Ana Sayfa Haberler Airbus A400M, Yangın Söndürme Görevlerine Hazırlanıyor

Airbus A400M, Yangın Söndürme Görevlerine Hazırlanıyor

Geliştirdiği çıkarılabilir yangınla mücadele demo kitini A400M uçağına entegre eden Airbus, bu donanımı, İspanya’da gerçekleştirilen uçuş test kampanyası sırasında başarıyla test etti. Firma, gelişmeyi, 26 Temmuz’da yayınladığı basın bülteniyle duyurdu.

Test kampanyasında, A400M’nin gündüz şartlarında, asgari 45 m irtifada, 125 kt’den daha düşük uçuş hızında, 10 saniyeden daha kısa sürede 20 tona kadar su atışını gerçekleştirmesi hedeflendi. Bu kapsamda A400M’nin su bırakma miktarı ve zamanlamasını ölçüldü; aynı zamanda uçağın, demo kitiyle görevini yerine getirme kabiliyeti gözlemlendi.

Demo kitinin geliştirilmesi ve test kampanyası faaliyetleri; İspanyol Hava Kuvvetlerinin, yangınla mücadele konusunda faaliyet gösteren Avrupa Birliği otoritelerinin ve İspanya’nın Ekolojik Geçiş ve Demografik Mücadele Bakanlığının yakın iş birliğiyle yürütüldü.

Geliştirilen demo kiti, uçakta herhangi bir değişiklik gerektirmeden uçağa takılabiliyor ve uçaktan çıkartılabiliyor. Bu sayede A400M filosundaki herhangi bir uçağın yangınla mücadelede kullanılabilmesini mümkün kılıyor. Su, kargo bölümündeki bir depoda yer alıyor ve uçağın arka kısmında bulunan rampadan salınıyor. A400M ise alçak irtifa performansı ile görevin başarılmasını sağlıyor.

Airbus, önümüzdeki dönemde demo kitinin bir ürüne dönüştürülmesine ve yangınla mücadele görevinin gece şartlarında da gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalar yapmayı planlıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.