Ana Sayfa Haberler ADEX 2018, Azeri Savunma ve Havacılık Sektörünün Dinamizmini Gösterdi

ADEX 2018, Azeri Savunma ve Havacılık Sektörünün Dinamizmini Gösterdi

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısında yer alan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, iki senede bir düzenlenen ADEX fuarlarının 3’üncüsü, 25-27 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Türkiye’nin, 41 kurum ve kuruluşla en büyük yabancı katılımı sağladığı fuar, Azeri savunma ve havacılık sektörünün dinamizmini gösterdi.

 

Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığı tarafından düzenlenen ADEX 2018, Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından da desteklendi. Fuarı, başta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev olmak üzere, çok sayıda üst düzey yetkili ziyaret etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk firmalarının stantlarını da gezdi.

 

Fuarın istatistikleri şöyle oluştu:

  • 29 ülkeden 224 firma stant açtı.
  • 23 ülkeden 34 üst düzey heyet, fuarı ziyaret etti. Kazakistan, Mısır ve Özbekistan, ADEX’e ilk defa heyet gönderdiler.
  • ADEX 2018’i, 8.494 kişi ziyaret etti.
  • Beyaz Rusya, Çin, Fransa, İran, İsrail, Pakistan, Rusya, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna milli katılım gerçekleştirdi.
  • ADEX 2018’in sergi alanı, bir önceki etkinliğe göre %10 genişledi.

Bu yıl fuarda, havacılık firmalarının ağırlığının arttığı görüldü.

Türkiye, 41 kurum ve kuruluşla ADEX 2018’in en büyük yabancı katılımcısı oldu.

 

Türkiye’den Güçlü Katılım

En geniş katılımı gerçekleştiren ülke olan Türkiye, ADEX 2018’de stant açan 41 kurum ve kuruluşla temsil edildi. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, fuar sırasında çeşitli temaslarda bulundu. Savunma Sanayii Başkanlığı, fuarın kayıt sponsorluğunu da üstlendi. Türk firmalarının ürünleri, Azerbaycan kurum ve kuruluşlarının stantlarında da yer aldı. Örneğin, Azerbaycan’ın geliştirdiği milli mühimmata başarıyla entegre edilen ASELSAN Lazer Güdüm Kiti, Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanlığının standında tanıtıldı.

ASELSAN, fuarda, Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığı ile bir mutabakat muhtırası imzaladı. Haberleşme teknolojilerini konu alan muhtıranın imzaları, Azerbaycan Savunma Sanayi Bakan Yardımcısı Yahya Musayev ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından atıldı.

ADEX 2020, 8-10 Eylül 2020 tarihleri arasında, Bakü’de gerçekleştirilecek.

 

ASELSAN ve Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığı arasındaki mutabakat muhtırasını, Azerbaycan Savunma Sanayi Bakan Yardımcısı Yahya Musayev ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün imzaladı.

 1,322 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.