Ana Sayfa Haberler Airbus A400M Programında Yeni Kilometre Taşı: Tek Kapıdan 50 Paraşütçü Atladı

Airbus A400M Programında Yeni Kilometre Taşı: Tek Kapıdan 50 Paraşütçü Atladı

Airbus, 22 Temmuz’da, A400M Programı’nda yeni bir kilometre taşının daha geride kaldığını duyurdu. 50 askeri paraşütçü, uçağın sadece bir yan kapısını kullanarak, uçaktan atlayış gerçekleştirdi. Airbus tarafından tasarlanan uçaktan, tek geçişte yapılan bu atlayış testi ile uçağın kabiliyetlerinin tamamına kavuşması konusunda, yeni bir ilkin altına imza atılmış oldu. Uçağın atlayış testleri, öncelikle tek yan kapıdan 58 paraşütçünün atlayışı ile ardından da 2020 yılında, iki yan kapıdan yapılan eş zamanlı atlayışlarla devam edecek. 2021 yılında ise uçağın paraşütçü atma konusunda tam kabiliyete erişmesi planlanıyor.

Uçak, tam kabiliyete eriştiğinde, 116 paraşütçüyü, eş zamanlı olarak iki yan kapıdan atabilecek. Hava indirme harekâtı göz önünde bulundurularak tasarlanan A400M, paraşüt atlayışı sırasında 110 knot hıza kadar yavaşlayabiliyor. Böylelikle paraşütçüler, fazla dağılım göstermeksizin yere inebiliyor. Yan kapılara alternatif olarak, A400M’nin arka rampasından da çift sıra halinde paraşütçü atlayabiliyor. Uçağın gövde tasarımı, arka rampadan yapılan atlayışlarda, paraşütçüleri hava akımından korurken, yan kapıların önünde açılabilen rüzgâr kalkanları da yan kapı atlayışlarında benzer bir işlev görüyor. Uçakta bulunan vinç ise herhangi bir sebepten dolayı paraşüt kordonu ile uçağın dışında askıda kalan paraşütçülerin, emniyetli şekilde uçak içerisine çekilmesini sağlıyor.

 905 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.