ses Çözümleri, telsiz tipinden bağımsız olarak çalıştığı için, operasyonel olarak telsiz ve diğer iletişim kaynaklarının yönetilmesi gereken, her türlü ihtiyaç kapsamında kullanılabilir.

Bu uygulama alanlarına, hava trafik kontrolü başta olmak üzere:

 • Yüzer ve dalar platformlarda, dâhili ve harici muhabere çözümü,
 • Uydu yer kontrol istasyonunda, komuta kontrol amaçlı iletişim çözümü,
 • Kara araçlarında dâhili muhabere çözümü gibi komuta kontrol amaçlı her türlü iletişim örnek olarak verilebilir.

 

ONUR A.Ş. tarafından geliştirilen ürün ve sistemler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı) için yürütülen Hava Savunma Telsiz Ağı Projesi’nde, GÖZCÜ insansız hava aracı programının yer kontrol istasyonunda, ANKA-S yer kontrol istasyonunda ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)’nin çeşit havaalanlarında, kullanıcı tarafından aktif şekilde kullanımdadır.

IP Tabanlı Ses Çözümlerinin uygulama alanlarının çeşitliliği, başta fonksiyonel ve çevre koşulları olmak üzere, bir dizi farklılaşmayı ve buna bağlı olarak, yeni tasarımları ve uyarlamaları beraberinde getiriyor. ONUR A.Ş.; deniz, hava ve kara uygulamalarının farklılıklarının yanında askeri-sivil standart farklılıklarını da takip ederek ürünlerine uyarlıyor ve sertifikasyonlarını gerçekleştiriyor.

ONUR A.Ş. ile SSM arasında, 2016’da imzalanan Deniz Telsiz Taktik Ağı (DETTA) projesi kapsamında, milli kabiliyetlere önemli bir yetenek daha katılacak ve IP ağlar konusundaki yetkinlikler, Deniz Kuvvetlerinin kullanımına sunulacak. Projede, tasarım faaliyetleri hızla devam ederken kullanıcı iş birliği ile ihtiyaçlara en uygun çözümler üretiliyor. Proje sonunda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı), birçok ulusun imrenerek bakacağı, “Ağ Destekli Yetenek” kabiliyeti konusunda, teknolojinin geldiği son noktaya; hatta ötesine ulaşmış olacak. Bu önemli kabiliyet, ONUR A.Ş. tarafından, yerli ve milli çözüm olarak sunulacak.

ONUR A.Ş.’nin bu alandaki vizyonu; kullanıcıların elinde bulunan mevcut haberleşme sistemlerinin, maliyet etkin bir şekilde, ağ destekli yetenek kabiliyeti kazandırılarak kullanım ömürlerinin uzatılması ve yapılan yatırımların, korunmasını sağlamaktır. Firmanın portföyünde, bu çerçevede geliştirilen 2 ana ürün grubu bulunuyor:

 • IP Tabanlı Ses Haberleşme ve Kayıt Sistemi ailesi
 • Hibrit Alt-Ağ Yönlendirici Sistemi ailesi

 

IP Tabanlı Ses Haberleşme ve Kayıt Sistemi Ailesi

Bu çözüm grubu; kullanıcıların elinde bulunan mevcut sesli haberleşme sistemlerine, ağ destekli erişim kabiliyeti kazandırıyor. Bu çözüm kapsamında kullanıcının elinde bulunan:

