Ana Sayfa Haberler ABD Ordusu, Hafif Tanklar için 711 Milyon Dolarlık İki Anlaşma İmzaladı

ABD Ordusu, Hafif Tanklar için 711 Milyon Dolarlık İki Anlaşma İmzaladı

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısında yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ABD Kara Kuvvetleri, Mobile Protected Firepower (Mobil Korunaklı Ateş Gücü) projesinin, mühendislik, üretim ve geliştirme fazı kapsamında; BAE Systems ile 376 milyon dolar değerinde ve General Dynamics ile 335 milyon dolar değerinde, iki ayrı sözleşme imzaladı. Program kapsamında, piyade tugaylarının bünyesinde organik olarak yer alarak piyadeye ateş desteği sağlayacak; zırh korumasına ve görerek atış kabiliyetine sahip, hafif tank olarak da nitelendirilebilecek hareket kabiliyeti yüksek platformların geliştirilmesi hedefleniyor.

İki firma da proje kapsamında, ABD’de kurulu tesislerinde, 12’şer prototip üretecekler. Ayrıca iki firmanın da imzaladığı anlaşma, Düşük Yoğunluklu Başlangıç Üretimi (Low Rate Initial Production / LRIP) opsiyonunu içeriyor. Ancak programın seri üretim aşamasında, seçilecek firma ile anlaşma imzalanacak ve yola tek firma ile devam edilecek.

General Dynamics’in ASCOD çözümünün MMBT sürümünde, 120 mm’lik ana silah bulunuyor.

Gelişmeyi, 17 Aralık’ta yayınladığı basın bülteni ile duyuran BAE Systems, program kapsamında, M8 Armored Gun System çözümünü öneriyor. M8 aracında, yüksek namlu çıkış hızına sahip 105 mm’lik bir top bulunuyor. Otomatik doldurucuya sahip bu top, dakikada 12 atış yapabiliyor. Modüler zırh eklenebilen hafif tankta, beka kabiliyetinin arttırılması maksadıyla çeşitli durumsal farkındalık çözümleri de bulunuyor. Ayrıca birden fazla M8 aracı, C-17 kargo uçaklarına yüklenebiliyor.

General Dynamics ise konuyla ilgili detayları, 18 Aralık’ta yayınladığı basın bülteni ile duyurdu. Basın bülteninde; firmanın program kapsamında önerdiği araç ile ilgili bir bilgi yer almadı. Bununla birlikte, General Dynamics’in bir kolu olan General Dynamics Land Systems’in, hâlihazırda ASCOD aracı ve bu araçtan türetilmiş AJAX aracı gibi çözümleri bulunuyor. ASCOD platformuna, 120 mm’lik ana silaha sahip kuleler entegre edilebiliyor.

BAE Systems’in, M8 Armored Gun System çözümü.

 946 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.