Ana Sayfa Haberler A400M’nin Kargo Bölümü Yakıt Tankları Sertifiye Edildi

A400M’nin Kargo Bölümü Yakıt Tankları Sertifiye Edildi

MSI Dergisi’nin 174’üncü sayısında yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Airbus, gerçekleştirdiği son uçuş testlerinin ardından, A400M nakliye uçağının, havada yakıt ikmali görevlerinde kullanacağı ve kargo bölümünde taşıyacağı yakıt tanklarının sertifikasyonunu başarı ile tamamladı. Bu testler ile A400M’nin, havada yakıt ikmali görevlerinde tanker uçak olarak kullanılabilmesine yönelik önemli bir aşama daha geride kaldı.

Gelişmeyi 21 Şubat’ta duyuran Airbus, uçuş testlerini, İspanyol Hava Kuvvetleri Test Merkezi (CLAEX) ile birlikte gerçekleştirdi. Toplam 9 uçuş testinde, A400M, aralarında F-18 ve başka bir A400M’nin bulunduğu uçaklara, 90 ton yakıt transferi gerçekleştirdi. Böylelikle A400M’nin, hem savaş uçaklarına hem de büyük boyutlu nakliye uçaklarına başarılı şekilde yakıt transferi yapabildiği kanıtlandı.

Testler öncesinde, uçağın kargo bölümünde yer alacak olan yakıt tankları (Cargo Hold Tanks / CHT), Yakıt Miktarı Yönetim Yazılımı ve Gece Yakıt İkmali Görüş Sistemi geliştirilerek uçağa entegre edildi.

İlk tasarımından itibaren, hem kargo taşıyabilecek hem de havada yakıt ikmali yapabilecek şekilde kurgulanan A400M uçakları, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından da kullanılıyor.

 1,112 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.