Ana Sayfa Manşet Ader Savunma, Sektörün Yüzey İşlem Konusundaki İlk Adresi Olmayı Hedefliyor

Ader Savunma, Sektörün Yüzey İşlem Konusundaki İlk Adresi Olmayı Hedefliyor

Savunma ve havacılık sanayisinin geliştirdiği platform ve sistemlerin uzun yıllar güvenilir bir şekilde görev yapabilmesinin anahtarlarından biri de bunların ve alt bileşenlerinin yüzey işlemlerinin yüksek kalitede yapılması. Bu gereksinimin farkındalığıyla 2015 yılında yola çıkan Ader Savunma, sektörün en büyük üretim alanına ve kapasitesine sahip firması olarak, yüzey işlem konusunda ilk adres konumuna ulaşmayı hedefliyor.

Savunma ve havacılık alanında kullanılan platform ve sistemlerin mekanik olarak dayanıklı bir şekilde tasarlanmış olması, bunların ömür devri boyunca mekanik açıdan güvenilir bir şekilde çalışacağını tek başına garanti edemiyor. Çünkü başta korozyon gibi etmenler, ilerleyen yıllarda mekanik sorunlar yaşanmasına yol açabiliyor. Bunu önlemek için platform ve sistemlerin, en ufak bağlantı elemanından genel boya ve kamuflaj uygulamalarına kadar doğru yüzey işlem çalışmaları yapılarak envantere alınması gerekiyor. Yüzey işlem süreçlerinin yurt içinde yüksek kalitede gerçekleştirilebilmesi, yerlilik oranını da arttırıyor.

Ader Savunma, Türkiye’de hassas yüzey işlem konusundaki eksikliği gidermek üzere, 2015 yılında, Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. Firma, ilk günden itibaren, ileri teknolojiye sahip üretim anlayışıyla kalitesini kanıtlamayı ve alanında lider konuma ulaşmayı hedefledi. Bu doğrultuda dünyadaki sektörel gelişmeleri takip ederek bunları yerli imkânlarla Türk savunma ve havacılık sanayisine kazandırmaya başladı.

Ader Savunma, sektöre, farklı yüzey kaplama işlemleri konusunda hizmetler sunuyor.

Tesisleri ve İnsan Kaynağıyla Öne Çıkıyor

Ader Savunma, 13.000 metrekare kapalı; 6.000 metrekare de açık alana sahip bir tesiste hizmet veriyor. Firma, bu tesis sayesinde, faaliyet alanında, sektörün en büyük üretim alanına ve kapasitesine sahip ve bu niteliğiyle de rekabette bir adım öne geçiyor.

Ader Savunma, hizmet verdiği projelerde geliştirilen platform ve sistemlerin uzun vadeli kullanılabilmesi için tasarımdan yüzey işlemlerinin yapılmasına kadar her aşamada katkıda bulunuyor. Firma;

  • Kimyasal prosesler,
  • Yaş ve toz boyama,
  • Katı film kaplama,
  • Cerakote ve duracoat kaplama,
  • Termoplastik kaplama ve
  • Kumlama, markalama ve benzeri ek uygulamalar

konularında, uzman ekibiyle hizmet veriyor. Ader Savunma, insan kaynağıyla da öne çıkıyor. Alanında, sektördeki en geniş ve donanımlı insan kaynağına sahip olan firma, ana ve alt sistemlerin yüzey işlemlerini nitelikli biçimde, üst düzey bir kalite anlayışıyla yerine getiriyor.

Ader Savunma, sahip olduğu tesis alt yapısıyla da rekabette öne çıkıyor.

Sektörün Önde Gelen Oyuncuları, Ader Savunma ile Çalışıyor

Ader Savunma, faaliyete başladıktan çok kısa bir süre sonra, sektörün ana yüklenicileriyle çalışmaya başladı. Firma; ASELSAN, Baykar, BMC, FNSS, MKE, Nurol Makina, Otokar, Roketsan, TEI, Turkish Technic ve TÜBİTAK başta olmak üzere sektörün önde gelen oyuncularıyla çalışıyor. Ayrıca, bu kurum ve kuruluşların bazılarının ortaya koyduğu süreçleri başarıyla geçerek onların “onaylı tedarikçisi” olmayı da başardı.

