Ana Sayfa Haberler Airbus, RAST 2019’da, Uzay Çalışmalarını Anlatıyor

Airbus, RAST 2019’da, Uzay Çalışmalarını Anlatıyor

Dünyanın önde gelen havacılık ve uzay şirketlerinden Airbus, 12-14 Haziran tarihlerinde, İstanbul’da, Milli Savunma Üniversitesi Hezârfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü (HUTEN) tarafından düzenlenen, RAST (Uzay Teknolojilerinde Yeni Gelişmeler) Konferansı’na katılıyor. Bölgenin en büyük uluslararası uzay konferanslarından biri olan RAST; IEEE (Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Kurumu) ve AIAA (Amerikan Havacılık ve Uzay Kurumu) tarafından da tanınıyor ve destekleniyor.

Uzay teknolojilerindeki güncel gelişmelerin, Birleşmiş Milletler’in koyduğu 2030 Sürdürülebilir Gelişme Hedefleri’ne erişimi nasıl etkilediğini değerlendirmek ana teması ile yola çıkan konferansın Altın Sponsoru olan Airbus, etkinlikte açtığı standında, uzay çalışmalarına yönelik ürünleri hakkında tanıtım yapacak. Etkinlikte ayrıca Airbus’ın savunma ve uzay alanında faaliyet gösteren kolu Airbus Defence and Space’in, Uzay sistemleri, Takım Uydu ve Gelecek Çözümlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Laurent Jaffart, “Uzay, Küresel Gelişimi Nasıl Etkiliyor” konulu panele katılarak bir konuşma yapacak.

Airbus Defence and Space; Türkiye’de yalnızca ticari ve askeri uçaklar ile helikopterler alanında değil uzay sanayinde de Türk paydaşları ile stratejik iş birliktelikleri kurma gayreti ile çalışmalarını sürdürüyor. 2017 yılında TÜRKSAT ile yaptığı anlaşma ile yeni nesil elektriksel tahrikli TÜRKSAT 5A ve 5B uydularını üretme görevini üstlenen firma, başarıyla devam eden bu projenin sonunda uyduları sırası ile 2020 ve 2021 yıllarında fırlatmayı planlanıyor.

Firma tarafından yapılan açıklamada ayrıca, Göktürk-1 Yenileme Projesi ve Milli Askeri Haberleşme Uydu Projesi gibi Türkiye’nin uydu programlarını ve Türk Uzay Ajansı’nın kurulum çalışmalarını desteklemeye hazır olduğu ifade edildi.

 1,269 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.