Ana Sayfa Haberler A400M, İnsanız Hava Araçları için “Ana Gemi” Olabileceğin Gösterdi

A400M, İnsanız Hava Araçları için “Ana Gemi” Olabileceğin Gösterdi

A400M, kabiliyetlerine bir yenisi daha ekliyor. Airbus tarafından yapılan denemede, bir A400M, uçuş sırasında, arka rampasından bir Do-DT25 dronunu başarılı bir şekilde havaya bıraktı. Bu deneme, ilerleyen dönemde, A400M’nin, insansız hava araçlarını görev bölgesine taşıyan ve havaya bırakan bir “ana gemi” olarak görev yapabilmesinin önünü açacak. Airbus, gelişmeyi 21 Şubat’ta yayınladığı basın bülteniyle duyurdu.

Tarihi açıklanmayan deneme, Fransa, Almanya ve İspanya ortaklığıyla yürütülen Geleceğin Hava Muharebe Sistemi (Future Combat Air System / FCAS) programı kapsamında gerçekleştirildi. Bu denemede dron, havaya bırakıldıktan sonra planlandığı gibi paraşütünü açtı ve yere indi. Tüm bu süreçte, A400M ile iletişim halinde kaldı. Böylece, A400M’nin arka rampasından insansız hava araçlarını havaya bırakabilmesinin yanı sıra, bu araçların bir “muharebe bulutu” üzerinden iletişim kurabileceği de gösterildi. A400M gibi Do-DT25 dronu ve “muharebe bulutu” görevini gören MACCS (Modular Airborne Combat Cloud Services / Modüler Hava Muharebe Bulut Hizmetleri) de Airbus ürünü sistemler.

Deneme, Airbus ile Alman Hava Kuvvetlerinin iş birliğiyle gerçekleştirildi. Bu yıl bir uçuş testinin daha yapılması planlanıyor. Gelecekte, A400M’nin, 40’tan fazla insansız hava aracını taşıyarak havaya bırakabilecek bir kabiliyete erişmesi planlanıyor.

 221 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.