Ana Sayfa Manşet Agena BST, Yeni İHA’ları ile Sürpriz Yaptı

Agena BST, Yeni İHA’ları ile Sürpriz Yaptı

SAHA EXPO’da ilk defa sergilenen İHA’lar arasında, Agena BST ürünü iki İHA da bulunuyor. 11 yılı aşkın süredir savunma sektöründe olmakla birlikte, daha çok simülasyon yazılımları ile tanınan Agena BST, fuarda, “Kolubri” ve “Yengeç” olarak adlandırdığı iki yeni İHA’yı birden tanıtarak sürpriz yaptı. SAHA EXPO, aynı zamanda, firmanın katıldığı ilk sanal fuar oldu.

Uçan kanat formuna sahip Kolubri, dikey kalkış ve iniş yapabiliyor. Kanat açıklığı, 90 ila 160 santimetre arasında değişebilen aracın, ağırlığı da ebatlarına bağlı olarak, 3 kilogramdan başlayıp 8 kilograma kadar ulaşabiliyor. Karbon elyaf kaplaması sayesinde, kırıma karşı dayanıklı bir gövdeye sahip İHA, elden atılabildiği gibi, burun kısmına yerleştirilen çekici konfigürasyondaki iki adet pervane sayesinde, bir yüzeye, kuyruğu üstüne dik olarak yerleştirildiğinde, otonom olarak kalkış yapabiliyor; ayrıca dik olarak iniş gerçekleştirebiliyor.

Agena BST’nin modelleme ve simülasyon ürünü AdSiF-IDE de ilk defa SAHA EXPO 2020’de sergileniyor.

Agena BST’nin fuarda tanıttığı ikinci İHA ise 4 motorlu, döner kanatlı bir İHA olan Yengeç. 3 kilogram ağırlığına rağmen, 2,5 kilogram faydalı yük taşıma kapasite sahip Yengeç, 2.000 metre irtifaya kadar yükselebiliyor ve 20-40 dakika arasında havada kalabiliyor.

Agena BST’nin ilk defa sergilediği bir diğer ürün ise modelleme ve simülasyon geliştirme sürecini kolaylaştıran AdSiF-IDE. Bir süredir kullanılmakta olan, lisans satışı da gerçekleştirilen AdSiF-IDE, ilk defa bir fuarda sergileniyor.

SAHA EXPO’nun beklentilerini karşıladığını söyleyen Agena BST yetkilileri İbrahim Genç ve M. Fatih Hocaoğlu, gerek ziyaretçi gerekse gelen toplantı talebi sayısının beklentilerinin üzerinde olması; ayrıca kamu temsilcileri ve sektörün önde gelen firmaları ile gerçekleştirdikleri toplantılar itibarıyla memnun olduklarını dile getirdiler.

Agena BST’nin ilk defa sergilediği Yengeç (solda) ve Kolubri (sağda)

SAHA EXPO 2020 Özel Dosyası’nın giriş haberine ulaşmak için: https://www.savunmahaber.com/saha-expo-ilk-ayinda-yaklasik-43-000-kisi-tarafindan-ziyaret-edildi/

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.