Ana Sayfa Haberler Açılışı İhracatla Yapan MILMAST’ın Başarısının Sırrı: Üretilmeyeni Üretmek

Açılışı İhracatla Yapan MILMAST’ın Başarısının Sırrı: Üretilmeyeni Üretmek

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Kara Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türkiye’de üretilmeyen kritik ürünleri üretme vizyonu ile 2017 yılında kurulan MILMAST, sektörde nadir görülen bir şeyi başararak ilk satış sözleşmesini yabancı bir firma ile imzaladı. Türk savunma ve havacılık sanayisinin önemli mühendislik firmalarından FİGES tarafından kurulan MILMAST’ın bu hızlı başarısı ise yeni ortaklıkları ve yatırımları da beraberinde getirdi.

 

MILMAST’ın başarısının arındaki sır, firmanın kuruluş felsefesinde yatıyor. MILMAST’ın tarihçesi, FİGES Genel Müdürü ve kurulduğu günden bugüne kadar MILMAST Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Sayın Koray Gökalp ile başlıyor. FİGES, teknolojik bir ürün geliştirerek sanayileştirmeye karar vermesi ile birlikte, Türkiye’nin yıllardır ithal etmek zorunda olduğu mast sistemlerini geliştirmeye ve sanayileştirmeye karar verdi.

Firma, mast sistemlerinin en büyük kullanıcılarından olan ASELSAN’ın ihtiyaçlarına yönelik olarak ürün geliştirmeye başlayarak hızla yol aldı. FİGES Genel Müdürü Koray Gökalp, ASELSAN’ın bu süreçte ve hâlen vermiş olduğu desteği, büyük bir minnet ile anarak, ‘’Bir mühendislik firması olarak, böyle bir ürünü geliştirme konusundaki düşüncelerimizi olgunlaştırdığımız dönemde ve üretim aşamasında, ASELSAN mühendisleri ile ASELSAN’ın geliştirdiği ekosisteminin bizlere eşsiz desteği olmuştur.’’ sözü ile ifade etti.

Aylık üretim kapasitesi 60’a ulaşan MILMAST’ın, teslimat için bekleyen teleskopik mast sistemleri.

 

Kuruluştan 1 Ay Sonra Gelen SSTEK Ortaklığı

Başladığı Ar-Ge çalışmalarını olgunlaştırarak ilk ürününü 2017 başlarında hazır hâle getiren FİGES, aynı yılın Ekim ayında da MILMAST’ı resmi olarak kurdu. Bundan yaklaşık 1 ay sonra ise Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş. (SSTEK), hisselerinin %30’unu satın alarak MILMAST’a ortak oldu. Gökalp, SSTEK’in MILMAST’a ortaklık süreci ile ilgili şunları söyledi: “Kuruluşumuzun üzerinden kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen SSTEK’in bize ortak olması, ürünümüze duyulan güvenin tam olduğunun göstergesidir. Biz de bu güveni boşa çıkartmamak adına, hisse satışından elde ettiğimiz gelirin tamamını, MILMAST’ın devam eden yatırımlarını finanse emek için kullandık. SSTEK’in çok kritik bir zamanda gelen bu yatırımı, güvenle ilerleyerek geliştirdiği ilk ürünü satan, aynı zamanda da yeni ürünler üzerinde çalışmalar yapan bir firma haline gelmemize büyük katkı sağladı.”

 

 Öngörülü Yatırımlar, İhracatı Getirdi

MILMAST’ın resmi kuruluş sürecine paralel olarak devam eden tesis yatırımları ise 2018 yılı başlarında tamamlandı ve firma, seri üretim yapabilecek kabiliyete kavuştu. Firmanın aldığı 101 adet mast üretimini kapsayan 3 milyon dolarlık ilk büyük sipariş ise kuruluşundan sadece birkaç ay sonra, Güney Kore’li LIG firmasından geldi. Gökalp, firmanın bu başarısını şu şekilde aktardı: “MILMAST’ın resmi kuruluşuna henüz daha aylar varken, cesur bir öngörü ile yatırım yaptık ve FİGES’in 2016 yılı gelirlerinin büyük bölümünü, mast sistemlerine yönelik hammadde alımında kullandık. LIG firmasıyla 2018 başlarında görüşmelerimiz başladığında, gelip fabrikamızı ziyaret ettiler. Bu ziyaret sırasında, her şeyiyle seri üretime hazır bir tesisimiz olduğunu gördüler ve bizimle sözleşme imzaladılar. Daha tek bir ürün bile satmamışken olgunlaştırdığımız ürün, kurduğumuz tesis ve yaptığımız hammadde yatırımı, bize bu siparişi getirdi.”

