Ana Sayfa Haberler Airbus, A330 MRTT Uçaklarına A3R Yeteneği Kazandıracak

Airbus, A330 MRTT Uçaklarına A3R Yeteneği Kazandıracak

MSI Dergisi’nin 191’inci sayısında yayımlanan Haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

Airbus, Singapur Cumhuriyeti Hava Kuvvetlerinin (Republic of Singapore Air Force / RSAF) A330 MRTT (Çok Amaçlı Tanker Uçak) platformlarına, Otomatik Havada Yakıt İkmali (A3R) yeteneği ve gelişmiş bakım çözümleri kazandırmak üzere, yeni bir anlaşma imzaladı. 12 Şubat’ta duyurulan anlaşma kapsamında, RSAF için SMART MRTT sürümü geliştirilecek. Program kapsamında, RSAF, Airbus’ın A3R yeteneği için, halen devam eden uçuş testleri kampanyasına da katkı verecek. Test kampanyası ile 2021 yılında uçağın sertifikasyonunun tamamlanması hedefleniyor.

A3R sistemi, Airbus tarafından, hava yakıt ikmal operatörünün iş yükünü azaltmak, güvenliği arttırmak ve havadan havaya yakıt ikmali aktarım hızını optimize etmek için geliştirildi. Sistem, operatör tarafından etkinleştirildikten sonra, havada yakıt aktarımını sağlayan ikmal borusunun (boom) uçuş kontrol sistemi, tamamen otomatik hale geliyor. Kontrol sistemi, alıcı ile teması sağlayarak yakıt aktarımını başlatıyor. Bu işlem sırasında, operatörün yapması gereken şey ise işlemi olağandışı durumlara karşı gözlemlemek oluyor. Alıcı uçağın konumundan sapması veya tanker uçaktan kaynaklı arızalar gibi anormal durumlarında, A3R sistemi, operatörün müdahalesine gerek kalmadan, ikmal borusunu alıcıdan güvenli bir şekilde ayırabiliyor. Ayrıca, tankerden yakıt almak için yaklaşan pilotlara sunulan pilot yönlendirme ışıkları da pilotların doğru konumlanmasını sağlayarak hızlı ve güvenli yakıt aktarımına yardımcı oluyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.