Ana Sayfa Özel Haberler Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botlarının Elektronik Sistem Entegrasyonu ve Gemi Bilgi Dağıtım Sistemleri, Berkin Mühendislik İmzasını Taşıyor

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botlarının Elektronik Sistem Entegrasyonu ve Gemi Bilgi Dağıtım Sistemleri, Berkin Mühendislik İmzasını Taşıyor

Berkin Mühendislik, özgün çözümleri ile Türkiye’nin askeri denizcilik projelerine katkı vermeye devam ediyor. Türk Deniz Kuvvetleri için yürütülen Lojistik Destek Gemisi projesine ve Katar Harp Okulu Gemileri projesine, özgün sistemler ve entegrasyon-mühendislik hizmetleri sağlayan Berkin Mühendislik, Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu (ACMB) projesinde de Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi’ni ve bu sistemle ilgili alt birimleri teslim etti.

ACMB projesi için uyarlanarak üretilen Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi; gerçek zamana yakın iletim hızı; menü üzerinden ayarlanabilir port konfigürasyonu (bağlanan cihazın tipi, alınan veriler, çıkış portu seçimi, gönderilecek verilerin konfigürasyonu vb.); çoklu yedeklenebilir işlemci birimleri ve arttırılmış güvenirlik gibi özelliklere sahip.

Berkin Mühendislik, askeri deniz platformlarına yönelik yenilikçi ve maliyet-etkin çözümlerden oluşan elektronik alt sistemler ürün ailesine sahip. Firma, ACMB projesinde, bu ürün ailesinin üyeleri;  Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi, Programlanabilir Çok Fonksiyonlu Sergileme Birimi, NMEA Bölücüler ve Seri Çeviriciler ile yer aldı. Berkin Mühendislik, bu ürünlerini, projenin özel ihtiyaçları için uyarladı, üretimlerini ve diğer alt sistemlerle entegrasyonunu gerçekleştirdi. Firma; toplamda iki adet Gemi Bilgi Dağıtım Sistemini, altı adet Programlanabilir Çok Fonksiyonlu Sergileme Birimi’ni ve bunlarla ilgili NMEA Bölücüleri ile Seri Çeviricileri teslim etti.

Anahtar Teslim Çözümler

ACMB projesi için uyarlanarak üretilen Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi; gerçek zamana yakın iletim hızı; menü üzerinden ayarlanabilir port konfigürasyonu (bağlanan cihazın tipi, alınan veriler, çıkış portu seçimi, gönderilecek verilerin konfigürasyonu vb.); çoklu yedeklenebilir işlemci birimleri ve arttırılmış güvenirlik gibi özelliklere sahip.

ACMB projesi için uyarlanarak üretilen Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi, yazılım ve donanım alanında yeni teknolojiler de içeriyor. Firma, bu kapsamda, iki adet patent başvurusunda bulundu.

Berkin Mühendislik’in bu çözümü, yazılım ve donanım alanında yeni teknolojiler de içeriyor. Firma, bu kapsamda, iki adet patent başvurusunda bulundu.

Programlanabilir Çok Fonksiyonlu Sergileme Birimi ise sürükle-bırak ile özelleştirilebilen kullanıcı arayüzleri, gece modu gösterimi ve diğer özelleştirilebilir seçenekleri ile benzerleri arasında öne çıkıyor.

Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi ve Programlanabilir Çok Fonksiyonlu Sergileme Birimi’nin botlara entegrasyonu kapsamında, şu çalışmalar gerçekleştirildi:

  • Cayro, parakete, mevki konumlandırma sistemi (DGPS), seyir radarı, iskandil, manyetik pusula, otomatik tanıma sistemi, Navtex, VHF-IMM, meteoroloji sensörleri gibi seyir sistemleri ile entegre edildiler.
  • Ek olarak; dahili haberleşme, alarm anons sistemleri, eğlence ve eğitim sistemi, özel izleme sistemi, emercensi sinyal ve uyarı sistemi, Akustik Yakalama ve İzleme Sistemi (AİYS), S/P telefon sistemleri ile entegre edildiler.
Programlanabilir Çok Fonksiyonlu Sergileme Birimi; sürükle-bırak ile özelleştirilebilen kullanıcı arayüzleri, gece modu gösterimi ve diğer özelleştirilebilir seçenekleri ile benzerleri arasında öne çıkıyor.

Berkin Mühendislik tarafından sağlanan tüm sistemlerin, EMI/EMC ölçüm faaliyetleri ve antenler de dâhil olmak üzere, montaj ve kablo sonlandırmaları da gerçekleştirildi. Tüm montaj ve entegrasyon işlemleri, planlanandan daha kısa sürede; yaklaşık bir aylık periyotta tamamlandı. Bu faaliyetlerle eş zamanlı olarak, proje için özel olarak geliştirilen ürünler, kullanıcıların talepleri ile sürekli iyileştirildi.

Entegrasyonu yapılan tüm sistemlerin; BOS-1, BOS-2, BOS-3 eğitimleri, bot kabul testleri ile eş zamanlı olarak tamamlandı. Gemi personelinin cihazlarla ilgili bilgilendirilmesi ve onlardan gelen destek taleplerinin ele alınması işlemleri de proje boyunca devam etti.

Berkin Mühendislik sorumluluğunda bulunan tüm sistemlerin; fabrika, bot ve seyir testleri, başarı ile sonuçlandırıldı.

Berkin Mühendislik’in Programlanabilir Çok Fonksiyonlu Sergileme Birimi ürün ailesi, panel üstü ve konsol modellerine sahip.

Proje, İhracatın Kapsını Açtı

Berkin Mühendislik Genel Müdürü Yücel Atalay, projede gelinen nokta ile ilgili şunları söyledi: “Berkin Mühendislik, bu projede; yüksek teknolojili ve yerli mühendislik ürünü olan Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi ile karmaşık bir alt sistemler topluluğunun entegrasyonunu başardı ve mühendislik alanındaki farkını ortaya koydu. Geriye dönüp baktığımızda, kabiliyetlerimizi ve yetkinliklerimizi kanıtlama yolunda, ACMB projesinin önemli bir yer tuttuğunu görüyoruz. Bu projenin referansı ile ürünlerimizi iki ülkeye ihraç etme başarısını gösterdik.

DESAN Tersanesi’nde, projenin yönetiminde çalışan; Erhan Akdeniz, Şahin Karabel, Ender Akbulut ve Koray Topaloğlu başta olmak üzere, proje boyunca desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürü bir borç biliriz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.