Ana Sayfa Haberler A400M, Alçak Seviye Uçuş Kabiliyeti ile Özel Operasyonların Kapısını Açıyor

A400M, Alçak Seviye Uçuş Kabiliyeti ile Özel Operasyonların Kapısını Açıyor

Airbus A400M, askeri nakliye uçağı sınıfında önemli bir özellik olan Otomatik Alçak Seviye Uçuş kabiliyeti sertifikasını almayı başardı.

Nisan ayında gerçekleştirilen sertifikasyon testlerinde, 500 fit seviyesindeki alçak uçuşta, havada yakıt ikmali gibi çeşitli operasyonlar gerçekleştirildi.

Sertifikasyonun bu ilk aşaması, Görsel Meteorolojik Koşullarla yapılan uçuş operasyonları ile ilgili. 2021 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanacak ikinci aşamada ise Aletli Meteorolojik Koşullarında gerçekleştirilen alçak irtifa görevleri için sertifikasyon yapılacak.

Otomatik Alçak Seviye Uçuş kabiliyeti, A400M’nin arazi maskeleme ve hayatta kalma yeteneğini geliştirerek uçağı çatışma bölgelerinde, hava savunma sistemleri tarafından algılanmasını daha zor hale getirecek. Bu kabiliyet; hava ikmali, havada yakıt ikmali, lojistik veya diğer özel operasyonlarda tehditlerden korunmaya katkı sunacak.

Türkiye, A400M projesinde; Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya ile birlikte yer alan 6 katılımcı ülkeden biri. İlk uçağını 2013’te teslim alan Türk Hava Kuvvetlerinin envanterinde, 9 adet A400M bulunuyor. A400M teslimatlarının, 2022’nin başında, 10’uncu uçağın teslimatıyla tamamlanması planlanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.