MILMAST, 2018’de pek çok yurt dışı fuarda boy gösterdi.

MILMAST, LIG ile imzaladığı sözleşmenin hemen ardından, yurt içinden de büyük çaplı siparişler almaya başladı ve geride bıraktığımız süre içerisinde; ASELSAN ile 4, Otokar ile 2 ve TÜBİTAK ile 1 adet olmak üzere, toplam 7 sözleşme imzaladı. Son kullanıcısı yabancı ülkeler olan bu sözleşmelerden bazıları sayesinde, MILMAST, LIG firmasına yapılan doğrudan ihracatın yanında, dolaylı ihracat yapmayı da başardı.

 

Yeni Sözleşmeler Gündemde

Hâlihazırda yurt içindeki çeşitli ana yüklenicilerle yeni projelere yönelik görüşmeler sürdüren MILMAST, bir yandan da yurt dışındaki fuar katılımları ile yeni ihracat projelerini kovalamaya devam ediyor. 2018 yılında yurt dışı fuarlarda boy göstermeye başlayan MILMAST; Malezya’da DSA, Fransa’da Eurosatory ve Rusya’da ARMY fuarlarına katılım sağladı. Firma, yurt içinde ise SAHA EXPO ve SEDEC fuarlarına katıldı. Bu yıl 30 Nisan – 3 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan IDEF’de de kabiliyetlerini sergileyecek olan firma, bu fuar sırasında da önemli bir anlaşmanın altına imza atmaya hazırlanıyor.

MILMAST’ın FTM serisinden mastlar. MILMAST’ın LIG firmasına gerçekleştirdiği ihracata konu olan mastlar da aynı ürün ailesine ait.

Firma ayrıca, başarı ile geride bıraktığı kabul testlerinin ve gerçekleştirdiği teslimatların verdiği güvenle ihracat pazarlarına yönelik temsilcilikler açma konusunda çalışmalar yürütüyor. Firma, yakın zamanda, Avrupa pazarına yönelik olarak Belçika’da ve Rusya pazarına yönelik olarak da Moskova’da birer firma ile MILMAST ürünlerinin satışı konusunda temsilcilik anlaşmaları imzalamayı planlıyor. Firmanın bir sonraki hedefi ise Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde benzer şekilde temsilcilik anlaşmaları imzalamak.

MILMAST, ticari sürdürülebilirliğin bir gereği olarak sivil alanda da pazarlama çalışmaları yürütüyor. Firmanın sivil tarafta odaklandığı sektörler arasında, telekomünikasyon ve saha aydınlatması bulunuyor.

 

2020 Kapasitesi Şimdiden Doldu

2018 yılında, toplam 104 adet mast üreten firma, 2019 Ocak ayını ise 35 adet mast üretimi ile kapattı. Bir yandan üretim kapasitesini arttırmaya yönelik çalışmalarına devam eden MILMAST, 2019 Şubat ayından itibaren de ayda 60 adet mast üretebilecek seviyeye ulaştı. Bununla birlikte, son dönemde aldığı siparişlerle birlikte, firmanın 2019 ve 2020 kapasitesi tamamen dolmuş durumda.

Bu süreçte, Ar-Ge ve altyapı için toplamda 11 milyon dolarlık yatırımı tamamlayan firma, 1,2 milyon dolarlık daha yatırım yapmayı planlıyor. Firmanın gelecek hedefleri arasında ise aylık üretim kapasitesini, ilk etapta 102 adede; daha sonra da 600 adedin üzerine çıkarmak var.

Firmanın bu başarıları, çeşitli ortaklık tekliflerini de beraberinde getirdi. Gökalp, bu konuyu şöyle anlattı: “Kurulduğu ilk güne kıyasla MILMAST’ın değeri, yaklaşık 100 kat arttı. Bu, matematiksel hesaplar yoluyla ortaya konulan bir değer değil. Şirketimizin gerçek piyasa değeri. Bunu söyleyebiliyoruz; çünkü yurt dışındaki çeşitli yatırımcılar, MILMAST hisselerinin %10’u için, 15 milyon dolarlık teklifte bulundular.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.