Ader Savunma’nın katkısının olduğu platform ve sistemler arasında; ASELSAN’ın SARP uzaktan komutalı stabilize silah sistemi, KORKUT kundağı motorlu namlulu alçak irtifa hava savunma silah sistemi, ADOP ateş destek komuta kontrol sistemi; Baykar’ın BAYRAKTAR TB2 silahlı insansız hava aracı, Roketsan’ın ATMACA ve OMTAS füzeleriyle TEBER güdüm kiti, FNSS’nin ZAHA zırhlı amfibi hücum aracı, KAPLAN STA zırhlı muharebe aracı ve PARS 4×4 taktik tekerlekli zırhlı aracı bulunuyor.

Ader Savunma, hizmet verdiği ana yüklenicileri sadece bir müşteri olarak görmüyor. Onlarla çalışmanın, kendisine, alanında yeni bilgiler ve kabiliyetler kazandıracağının farkında olan Ader Savunma, kaplama ve boyama hizmetlerini her geçen gün bir adım öteye taşıyor.

Ader Savunma, platformlar için boya ve kamuflaj hizmetleri sunuyor.

Yerinde Hizmet de Kapsamda

Ader Savunma, Türk Silahlı Kuvvetleri ve sektör kuruluşlarının ihtiyaçları doğrultusunda, yerinde boyama ve kamuflaj hizmetlerini de sunuyor. Proje özelinde, yüzey işlem mühendisliği ve tasarım danışmanlığı desteği de Ader Savunma’nın hizmetleri arasında yer alıyor.

“Ader Savunma, SAHA EXPO’ya son teknoloji sistemleriyle şimdiden hazır!”

Mühendislik ve Ar-Ge kabiliyetlerini sürekli geliştiren ve güçlendiren Ader Savunma, önümüzdeki dönemde, havacılık projelerine ve yurt dışına yönelik çalışmalara yoğunlaşmayı planlıyor. Firma, bu kapsamda üzerinde çalıştığı bazı özel prosesleri ticarileştirmeyi hedefliyor. Firmanın Kasım ayında tamamlamayı öngördüğü NADCAP sertifikasyonu ise verdiği hizmetlerin kalitesinin bir başka ispatı olacak.

Ader Savunma, 13.000 metrekare kapalı; 6.000 metrekare de açık alana sahip bir tesiste hizmet veriyor.

Ader Savunma Genel Müdürü Sarp Keskin, firmanın faaliyetleriyle ilgili olarak şunları kaydediyor: “Geriye dönüp baktığımızda, hedeflediğimiz birçok şeyi şimdiden gerçekleştirdiğimizi, memnuniyetle görüyoruz. Bugün, endüstriyel kaplama ve boyama sektöründeki yeteneklerini, yer aldığı projelere göre geliştiren Ader Savunma, müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi çözümler üretmeye devam ediyor.

Türk savunma ve havacılık sanayisinin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda yetenek setine yenilerini eklemeyi kendine görev edinen Ader Savunma, yeni yatırımlarını faaliyete geçirerek uluslararası iş birliklerini arttırma hedefiyle çalışmalarını sürdürecek.”

Keskin, SAHA EXPO katılımlarıyla ilgili ise şunları söylüyor: “Mevcut projelerin çok daha detaylı değerlendirilebildiği bir ortama ev sahipliği yapan SAHA EXPO, geçtiğimiz yıl, Ader Savunma ve pek çok şirket için yeni iş birlikleri yaratma konusunda olanaklar sundu. Bu yıl da aynı şekilde savunma ve havacılık sanayisindeki şirketlerin güncel yatırımlarını, artan kapasitelerini ve yeni proseslerini sektöre sunmaları için çok iyi bir fırsat olacağını değerlendiriyoruz. Ader Savunma, SAHA EXPO’ya son teknoloji sistemleriyle şimdiden hazır!”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.