Ana Sayfa Haberler AKINCI’dan Uzak Meydana İlk Otonom İniş

AKINCI’dan Uzak Meydana İlk Otonom İniş

Baykar, Bayraktar AKINICI TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) yürütülen test faaliyetleri kapsamında, Yer Kontrol İstasyonu (YKİ) bulunmayan bir meydana ilk defa tam otonom iniş gerçekleştirdiğini duyurdu. 4 Kasım’da gerçekleştirilen test kapsamında AKINCI TİHA, Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’ndan kalkış yaparak, YKİ bulunmayan uzak bir meydana, tam otonom iniş ve kalkışı başarıyla gerçekleştirdi.

Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda yer alan Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim Merkezi’nde test faaliyetleri devam eden AKINCI TİHA, ortalama 20 bin feet yükseklikte gerçekleştirilen sistem tanımlama testlerinin ardından, YKİ bulunmayan bir başka piste iniş ve kalkış kabiliyetinin test edilmesi amacıyla uzak bir meydana ulaştı. Bu meydanda tam otonom iniş-kalkışı başarıyla tamamlayarak bir ilki gerçekleştiren AKINCI TİHA, daha sonra Çorlu’ya geri döndü.

Test faaliyetini yöneten Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, şunları söyledi: “AKINCI Prototip 1 hava aracımız önce Çorlu’dan havalandı. Orta irtifada sistem tanımlama testlerimizi gerçekleştirdik. Sonrasında uzak meydana iniş denemeleri yaptık. Önce yaklaştı, alçaktan pas geçti ve sonrasında ikinci denemede de tekerlerini piste koyup tekrar kalktı. Şimdi de dönüp Çorlu’ya inecek. Vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olsun”.

AKINCI TİHA’nın birinci prototipi, ilk uçuşunu 6 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirdi. Bu tarihten sonra prototip üretim çalışmaları, test faaliyetleri ile beraber eşgüdüm içerisinde devam etti. Projenin ikinci prototipi, 13 Ağustos tarihinde test faaliyetlerine katıldı. Halen entegrasyon süreci Baykar Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde devam eden üçüncü prototipin de entegrasyonunun tamamlanmasının ardından test uçuşlarına katılmak üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na gönderilmesi bekleniyor. Projede, yıl sonuna kadar ilk teslimatın gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.