Ana Sayfa Haberler Airbus Defence and Space, Avrupa’nın MALE İHA Programı’nda, Önemli Bir Aşamayı Geçti

Airbus Defence and Space, Avrupa’nın MALE İHA Programı’nda, Önemli Bir Aşamayı Geçti

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Airbus Defence and Space (Airbus D&S), European MALE RPAS programında, ön tasarım gözden geçirme toplantısının, 22 Kasım’da başarı ile tamamlandığını duyurdu. Firma gelişmeyi 13 Aralık’ta yayınladığı basın bülteni ile kamuoyu ile paylaştı.

Airbus D&S, Bir sonraki aşamada, Avrupa’nın savunma alanındaki ortak satın alma projelerini yürütmekte olan OCCAR’a, programın geliştirme, üretim ve ilk destek fazına yönelik olarak bir teklif sunacak. Programın potansiyel ana yüklenicisi olarak belirlenen Airbus D&S’in teklifinin kabul edilmesi halinde, alt yüklenicileri Dassault Aviation SA ve Leonardo olacak.

European MALE RPAS (European Medium Altitude Long Endurance Remotely Piloted Aircraft / Avrupa Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı iHA) programı, Mayıs 2015’te; Almanya, Fransa ve İtalya’nın ortaklığında başlatıldı. İspanya ise 4’üncü ülke olarak, programa 2016 yılında katıldı. 2017 yılı ortalarında ise katılımcı ülkeler, aracın konfigürasyonu üzerinde mutabakata vararak, çift turboprop motorlu bir mimari seçtiler.

Program kapsamında geliştirilmekte olan İHA’nın, istihbarat, keşif, gözetleme ve hedef belirleme görevlerinde kullanılması planlanıyor.

 1,594 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.