 • Analog telsiz sistemleri,
 • Sayısal telsiz sistemleri,
 • Analog telefon sistemleri,
 • Sayısal telefon sistemleri,
 • İç konuşma (intercom) sistemleri ve
 • Anons sistemleri,

gibi bileşenlerin verileri, ONUR A.Ş. tarafından, yerli olarak üretilen çevirici sistemleri ile IP tabanlı verilere çevrilerek ağ üzerinden taşınabilir hâle getiriliyor. IP çevirimi, geliştirilen uygulama yazılımları ile tamamen yazılım tabanlı olarak anahtarlanabiliyor. Böylece, her türlü komuta kontrol kurgusuna uyarlanabilir, yetki tabanlı, ağ merkezli bir iletişim altyapısının temeli oluşturuluyor. Geliştirilen çözüm, komuta kontrol uygulamaları kapsamındaki kullanıcıların (operatörler), hiçbir coğrafi kısıt olmadan, kendilerine verilen yetkiler çerçevesinde, mevcut telsiz sistemlerine uzaktan erişim sağlamalarını mümkün kılıyor. Geliştirilen Telsiz-IP çevirici ürünler, her türlü telsiz sistemi ile arayüz sağlama yetkinliğine ek olarak, NATO ve milli ses kripto cihazları ile entegre olabilme ve bu sistemlerin, uzaktan kumanda fonksiyonlarını da gerçekleştirebilme özelliğindedir.

Geliştirilen çözümün ayrılmaz ve en önemli bileşenlerinden biri de kayıt kabiliyeti. Sistem üzerinden gerçekleştirilen tüm ses haberleşmesi, zaman etiketli bir şekilde kayıt altına alınıyor.

Geliştirilen ses haberleşme ve kayıt çözümü, tamamen yedekli bir mimariye sahip olup, hâlen:

 • Hava Savunma Telsiz Ağı projesi kapsamında Hv.K.K.lığı genelindeki tüm Kontrol İhbar Merkezlerinde,
 • TUSAŞ ANKA programındaki tüm yer kontrol istasyonlarında,
 • DHMİ’ye bağlı sivil hava trafik kontrol kulelerinde (Adana, Gaziantep, Muş, Siirt),

tamamıyla görev kritik çalışma şartlarında kullanılıyor.

ONUR A.Ş., katma değerli ve ağ destekli telsiz erişim kabiliyeti sağlayan Telsiz IP çevirici ürünü olan RIG-200 cihazının, askeri sürümünü de geliştirildi. Bu sürüm, insansız hava aracı projelerindeki telsiz erişim ihtiyaçlarında kullanılmak üzere, TUSAŞ’a teslim edildi.

Geliştirilen çözümün, deniz platformlarında Entegre Haberleşme Sistemi olarak kullanılması için de çalışmalar devam ediyor.

 

Hibrit Alt -Ağ Yönlendirici Sistemi Ailesi

Ağ destekli yetenek kavramı, taktik unsurlar arasında veri paylaşımı esası üzerine kuruludur. Geçen zaman içinde gelişen teknolojiler çerçevesinde, farklı kullanıcılar, farklı platformlar için, çeşitli iletişim sistemlerine yönelik yatırımlar yaptılar. Her biri tek başına ve bağımsız çalışan bu sistemlerin birlikte çalışmaları noktasında ise çeşitli sorunlar yaşanıyor.

ONUR A.Ş., Dz.K.K.lığı için yürüttüğü DETTA projesi çerçevesinde, platformlarda bulunan ve farklı özelliklere sahip ağların, taktik sahada daha etkin kullanılabilmesi amacıyla bir çalışma yürütüyor.

Ortaya çıkacak nihai ürün; farklı hızlar, gecikmeler ve gizlilik seviyelerine sahip ağların; otomatik olarak kurulması ve platformlarda mevcut savaş yönetim sistemlerinin, bu ağlar üzerinden haberleşebilmesini mümkün kılacak.

ONUR A.Ş. tarafından geliştirilen “Telsiz IP Çevirici” ürünü, proje kapsamında, platformlarda kullanılan mevcut telsiz sistemleri üzerinden veri iletişimi gerçekleştirilmesini sağlayacak, akıllı veri modemleri olarak kullanılacak.

Milli imkânlarla geliştirilecek olan bu sistemin, ilerleyen süreçlerde, deniz platformlarının ötesine geçerek, diğer taktik platformlara da uygulanması hedefleniyor.

 2,922 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.