Ana Sayfa Haberler Airbus Defence and Space, Türkiye’nin Yanında Olduğunu Gösterdi

Airbus Defence and Space, Türkiye’nin Yanında Olduğunu Gösterdi

MSI Dergisi’nin 182’nci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın üçüncü bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türk savunma ve havacılık firmaları ile yakın ilişkilerini sürdüren Airbus Defence and Space, IDEF 2019’da, iş birliklerini pekiştirmeyi ve geliştirmeyi hedefledi. Firmanın standı, başta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir olmak üzere, çok sayıda üst düzey yetkili tarafından ziyaret edildi. Airbus Defence and Space, bu ziyaretlerde, mevcut ve potansiyel kullanıcılara, çözümleri ile ilgili son gelişmeleri birinci ağızdan aktarma fırsatı da buldu.

C295 deniz karakol uçağı

Airbus Türkiye İş Geliştirme Direktörü Bahadır Gültekin, Türkiye’ye yaklaşımlarını, şu sözlerle ifade etti: “Sayın Cumhurbaşkanı’nın direktifi çok açık: [Savunma sistemleri] yerli ve milli olacak. Biz, bu direktife uygun olarak birlikte neler yapabiliriz, teknolojiyi nasıl paylaşabiliriz, Türkiye’ye yeni kabiliyetleri nasıl kazandırabiliriz, bunun peşindeyiz. Bu nedenle fuarda resmi makamlar ve firmalarla görüşmeler yaptık.”

A330 MRTT

 

Airbus Defence and Space’nin fuar gündeminin üst sıralarında ise A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport / Çok Görevli Tanker Nakliye) uçağı ve C295’in deniz karakol sürümü yer aldı. Her iki uçağın da ölçekli modelini sergileyen firma, A330 MRTT’yi, Hava Kuvvetleri Komutanlığının gündemine gelebilecek tanker uçağı ihtiyacı için; C295’i ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığının deniz karakol uçağı ihtiyacı için öneriyor. C295, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının mevcut P-235 deniz karakol uçaklarının temel alındığı, CN235 uçakları üzerinden geliştirildi. Bu yönüyle de Deniz Kuvvetleri Komutanlığına; operasyon, eğitim ve lojistik destek konularında kolaylık vadediyor.

 1,511 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.