Ana Sayfa Haberler A400M, 116 Paraşütçü Dağıtım Kapasitesi ile Yeni Sertifikasını Aldı

A400M, 116 Paraşütçü Dağıtım Kapasitesi ile Yeni Sertifikasını Aldı

Airbus A400M yeni nesil nakliye uçağı, eşzamanlı paraşütçü dağıtım sertifikasyonunu başarıyla tamamladı. Uçak, her iki yan kapıdan maksimum 116 (58 + 58) paraşütçü dağıtımı ile sınıfının en iyilerinden biri olduğunu gösterdi.

Sertifikasyon testi, 2020’nin Mayıs ayında, Fransız Savunma Tedarik Ajansı (DGA) ile koordineli olarak Fransız Silahlı Kuvvetleri ve Belçika Silahlı Kuvvetlerinin desteği ile tamamlandı. 1.000’in üzerinde atlayıştan oluşan sertifikasyon testleri sırasında, paraşütçü atlama yörüngeleri kaydedildi ve 3D modellemesine dayanan yeni yetenek geliştirme metodolojileri uygulandı.

Airbus Defence and Space CEO’su Dirk Hoke, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Bu sertifikasyonun alınmasıyla bu yeni nesil yeterliliğe ulaşmadaki zorlu yolculuk tamamlanmış oluyor. Bu başarının elde edilmesi, COVID-19 sürecinde de belirginleşen, A400M’nin hali hazırda hava kuvvetleri ve toplum için ortaya koyduğu stratejik değeri pekiştirdi.”

Bu önemli kilometre taşının tamamlanmasıyla birlikte A400M, serbest düşüşte tek seferde iki kişi atlayabilen 116 paraşütçüyü taşıyabilen rampası veya otomatik paraşüt açıklığına sahip paraşütçü yan kapıları gibi operasyonel olanaklarını büyük ölçüde artıran son teknoloji yetenekleri sayesinde, paraşütçü taşıma misyonununda üstünlüğünü gözler önüne serdi.

Türkiye, A400M projesinde; Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya ile birlikte yer alan 6 katılımcı ülkeden biri. İlk uçağını 2013’te teslim alan Türk Hava Kuvvetlerinin envanterinde, 9 adet A400M bulunuyor. A400M teslimatlarının, 2022’nin başında, 10’uncu uçağın teslimatıyla tamamlanması planlanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.