Ana Sayfa Haberler 9’uncu DSS Özel Sayısı SSB Mesajı: Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

9’uncu DSS Özel Sayısı SSB Mesajı: Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

MSI Dergisi’nin resmi yayını ve basın sponsoru olduğu 9’uncu Deniz Sistemleri Semineri (DSS) Özel Sayısı’nda yayımlanan mesaj, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

“Her çeşit askeri gemisini milli olarak tasarlayan, üreten ve idame ettirebilen ender ülkelerden biriyiz”

 

Bulunduğumuz coğrafyada, ülkemiz, her çeşit askeri gemisini milli olarak tasarlayan, üreten ve idame ettirebilen ender ülkelerden biri konumundadır. Jeopolitik konumumuz gereği, ülkemizi çevreleyen denizlerin emniyetini, ülkemiz menfaatleri gereğince, en başarılı şekilde sağlamamız gerektiği bir gerçektir.

Savunma sanayiimiz, ulusal güvenliğimiz açısından sahip olduğu önemin yanı sıra katma değeri yüksek bir ekonomi inşa etme amacımızla da yakından ilgilidir. Ülkemizin milli ve yerli bir sanayi geliştirmesinde savunma sanayiinin ayrıcalıklı bir konumu bulunmakta olup, Başkanlığımızca gerçekleştirilen tüm faaliyetlerde bu husus göz önünde bulundurulmaktadır.

Son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirdiğimiz savunma sanayiinde, yerli ve milli üretimi, Ar-Ge’yi ve yeniliği teşvik ederek ülkemizin bu alandaki yeterliliğini artırırken, diğer sanayi alanlarına da katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Deniz sistemlerinde, özellikle son yıllarda önemli gelişmeler kaydettik. Geçtiğimiz günlerde dördüncü MİLGEM’imiz TCG KINALIDA’yı Deniz Kuvvetlerimize teslim ettik. Yüzde 70 yerliliğe ulaştığımız MİLGEM Projesi’nin ADA Sınıfı Korvetleri, özellikle gemi inşa, sualtı akustiği, savaş sistemleri ve elektronik harp gibi konularda, Türk Savunma Sanayisi’ne önemli altyapı ve bilgi birikiminin kazandırılmasına büyük katkıda bulunmuştur.

Milli olarak geliştirilmiş çok sayıda platform ve savaş sistem ve ekipmanına sahip milli gemimizin devam gemilerinde, ileri teknoloji kritik sistemlerin ülkemizce geliştirilmesi sayesinde, bu oranın daha da artırılması, müttefik ülkelere ihracatının gerçekleştirilebilmesi ve bu sayede ülkemizin gelecek hedeflerine bir adım daha yaklaşması için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bu çerçevede, ADA Sınıfı Korvetlerin devamı niteliğindeki İ-Sınıfı Fırkteynlerin ilki olan MİLGEM Projesinin Beşinci Gemisi’nin inşasına, hâlihazırda İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda başlanılmıştır. Proje kapsamında geminin teslimi sorumluluğu, ilk kez bir firmaya verilmiş ve bu çerçevede, bugüne kadar MİLGEM dizaynında ve malzeme/sistem tedariklerinde önemli görevler üstlenmiş olan STM A.Ş. ile Nisan 2019 içinde sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme çerçevesinde ilgili faaliyetlere başlamış durumdayız. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda, yerli ve milli son teknoloji silah ve sensörler ile donatılmış olan Beşinci Gemi’yi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz.

Başkanlığımızca deniz platformlarına yönelik yürütülen; Yeni Tip Karakol Botu, Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi, Kurtarma Yedekleme Gemisi, Sismik Araştırma Gemisi, Hızlı Müdahale Botu, Amfibi Gemi, Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi, Süratli Amfibi Gemi gibi projeler hayata geçirilmiştir ve inşa edilen çok sayıda platform, denizlerimizde hizmet vermeye ve bayrağımızı dalgalandırmaya devam etmektedir.

Bununla birlikte; Yeni Tip Denizaltı, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz ANADOLU, Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi, BARBAROS Sınıfı Fırkateyn ve PREVEZE Sınıfı Denizaltı Modernizasyonu projelerini hayata geçirdik ve önümüzdeki yıllarda, bu projelerin çıktıları olan platformların da başarıyla görev yapacaklarına ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın etkinliğini önemli ölçüde artıracağına inancımız sonsuzdur.

Söz konusu gemiler ve denizaltıların ihtiyaç duyduğu sistem, alt sistem, cihaz ve ekipmanın yerlileştirilmesi ve millileştirilmesi suretiyle özel sektör, yan sanayi ve KOBİ’lere de çok çeşitli iş alanları ortaya çıkartılmakta ve ülke olarak topyekûn bir kalkınma hamlesi gerçekleştirilmektedir.

Savunma sanayiindeki bu projelerimizin gerçekleşmesiyle sadece milli ihtiyaçlarımızı temin etmekle kalmayacak, savunma sanayii ihracatında da küresel düzeyde daha önemli bir aktör haline geleceğiz. Savunmamızı geliştirmek ve güçlendirmek adına daha yapacağımız çok iş var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, tüm gücümüzle çalışıp, ülkemizi hak ettiği noktalara taşımak hedef ve azmindeyiz.

 

Prof. Dr. İsmail Demir

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı

 1,216 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.